Miesto, kde sa robia peniaze (1)

Pohľad do zákulisia firmy Goldman Sachs, najúspešnejšej svetovej investičnej banky, v ktorej priemerný plat v roku krízy je 700 000 dolárov.
Počet zobrazení: 1141
47-48-40_41_42-ilustracna foto-SITA Ap Photo Manuel Balce Ceneta-m.jpg

Pohľad do zákulisia firmy Goldman Sachs, najúspešnejšej svetovej investičnej banky, v ktorej priemerný plat v roku krízy je 700 000 dolárov.

Číslo 85 na Broad Street, pochmúrny kancelársky blok na dolnom Manhattane, nie je miesto na zastanie a zízanie a práve to sa páči ľuďom, čo tu pracujú. Muži a ženy oblečení vo wallstreetskom čiernom, v rukách čierna aktovka a pri uchu mobil BlackBerry, sú veľmi, veľmi privátni. Rýchlo prechádzajú z čiernych Lincolnov do vstupnej haly. Na budove nie je menovka, na pulte vrátnika nijaký znak a ozbrojený policajt pred vchodom vám nepovie, kto tu pracuje. Mlčanlivosť má svoje dôvody. Č. 85 na Broad Street, New York, NY 10004 je miesto, kde sú peniaze. Veľa peňazí. Tu je sídlo najlepšieho stroja na výrobu peňazí, aký kedy kapitalizmus vytvoril; niektorí vravia, že je politickou silou mocnejšou ako vlády. Ľudia, ktorí tu pracujú, zarobia viac, ako majú niektoré štáty peňazí. Samí úspešní chlapíci, najväčší skokani vo finančnej džungli. Ich aktíva dosahujú bilión dolárov, ich ročný príjem sú desiatky miliárd a ich zisky idú do stoviek miliárd, ktoré si liberálne delia. Priemerný ročný plat 30 000 zamestnancov je v tomto roku recesie 700 000 dolárov. Špičkové platy budú desiatky miliónov, desaťtisíckrát viac, ako má upratovačka. A keď sa im podarí „do štyridsiatky zbohatnúť ako prasce v žite“, ako vraví korporátne úslovie - ani potom si títo alfa samci nedoprajú chvíle oddychu. Dosadnú ako výsadkári na niektoré z najvýznamnejších politických postov v USA i inde, čím vyvolávajú obvinenia, že „vládnu svetu“. Na č. 85 Broad Street je doma Mr. Goldman Sachs.

Najúspešnejšia svetová investičná banka sa rada skrýva za hromady peňazí, ktoré plodí a s rachotom zosiela na Manhattan, City of London a ostatné hlavné mestá finančného sveta. Teraz však musia rytieri bankovníctva prižmurovať oči pred studeným denným svetlom. Politici a novinári súťažia v odsudzovaní Goldmana a jeho ľudí najsilnejšími výrazmi – „zlodejskí baróni“, „ekonomickí vandali“, „kapitalistickí supi“.

Liberálny demokrat Vince Cable porovnáva súčasné rekordné zisky tejto firmy –3,4 miliardy dolárov v treťom štvrťroku – a ich plánované bonusy s tým, čo sa stalo so zamestnaním a platmi obyčajných ľudí v roku 2009. Magazín Rolling Stone uverejnil príbeh, v ktorom je Goldman „vampír, prisatý na telo ľudstva tam, kde to páchne po peniazoch“. Michael Moore vo filme Capitalism: A Love Story prichádza na Broad Street 85, v pancierovom transportéri na prevoz peňazí, vyskočí z neho s vrecom, na ktorom je obraz jednodolárovej bankovky, ukazuje na budovu a reve: „Prišli sme po peniaze, ktoré treba vrátiť americkému ľudu!“

Lloyd Blankfein: predseda a výkonný riaditeľ

Reputácia Goldman Sachsu je naraz taká toxická ako exotické dlhopisy, s ktorými obchodoval. To škodí jedinej veci, ktorú si cení nadovšetko: obchodu. Byť primárnym terčom ľudového a politického odsúdenia by mu mohlo vyslúžiť prvé miesto pri očakávaných drakonických reguláciách. Zdráhavo sa rozhodol ozvať sa a brániť sa. Tak sa stalo, že jedného z tých sychravých jesenných rán, keď sa všetko zdá možným – dokonca aj pozvanie na lámanie chleba s pánom sveta – som prešiel popri strážach, ktoré zadržali Michaela Moora, do budovy bez mena.

„Á-ha! Prichytili ste nás spriadať sprisahanie,“ vraví Lloyd Blankfein, opúšťajúc svorku rozhodujúcich úradníkov, s ktorými diskutoval o včerajšej ceste do Washingtonu. Lloyd Blankfein (55), predseda a výkonný riaditeľ u Goldmana, má šedý oblek s veselou kravatou od Hermesa, na ktorej sú malé červené bicykle; v ruke drží kávový hrnček. Možno je to ten kofeín, možno kravata – dar k narodeninám od dcéry –, ale na muža, ktorého ako sa zdá, všetci nenávidia, je v pozoruhodne rozjarenej nálade. „Je to tu ako na safari,“ žartuje. „Prišli ste do rozhľadne na zvieratá.“

Blankfein by mohol byť Slnečný Boh Wall Streetu; pri pohľade na ekonomickú búrku to však nechce rozkrikovať a tak najskromnejší symbol jeho postavenia, resektíve – strašné! – jeho vystatovačnosti, náčrt jeho života, je konečne je zverejnený. Vezmite si jeho kanceláriu na 30. poschodí. Stoličky sú tie isté, čo tam boli, keď sa pred tromi rokmi stal CEO (chief executive officer, výkonný riaditeľ). Niet tu ani jediný z ručne tkaných kobercov za 87 000 dolárov, či odpadových košov na papier za 5 000 dolárov v tradícii Wall Streetu. Niet tu znakov iracionálnej bujarosti. Iba káva, ktorá prichádza už studená a práve tým nalaďuje správny tón pre prácu. Veľký čarodejník Wall Streetu kradne seba samého pre najťažší predaj svojho života: je tu, aby obhajoval starý dobrý kapitalizmus a Goldmana Sachsa.

„Sociálne poslanie“

Našťastie preňho a pre jeho firmu je čertovsky dobrý obchodník. Začína malou dávkou skromnosti. Chápe, „že výčiny bankárov ľudí nasr…, až vyskakovali z kože“. Hral svoju rolu pri rozpade, ktorý temer zničil globálny finančný systém. Požičiaval príliš veľa, temer po desiatich rokoch zaznamenal vlani prvý stratový štvrťrok, a skončil tým, že prijal pomoc od Washingtonu. „Viem, že keby som si podrezal žily, ľudia by radostne jasali,“ vraví, no hneď nato prechádza do obrany moderného bankovníctva. „Sme veľmi dôležití,“ začína opúšťajúc krátke sebabičovanie. „Pomáhame firmám rásť, a to tak, že im pomáhame zohnať kapitál. Podniky, ktoré rastú, vytvárajú bohatstvo. To umožňuje ľuďom mať prácu, čo vedie k novému rastu a väčšiemu bohatstvu. Je to počestný kruh.“ A aby to stvrdil, pridá osobitne trúfalé tvrdenie: „Máme so­ciálne poslanie.“

Sociálne poslanie? Tí, čo stratili prácu alebo zažili prudké zníženie miezd vinou bankárov, čo do omrzenia ponúkali úskočné zúročenia a vysnívali také zložité investície, že im ani sami nerozumeli, tí mu radi povedia, kam si má strčiť svoje sociálne poslanie. Problém je v tom, že Blankfein je dobrý inzerent pre tvorbu bohatstva. Aj svojho vlastného. Nerozposiela z orlieho hniezda na 30. poschodí snobské kázne o surovom kapitalizme. Narodil sa ako syn poštára a recepčného; bol prvý z rodiny, čo išiel na gymnázium a dostal štipendium na Harvard.

