Reklama
Reklama

Slovo mapuje

Prekvapenie? Ani náhodou. Svet hudby pred Vianocami jednoducho ovláda chladnokrvná komercia. A tak svetoví hudobníci úplne racionálne nahrávajú v decembri albumy ladené predovšetkým vo vianočnej atmosfére. Potvrdzuje to aj aktuálny vývoj v americkej hitparáde. Na najvyšších priečkach bodujú vianočné nahrávky od Norah Jones a kanadského speváka a herca Michaela Bablé.
Počet zobrazení: 666
abba-the-show-m.jpg

Hudba

Vianočné albumy valcujú hitparády
Prekvapenie? Ani náhodou. Svet hudby pred Vianocami jednoducho ovláda chladnokrvná komercia. A tak svetoví hudobníci úplne racionálne nahrávajú v decembri albumy ladené predovšetkým vo vianočnej atmosfére. Potvrdzuje to aj aktuálny vývoj v americkej hitparáde. Na najvyšších priečkach bodujú vianočné nahrávky od Norah Jones a kanadského speváka a herca Michaela Bablé. Susan Boyle predala pol milióna kusov svojho „I Dreamed a Dream“, vianočný album Andrea Bocelliho prekonal hranicu milióna predaných kusov a na priečke číslo dva kraľuje už mesiac. Hudobné vydavateľstvá čeliace klesajúcemu dopytu po klasických CD verziách hudobných nosičov si nepochybne vydýchli. „Thank God, it‘s Christmas.“ Vďaka Bohu, že sú tu Vianoce.

Nohavica vydáva netradičný spevník
Český folkový pesničkár Jarek Nohavica, ktorý má za sebou vypredané decembrové mini turné v Bratislave a Handlovej, vydáva spevník s pesničkami albumov Babylon a Ikarus. Jeho súčasťou je aj CD s ukážkami klavírneho výťahu. Druhým čerstvým spevníkom je projekt pripravovaný niekoľko rokov. Mark Landry preložil do angličtiny Nohavicove texty a niektoré z nich dokonca naspieval. V spevníku nájdete aj inštrumentálny gitarový podklad a tak si môžete piesne sami naspievať.

Zlatá kolekcia W.Matušku
Slavíci z Madridu, Jó třešně zrály, Růže z Texasu, Tam za vodou v rákosí či Sbohem lásko, to všetko sú hity legendy českej hudobnej scény Waldemara Matušku, ktoré vychádzajú na kompilačnom trojalbume s názvom Zlatá kolekce. Na troch diskoch je zostava, ktorá má 66 piesní z obdobia 60-tych až 90-tych rokov. Waldemar sa narodil júla 1932 v Košiciach a zomrel 30. mája 2009 v Miami na Floride.

Literatúra

Počúvajte písmená
V dobe rýchlych informácií a internetu sa klasické papierové verzie kníh čoraz viac ocitajú na zaprášených a zastrčených poličkách. Pre mladšie generácie a pre tých, ktorí by bežne po knihe nesiahli, sú určené audioknihy. Novinky, ktoré sa nachádzajú niekde na rozmedzí hudby a literatúry, ponúka vydavateľstvo Tympanum. To začiatkom decembra uviedlo na trh tri nové audio­knihy – klasické dielo Pinocchiove dobrodružstvá od spisovateľa Carla Collodiho, ktoré číta Boris Farkaš, ďalej Samko Tále: Kniha o cintoríne od Daniely Kapitáňovej – číta Ľuboš Kostelný a Pastiersky list od Michala Hvoreckého v podaní autora.

PEN klub má dvadsať rokov
V Deň ľudských práv (10.decembra) si slovenské PEN centrum pripomenulo slávnostným valným zhromaždením 20. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti udelilo ceny za mimoriadny prínos k misii PEN na Slovensku. Titul čestného člena získalo viacero literárnych osobností: prozaik Anton Hykisch, literárna vedkyňa a spisovateľka Mária Bátorová, básnik Juraj Kuniak, autor literatúry pre deti Václav Šuplata, básnik Ireney Baláž a prozaik Gustáv Murín. Tento čestný titul si prišiel osobne prevziať aj známy textár a básnik Kamil Peteraj, ktorý ako 19-ročný publikoval svoj básnický debut „Sad zimných vtákov“ (ocenený aj prestížnou Svetovou cenou PEN). Súbežne s ním vtedy túto cenu v oblasti prózy dostal aj Vincent Šikula, dlhoročný člen SC PEN, ktorý sa však 20. výročia tejto organizácie už nedožil.

