Prečítali sme

Pri posledných rozhovoroch s Egonom Bondym v Klube Nového slova, alebo v súkromí na Laurinskej, či Meličkovej sa naše rozhovory obyčajne obracali k ontológii. Bondy o sebe hovoril v tretej osobe. Rozhovor zvyčajne začal slovným spojením: „Bondy našiel vzťah“. Tvrdil, že existuje vzťah medzi ontológiou a spoločnosťou.
Počet zobrazení: 1083
titulka 02_tmavy-m.jpg

Egon Bondy: Príbeh o príbehu
Vydavateľstvo DharmaGaia

Pri posledných rozhovoroch s Egonom Bondym v Klube Nového slova, alebo v súkromí na Laurinskej či Meličkovej sa naše rozhovory obyčajne obracali k ontológii. Bondy o sebe hovoril v tretej osobe. Rozhovor zvyčajne začal slovným spojením: „Bondy našiel vzťah“. Tvrdil, že existuje vzťah medzi ontológiou a spoločnosťou. Ale ak sa vrátim k jeho vete „Bondy došiel k názoru“, začínam chápať aj názov jeho poslednej práce Príbeh o príbehu. Je to ako keď Bondy rozpráva o sebe. Ontologický román Príbeh o príbehu sa práve v týchto dňoch dostal aj na pulty našich kníhkupectiev. Vydala ho DharmaGaia a určite vyvolá reťaz recenzií a reakcií.

Bondy sa nevzdal marxistickej teórie. Tvrdil však, že kapitalizmus ešte nevyužil všetky svoje možnosti, no obdobie ozbrojeného boja považuje za skončené. Za prielom však považoval bombardovanie Juhoslávie. Ustavične sa vracal k téme globalizácie. Domnieval sa, že globalizátori sa prepočítali, pretože vývoj sa začal zrýchľo­vať a uberať iným smerom, ako predpokladali. Z depresií, ktoré ho nikdy neopúšťali, sa dostával ontologickým uvažovaním. Stále spomínal Planckovu konštantu a problematiku prekonania protikladov. Je to výzva na prečítanie Bondyho textu. Opäť sa teda stretneme s provokujúcou nesubstančnou ontológiou. Bondy zrejme sám nečakal, že Príbeh o príbehu uzrie svetlo sveta po jeho inšpiratívnom pobyte v Bratislave až teraz. Posledné roky skutočne na tomto texte permanentne pracoval, prerábal ho. Veľa by o tom možno vedel povedať Ľudo Zupko. Bondy ďakuje prof. Jurajovi Bartuszovi za obetavé pos­kytnutie pracovne, doc. Ivanovi Haverlíkovi, PhDr. Dušanovi Lechnerovi, Jurajovi Ďurdiakovi a PhDr. Kataríne Závadovej za všestrannú pomoc. Faktom zostáva, že už bez ohľadu na to, akými všetkými smermi sa budú diskusie o Príbehu uberať, Bondy diagnostikoval nedostatok našej doby správne: ako absenciu ontologického premýšľania. Definujme bod ontologicky, tvrdil, bod nemôže byť ničím. Bondy tu s nami teda stále prebýva.

* * *

Veronika Šikulová: Domček jedným ťahom

Vydavateľstvo SLOVART, spol. s. r. o.

Autorka tejto knižky má rada, keď pri čítaní cíti, že napísaný text má „dobrý ťah“ ako komín. O čosi podobné sa pokúsila aj ona, v knižke Domček jedným ťahom. Poviedky o detstve, dospievaní aj o tom, čo bolo po tom – v prvej časti knižky – Je mi leto...

V druhej časti – Spoviedky – spovedá zo života. Niekedy sama seba, inokedy ľudí, ktorí ju obklopujú. Rada svojim postavám nastavuje nohu a potom sa na nich zabáva. Inokedy sa smeje sama zo seba. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní. Aby jej „komín“ dobre ťahal a zohrieval, aby jej poviedky mali nielen ten komínový ťah, ale aj ťah na bránu. Ak sa jej podarí streliť gól, hoci aj do vlastnej bránky a niekoho zaujať či rozveseliť, poteší sa...
Odporúčame!

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984