Hoci si pyšne platí ročne viac, ako si väčšina z nás vie vôbec predstaviť – v roku 2007 to bolo 68 miliónov dolárov, najviac zo všetkých na Wall Streete a k tomu má viac ako 500 miliónov dolárov v Goldmanových akciách –, trvá na tom, že je stále ešte „chlapík s modrým (robotníckym) golierom“.

Čo však so zoznamom žalôb? Bankári priviedli svet na pokraj bankrotu a namiesto toho, aby slušne vyskočili z obloka, obracajú sa s čiapkou v ruke na vládu, aby vymohla od daňovníkov peniaze na záchranu ich kože.

Globálne trhy prekvitajú

Goldman v tom pokračuje z dvoch dôvodov. Po prvé, globálne trhy prekvitajú, odkedy sa pumpujú do finančného systému miliardy z vládnych zdrojov. Po druhé, keďže Lehman Brothers a Bear Stearns sú preč z ulice, Merril Lynch je iba tieň toho, čo bol a to isté platí o Citigroup a UBS, ujde sa Goldmanovi väčší kus zväčšujúceho sa koláča. Banka práve ukladá bokom viac ako 20 miliárd dolárov na platy a bonusy.

Nie je to jednoducho nečestné? Nie je to moderný ekvivalent vojnového špekulanta? Aj George Soros vraví, že zisky wallstreetskych bánk sú „zatajené dary štátu“.

Blankfein odmieta výčitku, že Goldman potreboval štátnu pomoc a že ťaží z verejnej podpory. Je pravda, že z washingtonského programu prijal 10 miliárd dolárov. Už ich však vrátil, a to aj so zdravým úrokom – 23 percent. Zarobil miliardy na bankrote poisťovne AIG.

Ani najšikovnejší goldmanista nezaprie, že len v dôsledku vládnej pomoci majú banky k dispozícii finančný systém, s ktorým môžu pracovať. Washington oživil americkú ekonómiu sumou 12 biliónov dolárov. No Blankfein neuzná, že pre väčšinu z nás je neznesiteľné dívať sa, ako Goldman hltá takú obrovskú hotovosť, kým my trieme biedu. Naopak, trvá na tom, že by sme mali oslavovať úspech jeho banky. „Finančný systém nás zaviedol do krízy a vyvedie nás z nej.“

Vrodená vášeň robiť peniaze

A pokračuje rovnakými opovážlivosťami. Máme vraj vítať návrat titanských výplat. Goldman je vylúčený z obmedzenia výšky bonusov prezidentom Obamom, pretože vrátil vlaňajšiu pôžičku. Plat podľa zásluhy je vraj garancia zodpovedného bankovníctva. „Existuje korelácia medzi remuneráciami a dlhodobými výsledkami.“ Mnohí s ním nesúhlasia, tvrdiac, že pri plochejšej ekonómii už nie sú megaplaty potrebné. „Mám pre vás novinku,“ vystrelí na mňa so zúženým pohľadom, „ak sa zrúti finančný systém, zrúti sa naše podnikanie, a verte mi, zrúti sa aj vaše a každého iného.“

Ako u chorého, ktorý prežil skúsenosť blízkej smrti, vzplanie túžba žiť, tak u Blankfeina zrútenie pôžičiek roznietilo vrodenú vášeň robiť peniaze. Ako keby mal v žilách namiesto krviniek dolárové bankovky. Verí, že čo robí, je dobré, a že to robí dobre. Má svojich prívržencov. Vanity Fair mu venovalo prvé miesto na zozname Nového poriadku, ligovej tabuľky 100 silných hráčov v informačnom veku, kde sú esá ako bossfirmy Apple Steve Jobs a zakladatelia Googla Sergey Brin a Larry Page.

