Čo sa kde deje

Podľa posledných údajov agentúry insolventnosti (Insolvency Service) vzrástla nesolventnosť v porovnaní s uplynulým rokom o 28,2 percenta. Počet ľudí v Anglicku a vo Walese, ktorí sa stali nesolventní, dosiahol v treťom štvrťroku tohto roku číslo 35 242.
Počet zobrazení: 1079

Podľa posledných údajov agentúry insolventnosti (Insolvency Service) vzrástla nesolventnosť v porovnaní s uplynulým rokom o 28,2 percenta. Počet ľudí v Anglicku a vo Walese, ktorí sa stali nesolventní, dosiahol v treťom štvrťroku tohto roku číslo 35 242. Tento nárast je v súlade s očakávaniami, keďže sa predpokladalo, že stúpajúca nezamestnanosť výrazne prispeje k platobnej neschopnosti. Agentúra ďalej uviedla, že v treťom štvrťroku bolo vyhlásených 18 347 osobných bankrotov, 12 390 ľudí sa dohodlo na znížených splátkach dlhov a 4505 ľudí požiadalo o uplatnenie nového vládneho nariadenia o úľave dlhov.
(guardian.co.uk)

Predseda Európskej komisie J. Barroso požiadal ukrajinského prezidenta V. Juščenka, aby zaplatil štátne dlhy za plyn. Koncom októbra ukrajinská premiérka J. Tymošenková počas stretnutia s ruským premiérom V. Putinom oznámila, že ukrajinské platby Gazpromu brzdí práve ukrajinský prezident. Juščenkov sekretariát na to zareagoval vyhlásením, že „Tymošenková kritizuje prezidenta za to, že nechce tlačiť peniaze a platiť nimi za plyn.”

Začiatkom októbra ukrajinská štátna spoločnosť Naftogaz oznámila, že „má isté problémy s akumuláciou finančných prostriedkov na úhradu dlhu”, čo znamená, že nemá peniaze na zaplatenie odobratého plynu. Gazprom mal do 8. novembra dostať niečo medzi 500 – 600 miliónov amerických dolárov. Uvádza sa, že Naftogaz má maximálne 140 miliónov. Maud Olofssonová, ministerka energetiky Švédska, ktoré práve predsedá EÚ, na margo celej kauzy vyhlásila, že EK neposkytne Ukrajine ani záruky, ani financie. Situácia je preto vážna. Gazprom má už teraz problémy financovať vlastné rozbehnuté výskumné a investičné projekty pre znížený odber plynu v Európe. Ukrajinský dlh by celú situáciu skomplikoval ešte viac.
(czechfreepress.cz)

Dokumenty Pentagonu, ktoré unikli počas vietnamskej vojny, vysvetľujú, prečo Obama pošle do Afganistanu ďalších vojakov. Dôvodom je obava z revolty vlastnej armády. Vyhlásil to analytik a bývalý spravodajca Daniel Ellsberg. Dokumenty Pentagonu, ktoré Ellsberg poskytol v roku 1971 New York Times, odhalili, že vláda USA pokračovala vo vojne vo Vietname napriek tomu, že vedela, že ju pravdepodobne nevyhrá. Tento analytik sa domnieva, že Obama sa zachová rovnako ako Johnson v roku 1965. Ellsberg je presvedčený, že Obama bude konať „proti vlastným inštinktom, proti záujmom tejto krajiny a urobí to, čo je najlepšie pre neho, jeho administratívu a politickú stranu v krátkodobom horizonte predvolebnej perspektívy”. Obama podľa neho podpíše žiadosť generála Stanelyho McChrystala o ďalších 40-tisíc vojakov, aby sa vyhol politizácii kauzy pred verejnosťou a kongresom, kde by čelil obvineniam zo slabosti, nerozhodnosti a ohrozovania amerických vojakov a následnej revolte čelných predstaviteľov americkej armády.
(blisty.cz)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984