Výstavy

Lego v Banskej Štiavnici
Slovenské banské múzeum v spolupráci s voľným internetovým zoskupením Československé lego fórum kostky.org, sprístupnilo unikátnu výstavu hračiek Lego. Vo výstavných priestoroch Starého zámku v Banskej Štiavnici je na ploche 120 m2 vystavených niekoľko desiatok najrôznejších modelov a stavebníc, z kociek tohto svetoznámeho výrobcu hračiek. Výstava potrvá do konca januára.

Koncerty

Nedvědi naozaj spoločne
Českí folkoví pesničkári - bratia Honza a František Nedvědovci po desiatich rokoch sólovej kariéry opäť koncertujú spolu. Zdá sa, že ich predchádzajúce spory sú zažehnané a tak si môžete naplno vychutnať piesne ako Na kameni kámen, Skládanka, Podvod či Slunovrat v spoločnej verzii tak, ako ich pred rokmi nahrali. Bratia začínali s hudobnou kariérou v osemdesiatych rokoch v skupine Spirituál kvintet, neskôr založili formáciu Brontosauři. V roku 1997 sa ich cesty rozišli a dokopy sa dali znovu pred dvomi rokmi. Najbližšie spoločné koncerty budete mať možnosť navštíviť 16.12. v P. Bystrici, 17.12. v Leviciach a 18.12. v Bratislave.

Čo sa chystá na budúci rok
Ak ste milovníkom hudobných a tanečných predstavení, v roku 2010 sa máte na čo tešiť. Na Slovensko zavítajú pokračovatelia švédskej skupiny ABBA so symfonickým orchestrom, unikátna a čarovná tanečná show Lord of the Dance, predstaví sa aj renomovaný svetoznámy gitarista a skladateľ Pat Metheny (17 krát ocenený Grammy Awards), legendárna rocková kapela KISS či talianska popová jednotka Eros Ramazzotti. Na dosky, ktoré znamenajú svet sa vracia jedna z najväčších muzikálových legiend – Drakula v réžii Jozefa Bednárika.

Film

Vzniká cyklus dokumentárnych filmov
Slovenské kino je názov nového pripravovaného cyklu dokumentárnych filmov, ktorý má originálnou formou priblížiť slovenský film súčasnému divákovi. Projekt vychádza z faktu, že slovenská kinematografia má bohatú tradíciu, na ktorú dnes nadväzujú aj súčasní slovenskí filmári. Nakrúcať by sa malo začať v polovici roku 2010, predpokladaný termín vysielania je začiatok roka 2011.

Slovenský film roka 2009
Slovenským filmom roka 2009 sa podľa internetového portálu kinema.sk stal dokument režiséra Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny. Do trojice nominovaných sa ešte dostali dokumentárne filmy Hranica (Jaroslav Vojtek) a Osadné (Marko Škop). Nomináciu nezískal žiaden hraný domáci titul.

Multimédiá

Klimatické zmeny a kultúra Sekretariát Rámcového dohovoru o klimatickej zmene (UNFCCC) v septembri 2009 vyhlásil na svojej webovej stránke medzinárodnú foto a video súťaž na tému „zmena životov“. Cieľom súťaže bolo zvýšiť povedomie o tzv. mechanizme čistého rozvoja (CDM), ktorý funguje v rámci Kjótskeho protokolu. Fotografie a videá ukazujú situáciu po investíciách do zelenších technológií na získavanie energie alebo úprave životného prostredia. Medzi fotografiami možno až priveľmi dominujú obrázky veterných fariem, ale nájde sa medzi nimi napríklad aj využitie solárnych varičov alebo zazeleňovanie skládok odpadov. Medzi videami je zaujímavé spracovanie odpadu pre poľnohospodársku produkciu, ukážka technológie pre zachytenie metánu z uhoľnej bane pre získavanie energiu do kuchyne a pre sušičky šiat alebo príklady ekologických hydroelektrární na riekach. Fotografie a videá, ktoré sa dostali do užšieho výberu nájdete na adrese: http://cdm.unfccc.int/contest.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Ringit - oblékni sa do štýlu
Reklama