Slovo mapuje

Do kín prichádza francúzsko-nemecký film o starnúcom sprievodcovi vlakov, ktorý svoj život venoval starostlivosti o dcéru. Hlavnou témou sú vzťahy, ktoré môžete sledovať cez výtvarno-senzitívnu kameru zameranú na reč tiel.
Počet zobrazení: 959
Haifa_wehbe_Slovo_mapuje-m.jpg

Film

35 panákov rumu
Do kín prichádza francúzsko-nemecký film o starnúcom sprievodcovi vlakov, ktorý svoj život venoval starostlivosti o dcéru. Hlavnou témou sú vzťahy, ktoré môžete sledovať cez výtvarno-senzitívnu kameru zameranú na reč tiel. Ide o kinematografiu v podaní najuznávanejšej francúzskej režisérky súčasnosti Clairy Denisovej, ktorá si podmanila benátske publikum aj vďaka hudbe skupiny Tindersticks.

Ocenené Líštičky idú do kín
Slovensko-česko-írsky debut bratislavskej rodáčky Miry Fornay Líštičky získal na 19. Medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Cottbuse cenu Dialóg. Porota ju udeľuje filmu, ktorý prezentuje optimizmus a dôveru vo svete rozličných kultúr a prináša novátorský prístup k sociálnym témam cez intímne príbehy ľudí žijúcich v multikultúrnej spoločnosti. Na Slovensku sa film začína distribuovať 10. decembra.

Malý zúrivý Robinson
Na plátna prichádza celovečerný dokument o tragicky zosnulom básnikovi Jozefovi Urbanovi, ktorý aj počas krátkeho života dokázal ovplyvniť spoločenské a kultúrne dianie. Preslávil sa textami pre spevákov Lipu, Palondera, Lehotského, Žbirku či Dubasovú. Hity ako Vráť trochu lásky medzi nás či Voda, čo ma drží nad vodou vyšli práve z jeho pera. Predpremiéra filmu bude 2. 12. 2009 v Košiciach, premiéra začiatkom budúceho roka.

Divadlo

Havlovo Odchádzanie v Londýne
„Viete si predstaviť, že by poprední britskí politici na konci svojho funkčného obdobia napísali hru, ktorá by jednak ostro kritizovala ich nasledovníkov a zároveň sucho ironizovala ich samotných? Že by Tony Blair napísal čiernu komédiu pod názvom Áno, zbrane hromadného ničenia v Iraku neboli?“ pýta sa denník The Times po uvedení Havlovej hry Odchádzanie v Londýne. „Nad záverom hry však visí deprimujúca otázka: To sa východná a stredná Európa oslobodila pre toto?“

Hudba

Pašované gitarové drevo
Nekalý obchod očividne neobchádza ani hudobný priemysel. Britská polícia najnovšie vyšetruje pašovanie ružového dreva z Madakaskaru, ktoré používa na výrobu gitár. Drevo je viac ako dvakrát drahšie než mahagón a tvorí rozhodujúci komponent v mnohých gitarách. Celá aféra je o to škandalóznejšia, že drevo pochádza z afrického ostrova, kde drevárska mafia bezohľadne likviduje prírodnú biodiverzitu. Ohrozené sú aj tamojšie opice lemury.

Arabská diva provokuje
Hudba môže na svetové problémy nielen upozorňovať, ale ich aj vyvolávať. Jedna z arabských hviezd svetového popu, Haifa Wehbe, pobúrila Egypťanov novou piesňou, v ktorej ich prirovnáva k opiciam. Libanonská speváčka, označovaná aj za jednu z najkrajších žien sveta, čelí žalobe z podnecovania diskriminácie. Trisdsaťpäťročná bývalá modelka, má za sebou už niekoľko podobných škandálov.

Architektúra

Harmincova vila zachránená pred zbúraním

Občania a aktivisti zachránili pred zbúraním tzv. Slovenský dom v Liptovskom Mikuláši, ktorý jeho majiteľ plánoval zbúrať. Vilu si dal postavil JUDr. Emil Stodola v r. 1902 podľa projektu Michala Milana Harminca. Budova má okrem architektonickej aj veľkú kultúrnu hodnotu. Domček v poslednej chvíli zapísali medzi národné kultúrne pamiatky.

Literatúra

Trianonská mierová zmluva Vo vydavateľstve Kalligram vychádza nová kniha jedného z najuznávanejších maďarských historikov súčasnosti, Ignáca Romsicsa. Po mimoriadne úspešnej syntéze Dejiny Maďarska v 20. storočí vydal knihu o jednej z najdiskutovanejších otázok moderných maďarských dejín, o Trianonskej mierovej zmluve.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984