Reklama
Reklama

Slovo mapuje

Počet zobrazení: 608
4109_36_IgorKalny-m.jpg

Hudba

Nohavicove hudobné fejtóny
Český folkový pesničkár Jaromír Nohavica vydáva už svoj tretí mp3 album, ktorý je možné si bezplatne stiahnuť z jeho internetovej stránky nohavica.cz. Nájdete na ňom 21 nových piesní, ktoré vznikali týždeň po týždni ako hudobné fejtóny pre server virtually.cz. Medzi vydarené kúsky nepochybne patria Když jsem tahal kačera, Mámo svaž mi můj ranec (je ze mně europoslanec) či Festivál‘nyj privjet, ktorými komentuje aktuálne spoločenské a politické dianie v Čechách.

Srdce z bubliny od Zdenky Prednej
Bývalá finalistka prvého kola súťaže Superstar prichádza s novým, v poradí už tretím albumom. Dokazuje tak, že je jedna z najaktívnejších hviezd súťaže, ktorá sa už tejto nálepky už vôbec nemusí držať a vydala sa na vlastnú (úspešnú) cestu.

U2 oslávi pád berlínskeho múru
Írska skupina U2 pri príležitosti 20. výročia pádu berlínskeho múru odohrá 5. novembra pred Brandenburskou bránou koncert. Práve pádom berlínskeho múru sa sčasti nechali hudobníci inšpirovať pri tvorbe svojho albumu Achtung Baby, ktorý vyšiel v roku 1991.

Hudobníci za zatvorenie Guantánama
Popredné kapely svetovej pop music ako R.E.M., Pearl Jam, Rage Against The Machine či Billy Bragg prisľúbili podporu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi v jeho snahe zatvoriť väznicu v Guantáname. Pridali tak svoje podpisy k menám ako Jackson Browne, Steve Earle, Rosanne Cash a Bonnie Raitt. Podľa správy na BBC News tvoria spoločne koalíciu hudobníkov podporujúcich uzavretie väzenia.

Film

Veľké podmorské dobrodružstvo
Do kín prichádza možnosť ponoriť sa do sveta podmorských živočíchov natočený digitálnou 3D technológiou. Výlet do sveta pod hladinou pochádza z dielne legendy Jeana-Michela Cousteauda.

Festival slovenského filmu v Indii
V dňoch 31.októbra až 2. novembra sa v New Delhi v Indii uskutočnil Festival slovenského filmu, na ktorom sa predstavilo päť slovenských filmov. Cieľom festivalu bolo priblížiť slovenský film indickému divákovi. Na prvom podujatí svojho druhu sa divákovi predstavili filmy Muzika, Cinka panna, Návrat bocianov a Slnečný štát. Slovenskú dokumentárnu tvorbu zastupovali Slepé lásky. Každý film predstavil niekto z jeho tvorcov.

Výstava

Igor Kalný: Vstup do ticha
Galéria Miloša A. Bazovského v Trenčíne otvára výstavu Vstup do ticha, prierez tvorbou Igora Kalného. Kalný bol aj napriek svojmu pomerne krátkemu životu jedným z najvýraznejších osobností neoficiálnej tvorby 80-tych rokov minulého storočia. Výstava potrvá mesiac, od 6. novembra do 6. decembra a bude prístupná denne okrem pondelka. Dvesto rokov od narodenia Darwina Šiesteho novembra začína v Bratislave svoju púť po Európe výstava Charles Darwin, ktorú organizuje spoločnosť Artem pri príležitosti výročia dvesto rokov narodenia Darwina a 150. výročia prvého vydania jeho diela O pôvode druhov prirodzeným výberom. Výstava predstavuje Darwina prostredníctvom umeleckých diel, ktoré vznikli na tvorivom sympóziu spoločnosti Artem a potrvá do 30. novembra.

Opera

Macbeth s dirigentom Haiderom
Do ponuky Opery SND sa po dlhšom čase vracia inscenácia opery Macbeth Giuseppe Verdiho. Za dirigentský pult sa po prvý raz v Opere SND postaví renomovaný zahraničný dirigent Friedrich Haider a v titulnej postave sa takisto po prvý raz predstaví popredný sólista súboru, barytonista Sergej Tolstov. Operu, ktorou Verdi zhudobnil libreto podľa Shakespearovej predlohy, uvedie SND 8. a 16. novembra 2009 v historickej budove SND v Bratislave

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Ringit - oblékni sa do štýlu
Reklama