Mediálny komplex zabrzdený, nie zastavený

Projekt výstavby mediálneho komplexu pre STV a SRo je zabrzdený. V parlamente minulý týždeň neprešla novelizácia zákona, ktorá by umožnila stavať Slovenskej televízii a Slovenskému rozhlasu na pozemkoch štátu.
Počet zobrazení: 1246
47-48_14_ilustracna foto_natemeg2006-m.jpg

Projekt výstavby mediálneho komplexu pre STV a SRo je zabrzdený. V parlamente minulý týždeň neprešla novelizácia zákona, ktorá by umožnila stavať Slovenskej televízii a Slovenskému rozhlasu na pozemkoch štátu.

Odporcovia novej, menšej, modernejšej a ekonomicky úspornejšej budovy jasajú. No je to len Pyrrhovo víťazstvo, pretože dokázali jediné, zakonzervovať súčasný neudržateľný stav a oddialiť jeho riešenie.

Budovy obidvoch médií sú predimenzované. Pre veľa nevyužitých priestorov majú vysoké prevádzkové a správne náklady. Efektívne využitie súčasných priestorov predstavuje v prípade SRo iba 30% a v prípade STV 41%. Technické a technologické vybavenie budov je zastarané. O neúspornosti budov svedčí aj to, že viac ako polovicu z prevádzkových nákladov tvoria náklady na energie. Nový komplex by priniesol ekonomickejšiu prevádzku, čiže úspory, a samozrejme, pomohol by dobehnúť súčasný technologický dlh.

Predstavte si napríklad štvorčlennú rodinu, ktorá si pred rokmi kúpila veľké auto, pretože ho v tom čase plne využila. Po rokoch na veľkom aute s vysokou spotrebou jazdil prakticky už len otec rodiny. Okrem toho stúpli aj ceny benzínu a staré auto si čoraz častejšie vyžadovalo drahé opravy. Treba kúpiť nové auto, s menšou spotrebou, no zároveň modernejšie, bezpečnejšie a komfortnejšie. Časť jeho ceny si vykryje predajom starého auta a zvyšok bude splácať. Zdá sa, že táto rodina uvažovala racionálne. Kritici výstavby mediálneho komplexu šitého na mieru súčasnej veľkosti a potrebám STV a SRo by zrejme presviedčali rodinu, aby ďalej používala veľké, staré, kaziace sa auto s veľkou spotrebou. Tak postupujú aj pri návrhu spoločného mediálneho komplexu pre STV a SRo, pričom hovoria o megalománii a o kšeftoch.

Takýmto argumentom ministerstvo kultúry protirečí cieľavedomým odborným postupom. V máji 2007 predložilo vláde koncepčný materiál o verejnoprávnych médiách – Návrh optimalizácie infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie vysielania. V ňom ako riešenie mnohých existujúcich problémov s budovami prvý raz navrhlo vybudovať jeden komplexu pre STV a SRo. To, že tieto problémy existujú, potvrdili predchádzajúce analýzy. Na ich základe sa v októbri 2007 vláde predložil Zámer systémového riešenia priestorového usporiadania Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. V ňom sa porovnali tri varianty riešenia: modernizácia súčasných budov, prebudovanie súčasných priestorov STV pre potreby obidvoch verejnoprávnych médií a vybudovanie nového spoločného mediálneho komplexu. A práve tretí variant, ktorý ponúka maximálny potenciál pre podstatné zníženie ich prevádzkových nákladov a technologickú modernizáciu vyšiel ako ekonomicky najvýhodnejší.

Vláda uložila ministrovi kultúry predložiť v spolupráci s STV a SRo rámcovú koncepciu spoločného mediálneho komplexu a návrh vecného a časového harmonogramu predrealizačnej fázy jeho výstavby, koncepciu schválila a uložila začať verejné obstarávanie výstavby a prevádzkovania spoločného mediálneho komplexu vydaním predbežného oznámenia do konca roka 2009. Na základe štúdie realizovateľnosti bola navrhnutá výstavba formou PPP ako finančne najvýhodnejšia a v čase výstavby nezaťažujúca štátny rozpočet. Aby sa prípadná výstavba naozaj mohla začať, bola legislatívna zmena, ktorá by umožnila, aby STV a SRo mohli stavať na pozemkoch štátu.

Novelizácia neprešla, čím sa projekt zabrzdil a problémy s budovami STV a SRo nielen zostávajú, ale sa budú stále prehlbovať. Obe budovy sú v takom zlom stave, že bude oveľa drahšie a komplikovanejšie ich rekonštruovať, než postaviť niečo menšie, modernejšie a ekonomickejšie. A som presvedčený, že nová budova pre STV a SRo sa raz beztak bude musieť postaviť.

Zodpovednosť za všetky riziká spojené s jeho oddialením zobrali na seba tí, ktorí tento proces zabrzdili. Je poľutovaniahodné, že ich kritika a odmietanie vychádzali z neodborných, laických pozícií, často politicky motivovaných. Išlo neraz o povrchnú kritiku na úrovni klebiet a možno aj závisti tých ľudí, ktorí naozaj vo všetkom vidia len kšeft a inú motiváciu konania si ani nevedia predstaviť. A je smutno-smiešne, len pri zbežnom pohľade na súčasné, naozaj megalomanské budovy STV a SRo hovoriť o megalomanstve nového mediálneho komplexu, ktorý by bol rozhodne menší, no o to modernejší a lacnejší na prevádzku. Zatiaľ sa však budeme voziť na veľkom, starom, kaziacom sa aute.
Autor je minister kultúry SR a podpredseda strany SMER-sociálna demokracia
http://blog.aktualne.sk/blogy/marek-madaric.php (Redakčne krátené)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984