Reklama
Reklama

Slovo mapuje

Film o genocíde v Rwande A Boh odišiel získal hlavnú cenu Grand Prix na medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave. Excelovala v ňom herečka Ruth Nirere, ktorá získala cenu v kategórii Najlepšia herečka. Ako najlepšieho režiséra ocenili Kamena Kaleva za film Hrať svoju hru, najlepším hercom sa stal Christo Christov (in memoriam, Hrať svoju hru).
Počet zobrazení: 524
mariah_carey-m.jpg

Film

Víťazi filmového festivalu
Film o genocíde v Rwande A Boh odišiel získal hlavnú cenu Grand Prix na medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave. Excelovala v ňom herečka Ruth Nirere, ktorá získala cenu v kategórii Najlepšia herečka. Ako najlepšieho režiséra ocenili Kamena Kaleva za film Hrať svoju hru, najlepším hercom sa stal Christo Christov (in memoriam, Hrať svoju hru). Ďalšími ocenenými filmami boli Uviaznutí (Osobitné uznanie, Cena FIPRESCI), Hrať svoju hru (Cena ekumenickej poroty), Optické ilúzie (Osobitné uznanie ekumenickej poroty), Šepot vo vetre (Cena študentskej poroty), Petícia (najlepší dokumentárny film) a Rita (najlepší krátky film). Pamätnú dlaždicu na Filmovom chodníku slávy získal herec Ladislav Chudík.

Hudba

Najhranejšie vianočné piesne
Aj vám už lezú vianočné skladby ušami? Chcete vedieť, aké skladby budete počuť znovu a znovu? Za uplynulých päť rokov sa stala najhranejšou piesňou Last Christmas z roku 1948 od formácie Wham! Na druhom skončila Do They Know It‘s Christmas? v podaní vyše štyridsiatich svetoznámych spevákov zoskupených v Band Aid. Nasleduje Fairytale of New York (The Pogues and Kirsty MacColl), All I Want For Christmas Is You (Mariah Carey) a prvú päťku uzatvára Bruce Springsteen s piesňou Santa Claus Is Coming To Town.

S. Wonder vyslancom mieru
Od detstva nevidiaci hudobník Stevie Wonder sa stal oficiálne vyslancom mieru OSN. Bude pomáhať ľuďom s rozličným postihnutím. „Wonder využíva svoj hlas na dosiahnutie lepšieho sveta, na obranu občianskych a ľudských práv, na pomoc tým, ktorí nemajú toľko šťastia ako on,“ vyhlásil pri tejto príležitosti generálny tajomník organizácie Pan Ki-mun.

Pocta čilskému protirežimovému symbolu
Neuveriteľných 36 rokov trvalo, kým sa čilskému hudobníkovi Victorovi Jarovi dostalo skutočnej pocty byť pochovaný so všetkým, čo k tomu patrí. Folkového pesničkára, známeho ako symbol boja proti režimu Augusta Pinocheta, mučili a zavraždili počas povstania v roku 1973. Jaru pôvodne pochovali tajne, ale jeho pozostatky exhumovali pre nové vyšetrovanie jeho smrti.

Výstavy

Bábkarska výstava S drôtom v hlave
Rozprávkový svet stelesnený výstavou ľudových bábok zo zbierky Antona Anderleho s názvom S drôtom v hlave je až do 28. marca 2010 sprístupnený v budove Slovenského národného múze v Bratislave. Expozícia s vyše tristo vystavenými bábkami je doteraz najväčšou výstavou Anderleho zbierky.

Literatúra

Zomrel najprekladanejší srbský básnik
Vo veku 80 rokov ukončil svoju životnú púť srbský spisovateľ a básnik Milorad Pavić. Uznávaný spisovateľ (v minulosti nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru), bol autorom mnohých kníh poézie, poviedok, románov a monografií i vedeckých prác o srbskej literárnej histórii. Patril k najprekladanejším moderným srbským spisovateľom, jeho knihy preložili do viac ako 80 jazykov. „Do literatúry som vstúpil na vlastnú päsť, žijem v nej na vlastnú päsť a odídem z nej, keď nastane ten pravý čas,“ povedal.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama