Reklama
Reklama

Slovo mapuje

Slovenský dokumentarista Pavol Barabáš bodoval na Explorers Festivale ARTSHOW v poľskej Lodži, kde dostal prestížne ocenenie Camera Extreme. Cenu udeľujú autorom, ktorí nakrúcajú vo veľmi ťažkých podmienkach a ukazujú divákom to, čo by bez stále sa zlepšujúcej techniky, talentu a profesionalizmu nebolo možné nikdy vidieť.
Počet zobrazení: 560
Barnabas-m.jpg

Film

Cena pre Barabášove expedície
Slovenský dokumentarista Pavol Barabáš bodoval na Explorers Festivale ARTSHOW v poľskej Lodži, kde dostal prestížne ocenenie Camera Extreme. Cenu udeľujú autorom, ktorí nakrúcajú vo veľmi ťažkých podmienkach a ukazujú divákom to, čo by bez stále sa zlepšujúcej techniky, talentu a profesionalizmu nebolo možné nikdy vidieť. „Ako umelec ukazuje zriedkavé majstrovstvo v prezentovaní estetickej i naratívnej stránky udalostí, miest, ľudí a kultúr,­“­ uvádza sa v odôvodnení Barabášovho ocenenia.

Výtvarné umenie

Czech Press Photo vyhral Slovák
Víťazom fotografickej súťaže Czech Press Photo sa stal Joe Klamar, rodák z Liptova, ktorý na Slovensku fotografuje pre agentúru AFP. Fotografiou roka 2009 získal za snímku prezidenta Baracka Obamu pri prejave, ktorý v apríli 2009 predniesol v Prahe pri soche T. G. Masaryka. Výstavu Czech Press Photo si môžete pozrieť do 31. januára na Staromestskej radnici v Prahe.

Obrazy maľované kávou
Maľovať sa dá nielen farbami, ale aj kávou. Výtvarníčke Karen Elandrovej z Oregonu napadlo, že ak káva dokáže vytvoriť nepríjemné škvrny, dá sa s ňou určite aj maľovať. Jej prvým obrazom bola „Mona Latte“, parafráza na slávnu da Vinciho Monu Lisu, ale so šálkou kávy.

Výstava

Starý začiatok, nový koniec
Slovenské centrum dizajnu pripravilo výstavu s netradičným pohľadom na rôzne formy dožívania výrobkov v ich spotrebnom finále, pri poslednom „výdychu“ na zbernom dvore, bazároch, na smetiskách. Na fotografiách sú kuchynské strojčeky, mixéry, roboty, žehličky, variče, vysávače, sušiče vlasov či sedací nábytok z prelomu 50. a 60. rokov. Výstava potrvá do 10. januára 2010 vo Výstavnom a informačnom bode SATELIT v Bratislave.

Robot z papiera
Prvý robot, ktorý šetrí životné prostredie predstavili na medzinárodnej výstave robotov v Tokiu. Z veľkej časti je vyrobený z kartónov od škatúľ, čo by malo znížiť jeho výrobnú cenu a zaručiť recykláciu.

Hudba

Ringo Starr a McCartney spoločne
Poslední dvaja žijúci členovia slávnych The Beatles dali hlavy dokopy. Bubeník Ringo Starr požiadal Paula McCartneyho, aby sa stal hosťom na jeho albume Y Not. Spevák a multiinštrumentalista prispel do dvoch nových skladieb. Ako uviedol bubeník, výpomoc od svojho kolegu si veľmi váži a vidí v ňom veľkého génia.

A. Lennox kritizuje pápeža
Britská hudobníčka a skladateľka, známa ako speváčka slávneho dua Eurythmics, pomáha bojovať proti vírusu HIV. Už druhý rok je šéfkou charitatívnej organizácie SING, ktorá prostredníctvom online aukcií získava prostriedky na boj s aids. Speváčka v tejto súvislosti otvorene kritizuje pápeža za jeho postoj k používaniu kondómov.

B. Dylan pomáha hladujúcim deťom
Na trh prichádza nový, v poradí už 47. album Boba Dylana s vianočnými piesňami. Sú na ňom najznámejšie vianočné a sakrálne piesne, tradicionály aj moderné a populárne vianočné piesne. Celý výťažok z predaja venuje spevák nadácii Feeding America, ktorá pomáha hladujúcim deťom.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama