Čilský Berlusconi rúbe vysoko

Prezidentské voľby, ktoré prebehli v nedeľu 13. decembra v Čile, sa už dlho pred uskutočnením v krajine označovali ako „najrozporuplnejšie za posledné roky“. Bolo to očividné už zo zoznamu kandidátov, na ktorom najväčšie ambície preukazoval pravicový kandidát Sebastián Pinera Echenique, ktorého v druhom kole volieb pred štyrmi rokmi porazila socialistka Michelle Bacheletová Jeria.
Počet zobrazení: 1347
24_Pinera_www.terra-m.jpg

Prezidentské voľby, ktoré prebehli v nedeľu 13. decembra v Čile, sa už dlho pred uskutočnením v krajine označovali ako „najrozporuplnejšie za posledné roky“. Bolo to očividné už zo zoznamu kandidátov, na ktorom najväčšie ambície preukazoval pravicový kandidát Sebastián Pinera Echenique, ktorého v druhom kole volieb pred štyrmi rokmi porazila socialistka Michelle Bacheletová Jeria. Pinera do druhého kola postupuje s 44,23-percentnou podporou spolu s vládnym kandidátom a bývalým prezidentom Eduardom Freiom Ruiz-Tagle s podporou 30,05 percent hlasov. Druhé kolo sa uskutoční 17. januára 2010.

Vládna koalícia stredoľavých strán – liberálov, sociálnych demokratov a kresťanských demokratov Concertación democrática nezvíťazila po prvý raz za dve desaťročia od konca diktatúry Augusta Pinocheta. Miliardár, obhajca Pinochetovej politiky, majiteľ hlavnej čilskej televíznej stanice, spoluvlastník najväčších čilských aerolínií a futbalového klubu Sebastián Pinera si spolu s čilskou pravicou sľubuje od druhého kola veľa. Hoci víťazstvo pravice sa mnohým zdá takmer jasné, druhé kolo ešte môže ukázať, že sa do paláca La Moneda opätovne nedostane vojenská junta. Karty môžu zamiešať voliči nezávislého socialistického kandidáta Marca Enríqueza-Ominamiho, ktorý s 19,39-percentami hlasov skončil na treťom mieste, ako aj voliči bývalého ministra a člena Komunistickej strany Čile Jorgeho Arrateho. Jeho relatívne veľký úspech vo voľbách (5,86 %) sprevádzal aj iný historický úspech komunistov: po prvý raz od roku 1989 sa dostali do poslaneckej snemovne, v ktorej obsadia tri miesta.

Sebastián Pinera má v Čile prezývku čilský Berlusconi, a to nie len ako hlavný akcionár futbalového klubu Colo-Colo, ale aj ako jeden z najbohatších ľudí Latinskej Ameriky, ktorý sa z tej pozície rád dovoláva Boha a „skromnosti vlastnej konzervatívnym hodnotám“, dlane zdvíhajúc vysoko do neba. Samotná konzervatívna spoločnosť v Čile sa však za posledných 20 rokov zmenila, a to sa najparadoxnejšie odrazilo na pravicovej predvolebnej kampani, šikovne a s veľkou chuťou sa zhostiacej donedávna „nechutných“ tém: v jednom Pinerovom reklamnom spote vystupujú dvaja mladí homosexuáli držiaci sa za ruky, z ktorých jeden je dokonca syn istého pravicového politika. Téma vplyvu diktatúry a porušovania ľudských práv už takisto nebola horúcim zemiakom – Pinera v červenej kravate neváhal spomenúť štvrtkový Medzinárodný deň ľudských práv, prihováral sa nezamestnaným, ženám v domácnosti, dôchodcom, postihnutým, a pre dokonalosť idyly i Indiánom Mapuche z Araukánie či obyvateľom Veľkonočných ostrovov. Jeho progresívny humanistický odkaz sprevádzalo mávanie zástaviek s menami kandidátov a poslancov otvorene sa hlásiacich k Pinochetovmu odkazu. Nedávny druhý pohreb Pinochetom zavraždeného Victora Jaru či vražda bývalého kresťanskodemokratického prezidenta Eduarda Freia Montalvu sa počas predvolebných kampaní vytiahli len príležitostne.

Sebastián Pinera vyštudoval ekonómiu a postgraduálne štúdiá ukončil na Harvardskej univerzite. Napriek tomu, že jeho rodičia inklinovali skôr ku kresťanskej demokracii, on sa rozhodol začleniť do prúdov radikálnej pravice a od polovice 80-tych rokov je činný v strane Renovación nacional (Národná obroda). Na získanie absolútnej väčšiny bude musieť Pinera získať niektorých z voličov Enríqueza-Ominamiho, ktorý získal podporu aj niektorých pravicovo naklonených mladých voličov. Protikandidát Eduardo Frei vyzval voličov Arrateho aj Enríqueza-Ominamiho podporiť v druhom kole jeho kandidatúru a ukázať tak, že väčšina spoločnosti pravicu odmieta. Enríquez-Ominami však odmieta vyzývať svojich voličov, komu majú prideliť svoj hlas v januári. Otázka nasledovníka Michelle Bacheletovej v paláci La Moneda ostáva zatiaľ otvorená a očividne veľmi napätá – ešte niečo vyše mesiaca.

* * *

Právo na Araukániu

Jedným z problémov, ktoré čilská spoločnosť dlhodobo obchádza, je postavenie pôvodných obyvateľov na juhu krajiny v Araukánii, Indiánov Mapuche. Dlhodobo diskriminovaným a sociálne vylučovaným obyvateľom Čile sa dostatočne nevenovala ani vláda Michelle Bacheletovej.

Tesne pred voľbami 13. decembra skupina Indiánov Mapuche zablokovala vidiecke cesty na juhu Čile, aby tak demonštrovali odhodlanie brániť svoju pôdu a zabrániť premávke autobusov a iných automobilov. Mapuchovia sa dlhodobo bránia zaberaniu svojich území domácimi podnikateľmi i nadnárodnými spoločnosťami, ktorých podnikateľské ambície, ťažba prírodných zdrojov vyháňajú Mapuchov z domovov, oberajú ich o prácu, sociálne väzby a pretvárajú ich na spoločnosťou neakceptovateľnú skupinu obyvateľov predmestí, ktorých jediným možným spôsobom prežitia sa stáva kriminalita a alkoholizmus. Vo svojom boji sa Mapuchovia odvolávajú na právo na pôdu svojich predkov, momentálne takmer úplne v súkromných rukách. Podľa niektorých zdrojov sa blokády zúčastňujú len niektoré najradikálnejšie skupiny, ktoré už predtým oznámili svoj zámer sabotovať nedeľné voľby. Napriek pomerne hlasnému echu, ktoré v Čile tentoraz vyvolal pritvrdený odpor dávnych obyvateľov Araukánie, nedeľné voľby prebehli v pokoji a s volebnou účasťou dosahujúcou 98 percent.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984