Lennonov vyspievaný sen

Mohol by raz byť svet bez vojen, rozhádaných náboženstiev, neba či pekla? Svet, kde by nebolo vlastníctva ani dôvodov zabíjať? Práve taký bol svet Johna Lennona v piesni Imagine. Predstav si...
Počet zobrazení: 954
lenon-m.jpg

Mohol by raz byť svet bez vojen, rozhádaných náboženstiev, neba či pekla? Svet, kde by nebolo vlastníctva ani dôvodov zabíjať? Práve taký bol svet Johna Lennona v piesni Imagine. Predstav si...

Píše sa rok 1971. Od rozpadu fenomenálnych Beatles uplynul rok. Trpký, poznačený nadmernou medializáciou rozchodu a prík­ry. Najznámejšia skupina všetkých dôb strávila oveľa viac času v súdnych sieňach ako v nahrávacích štúdiách. S prichádzajúcou novou dekádou však nastal čas na nový začiatok. John Lennon naplno odhalil svoju tvár rebela, čo sa prejavilo aj v jeho hudbe. Prvý sólový album John Lennon/Plastic Ono Band bol surový, ale úprimný.

Fanúšikov o to viac prekvapilo, keď prišla na svet Imagine, jemná skladba s nepomýliteľnou klavírnou líniou a akoby posypaná cukrom. Možno by ktosi čakal, že pieseň s takým silným politickým motívom vznikne ako Lennonova odpoveď na vojny či náboženské spory. Mierovou hymnou sa však stala úplne neplánovane a spontánne. Nijaké tanky ani streľba z guľometov. Autor sa inšpiroval básňami manželky Yoko Ono, ktoré vytvorila pod vplyvom tragédií druhej svetovej vojny v Japonsku.

Úplne prvotná verzia refrénu sa dá nájsť v jej knižke Grapefruit z roku 1965. „Predstav si dažďové kvapky,“ písala Yoko Ono. „Predstav si oblaky, z ktorých padá dážď.“ „Skladba Imagine predstavuje presne to, v čo John veril,“ spomína Yoko Ono. „Veril v to, že my všetci sme jedna krajina, jeden svet a ľudstvo je jednotné.“

Imagine sa po svojom vydaní vo Veľkej Británii vyšplhala na šieste miesto hitparády. Do rebríčka sa vrátila ešte niekoľkokrát. A ako to už vo svete šoubiznisu chodí, na úplné výslnie ju vyniesla Lennonova násilná smrť. Magazín Rolling Stone ju zaradil na tretie miesto najlepších piesní všetkých čias. Imagine sa vďaka svojmu textu stala jednou z najlegendárnejších mierových piesní. Výnimkou nie sú napríklad ani protivojnové zhromaždenia na Slovensku proti bombardovaniu v Kosove či v Iraku. Ľudsko-právna organizácia Amnesty International ju dokonca povýšila na svoju oficiálnu hymnu. „Predstav si, že neexistuje nijaký dôvod na zabíjanie ani na smrť.“ Filmoví tvorcovia tento hit použili prvý raz v roku 1984 vo filme Vražedné polia stvárňujúcom občiansku vojnu v Kambodži. V roku 2003 bývalý prezident USA Bill Clinton spolu so speváčkou Liel, štyridsiatimi Židmi a štyridsiatimi Arabmi spieval Imagine na 80. narodeninách Šimona Peresa v Tel Avive. Iránske ľavicové hnutie hrá skladbu na všetkých svojich mítingoch a demonštráciách. Americké rádio Clear Channel zaradilo Imagine pre „diskutabilný text“ po teroristických útokoch v New Yorku a Washingtone 11. septembra 2001 do zoznamu nevhodných skladieb. V tomto prípade sa to nedá označiť inak ako ocenenie.

Piesni Imagine sa dostalo uznania aj od niekoľkých významných interpretov a skupín. Neil Young ju spieval práve po tragickom zrútení Svetového obchodného centra na Manhattane. V roku 2005 ju Queen a Paul Rogers hrali naživo na pamiatku obetiam londýnskych teroristických útokov. Madonna interpretovala slávny hit v tom istom roku na benefičnom koncerte na pomoc obetiam cunami, Lady Gaga zasa v roku 2009 na koncerte proti homofóbii. Dva razy sa stala súčasťou ceremoniálu olympijských hier. Kto by si nespomenul na myšlienkovo hlboký, humoristicky ladený film Forrest Gump z roku 1994, ktorý pravidelne opakujú v televízii? Podľa neho Lennona pri skladaní piesne Imagine neinšpirovala manželka, ale Forrestovo rozprávanie o ceste do Číny. Hlavný hrdina je hosťom televíznej debaty Dicka Cavetta po boku Johna Lennona. Forrest na nej vyhlásil, že Číňania prakticky nič nevlastnia (,,Predstav si, že niet vlastníctva.“) a nezhromažďujú sa v kostoloch alebo synagógach (nijaké náboženstvo). Na to moderátor Dick Cavett reaguje: „Je ťažké si to predstaviť.“ Ale Lennon mu oponuje: „Len skús, je to také ľahké, Dick.“

Imagine spolu s Give Peace a Chance (Daj mieru šancu) či Christmas Song – War Is Over (Vianočná pieseň – vojne je koniec) nepochybne patrí k piesňam, ktorými Lennon vyjadril jednoznačný odpor voči vojne a násiliu. „Aj napriek tomu, že Imagine je protináboženská, nekonvenčná a antikapitalistická, práve preto, že je pomalá a sladká, je akceptovateľná,“ vyhlásil jej autor, ktorý zahynul rukou vraha 8. decembra 1980.

Predstav si

Predstav si, že neexistuje nijaké nebo,
len skús, je to také ľahké,
nijaké peklo pod nami,
nič iné, iba modrá obloha

Predstav si všetkých tých ľudí,
čo žijú pre dnešok
Predstav si, že neexistujú nijaké štáty,
nie je to ťažké,
nijaký dôvod na zabíjanie ani na smrť,
ani nijaké náboženstvá

Možno si povieš, že som iba rojko,
ale nie som jediný,
dúfam, že jedného dňa sa k nám pridáš
a svet bude jednotný

Predstav si, že niet vlastníctva,
čudoval by som sa, ak to dokážeš,
nijaká nenásytnosť ani hlad, len bratstvo

Predstav si všetkých tých ľudí,
ktorým patrí celý svet

Možno si povieš, že iba snívam,
ale nie som sám,
dúfam, že jedného dňa sa k nám pridáš
a svet bude žiť v jednote

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984