Jedno je isté: Húževnatý Goldman vyhráva v dobrých časoch a, ako sme nedávno videli, aj v zlých. Ako to? V čom je jeho tajomsatvo, aká špeciálna esencia? Opustite Blankfeinovu kanceláriu a zostúpte na 17. poschodie. Po ceste budete počuť investičných bankárov, „stratov“ – stratégov – a „kvantov“, matematické jašteričie mozgy, ako snívajú o vzorcoch fičiacich obchodov, ako diskutujú o pohyboch úrokovej miery, zákazoch neštandardných kreditov, exotických a vanilkových opcií, o „bundoch“, „bobloch“, hedžfondoch a bohvie o čom. Nemôžete vidieť, keď prechádzate námestím, ako svištia okolo domu na č. 85 Broad Street obrovské sumy, ale môžete cítiť, že sa každý deň počas celých 24 hodín presúvajú medzi centrálnymi, komerčnými a investičnými bankami, veľkými spoločnosťami, ruskými oligarchami, hýbateľmi a miešačmi zo Stredného východu, texaskými naftármi a utajenými miliardármi z Bermúd a Kajmanských ostrovov.

V kancelárii s atramentovým fľakom na koberci sedí Liz Beshelová. Je prvým esenciou do Goldmanovho čarovného nápoja. Firma berie len bystrých uchádzačov a nestanú sa oveľa šikovnejšími ako Beshelová. Táto 40-ročná slobodná matka hovorí s takým pochopením o finančných trhoch, že prakticky potrebujete diplom, aby ste jej rozumeli. Goldman sa jej zmocnil už na vysokej škole a stala sa najmladšou celosvetovou strážkyňou pokladnice všetkých aktív, takže dnes je každá libra, ktorú firma investuje, pod jej starostlivým okom. Koľko hotovosti má banka v tejto chvíli, pýtam sa. „164,2 miliardy v hotovosti alebo v ekvivalentoch,“ odpovedá bez prestávky pre myšlienku alebo nadýchnutie.

Každý deň kontroluj

Pred rokom položili rizikové hypotéky na lopatky Lehmana a Bear Stearns, vynútili si svadbu z donútenia medzi Merrill Lynch a Bank of America, ako aj medzi HBOS a Lloyds; na Kráľovskej banke Škótska sa bavil celý národ. Goldmanove každodenné hodnotenia odhalili, že z pôžičiek mala banka v jednom týždni mierne straty. Vo väčšine bánk by to bolo prešlo nepozorovane, alebo by sa to považovalo za chybu zo zaokrúhlenia; u Goldmana zvolali poradu starších bankárov a tí hľadali príčinu toho, čo sa deje. Banka zredukovala svoju účasť v sektore nehnuteľností. Keď bublina praskla, boli jej straty len 1,7 miliardy dolárov; UBS stratila 58 miliárd dolárov.

Byť šikovnejší ako priemerný medveď (hrá na burze na pokles) je jedna vec, ale byť goldmanistom znamená čosi viac. Spýtajte sa Sarah Smithovej (55), absolventky kláštornej školy v Bromley v Kente. „To je kultúra 24/7,“ vraví. „Keď vás treba, ste tu. A keď vás treba, ale nedvíhate telefón, nebude vás dlho treba.“ Smithová má kanceláriu na dohodenie kameňom od hotela Embassy Suites, kam si ľudia od Goldmana chodia pospať hodinku-dve, keď boli tak dlho hore, že začínajú chodiť po chodbách ako námesačníci. Minulý rok mala iba pár dní dovolenky. Na koľko týždňov v roku má nárok? „Neviem. V skutočnosti to nikto nevie, pretože nikto si to nikdy celé nevyberie.“

(Dokončenie v budúcom čísle)

John Arlidge (John Arlidge, I‘m doing ‚God‘s work‘. Meet Mr Goldman Sachs. The Sunday Times November 8, 2009. Krátené, celé znenie na
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/us_and_americas/article6907681.ece, v preklade na www.zosity-humanistov.sk ).
Preložil Rastislav Škoda

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984