Móda ako lakmusový papier

Keď sa povie módna revolúcia, mnohým ako prvá napadne Coco Chanel a jej klasický kostým, malé čierne, jednoduchý perlový náhrdelník a okrúhly klobúčik. Možno preto, že bola prvá, ktorá prevrátila zaužívaný svet módy naruby, dokázala si na tom vybudovať kariéru a zaistiť trvalé miesto v histórii.
Počet zobrazení: 1701
4509_32_Burkiny-m.jpg

Keď sa povie módna revolúcia, mnohým ako prvá napadne Coco Chanel a jej klasický kostým, malé čierne, jednoduchý perlový náhrdelník a okrúhly klobúčik. Možno preto, že bola prvá, ktorá prevrátila zaužívaný svet módy naruby, dokázala si na tom vybudovať kariéru a zaistiť trvalé miesto v histórii.

Revolúcií v móde (alebo revolúcií prostredníctvom módy) bolo v dvadsiatom storočí nespočetne. Paradoxne, to, na čo sa dnes intelektuáli pozerajú ako na druhoradú záležitosť či zábavku pre dievčatá, veľakrát v histórii hýbalo dejinami alebo odrážalo dôležité historické posuny. Hovorí sa, že Coco Chanel urobila pre ženy minimálne toľko, ako všetky feministické hnutia dokopy. Ťažko by ženy využívali ich novonadobudnuté práva, ak by ostali zošnurované v čipkách, stužkách a na klobúkoch nosili pávie chvosty. Žena v takomto oblečení by sa len ťažko zapájala do pracovného procesu. Pohodlné, praktické, elegantné a pritom nie finančne náročne oblečenie umožnilo ženám voľne dýchať. Doslova. Zbavilo ich povinnosti nosiť zošnurované šaty, ktoré boli nezriedka príčinou zdravotných problémov. Paradoxom je, že dnes patria modely Chanel k najluxusnejším a najdrahším značkám. Keby Coco videla, čo sa stalo s jej módnym domom, pravdepodobne by sa obracala v hrobe. Jej cieľom bolo okrem iného aj dopriať luxus a pohodlie svojich modelov každej žene. Značka, ktorá kedysi pomohla zmenšiť priepastné rozdiely v oblečení majetných vrstiev a pracujúcich žien, sa dnes stala výsadou istých vrstiev.

Keď dejiny hýbu módou

Kým Coco svojou módou menila spoločnosť, pri pohľade do minulosti nájdeme aj také obraty v móde, ktoré odrážajú zmeny v spoločnosti. Máločo dokumentuje postup emancipácie tak dobre, ako vývoj dámskych plaviek. Každý posun v kúpacej móde vlastne odrážal ďalší posun žien k slobode. V 19. storočí, keď prišlo kúpanie do módy, vchádzali páni do vody vo vlnených nohaviciach a košeli, zatiaľ čo dámy v nohaviciach, na ktorých bola dlhá sukňa, blúzka, kabátik a ako inak: rukavičky a klobúk. Páni sa už začiatkom dvadsiateho storočia mohli kúpať v plavkách šortkového typu, ale u dám sa až počas prvej svetovej vojny objavil priliehavý overal, ktorý umožňoval naozaj plávať. Príčinou tejto novoty bolo zaradenie ženského plávania medzi olympijské športy.

Po druhej svetovej vojne sa k slovu dostali bikiny. Ich názov neznamená dvojdielnosť, ale pomenovanie po tichomorskom atole Bikini, na ktorom robili Američania jadrové pokusy. Plavky bikiny však na rozdiel od osudu atolu Bikini vôbec neskončili katastrofou. Stali sa módnym hitom, a to všetko aj napriek snahe amerických puritánov zabrániť prieniku tejto „nemravnosti“ na americké pláže. Okrem toho, že ženské plavky sa dostali na jednu úroveň s mužskými (zakrývajú približne rovnako ako spodná bielizeň), malo zjednodušenie plaviek ešte jednu dôležitú spoločenskú úlohu: sprístupnilo pláže aj menej majetným vrstvám. Ani dnes si však bikiny nemôže na pláž obliecť každá žena. A tak pre moslimky, ktorým ich presvedčenie nedovoľuje odhaľovať sa na verejnosti, existuje špeciálna alternatíva – takzvané burkiny. Sú to plavky z moderných materiálov zahaľujúce celé telo vrátane vlasov. Kým Európanky sa zväčša pozerajú po ich majiteľkách zhrozene, pre mnohé moslimky je to obrovský pokrok. Pre ich mamy totiž plážové oblečenie vôbec nebolo samozrejmosťou.

21. storočie – posun, alebo návrat?

Zdalo by sa, že móda je dnes na tom tak dobre ako nikdy predtým. Obchody sú plné modelov najrôznejších štýlov. Môžete si vybrať módu elegantnú, športovú, etno, alternatívnu, punkovú, či vintage. Zdalo by sa, že diktát módy ustúpil a spoločnosť sa stala otvorenejšou. Nastúpil však iný diktát, diktát ceny. Už malé deti v škole veľmi dobre poznajú módne značky a nezdráhajú sa spolužiakov pýtať, koľko ktorý módny doplnok stál. Že sú to lacné tenisky od Číňana? Zámienka vylúčiť spolužiaka z kolektívu je hneď na svete! Neslávne to vyzerá aj so slobodou, ktorej symbolom boli kedysi bikiny. Táto sloboda sa premenila na ďalší diktát, diktát kultu tela. Žena, ktorá nemá postavu podľa dnešného ideálu, alebo jej jednoducho nosenie dnešných modelov plaviek nedovoľuje náboženské presvedčenie či hanblivosť, nemá na výber veľa možností. Skúmavým pohľadom na pláži sa zrejme nevyhne. Móda a prístup k nej je vždy akýmsi lakmusovým papierikom odhaľujúcim pomery a nálady v spoločnosti. Asi je načase zamyslieť sa, čo nám ten papierik ukazuje dnes.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984