Reklama
Reklama

Milan Kožiak

Celkový počet zobrazení titulu: 10385 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 1

Americká „krása“ ­ bomby, baganče, drony

Vopred sa ospravedlňujem všetkým útlocitnejším čitateľkám a čitateľom za expresívnejšie výrazy. Používam ich zriedkavo, ale tentoraz to považujem za primerané.

"Ľudský činiteľ" - naše alibi (4. časť – psychológia ne-zodpovednosti)

Prológ 

V závere predošlého blogu "Ľudský činiteľ - naše alibi" som naznačil pokračovanie, v ktorom som chcel čitateľom trochu priblížiť samotnú  "psychológiu zodpovednosti", to čím a ako môže psychológia, ako teoretická a aplikovaná disciplína pomôcť v odhaľovaní jedincov so sklonom k morálnym zlyhaniam a podporiť tých, ktorí majú predpoklady bezúhonne zvládať náročné profesie a funkcie. Vrátane poskytnutia zopár praktických rád, ktoré môžu prispieť k detekovaniu osôb náchylných k nepoctivému, či nezodpovednému správaniu, zvlášť v pracovnej sfére.

Na zamatové zhromaždenia som nechodil

Jeden príbeh - úvodom

Na prvé novembrové zhromaždenia na námestiach v Bratislave som nechodil. Nemal som čas. Od vtedajšieho námestníka riaditeľa rozhlasu Šaňa Millyho som dostal úlohu dohliadať na ľudových milicionárov. Tí najradikálnejší sa schádzali v rozhlasovom Snack Bare a vysedávali tam dlho do noci. Jedného večera keď sa začínali radikalizovať viac ako predtým mi námestník povedal "Seď tu s nimi. Objednávaj toľko koľko vypijú. Nesmú odisť pred polnocou!" Pozeral som naňho ako puk. "Však si psychológ, tak si poraď! ...

„Ľudský činiteľ“ – naše alibi (3. časť – dnešok je zrkadlom našej včerajšej ne-zodpovednosti)

ĽUDSKÝ ĆINITEĽ A MORÁLKA V HISTORICKEJ SKRATKE (prológ)

Hneď úvodom si dovolím v parafrázach  tlmočiť odkaz posledného a možno preto aj nanajvýš odvážneho diela Sigmunda Freuda „Der Mann Moses" (1939) (slovenský preklad 1995).  

Odpoveď z paralelného vesmíru (august ´68)

Dnešní mladí ľudia vedia o augustových udalostiach roku ´68 a ich dôsledkoch prekvapivo veľmi málo. Akoby sa ich to netýkalo. Tento blog chce aspoň trochu prispieť k zreálneniu ich pohľadu na súčasný svet. Ten má totiž 4 svetové strany a dejiny sa nikdy neopakujú. Dajú sa však predvídať a dá sa z nich poučiť. Nie však prvoplánovo. 

"Ľudský činiteľ" - naše alibi (2. časť - vrátane kritiky slovenskej psychologickej praxe)

Súčasná realita a prax prístupu k "ľudskému činiteľu" z hľadiska riadenia.
 

Každá riadiaca činnosť má dve roviny  – riadenie vecí, procesov  a vedenie ľudí.

"Ľudský činiteľ" - naše alibi (1. časť)

Komu sa ujde Čierny Peter?

Blog je reakciou na súdne uzatváranie tragédie v delaboračnom závode v Novákoch, ktoré prebieha v týchto dňoch. Výpovede obžalovaných potvrdzujú, že títo zrejme dodnes nepochopili Kto? Čo? túto tragédiu v skutočnosti zapríčinilo.

Slovo o ohni v Notre Dame

Katedrála bola viac múzeum ako sakrálne miesto. Jej vstupné brány prekročilo ročne viac ako 10 milónov turistov zo všetkých kútov sveta, čiže 30 tisíc denne. Zdalo by sa, že je to takmer púťové miesto, lenže pre väčšinu z nich to bola len hodinová zastávka v zničujúcom dvoj-troj dňovom programe „poznávania“ Paríža. Z toho davu turistov som mával zmiešané pocity. Pozoroval som ich s ľútosťou, na rozdiel od Parížanov, ktorí tie davy vnímajú ako pohromu a bezmocne sa poddali organizovanej komercii.

Pehavá Číňanka

Čína je krajina, v ktorej sa zázračne kombinujú najmodernejšie technológie a prísne tradičné názory. Biela porcelánová pokožka bez pieh je tam už stáročia považovaná za ideál krásy. Tento etalón napríklad nedovoľoval dievčatám s pehami vstup do cisárovho Zakázaného mesta. Rodiny dokonca bránili vydaju dievčatám s pehami a skrývali ich pred možnými nápadníkmi. Sú dokonca historické indície, že už malé pehavé dievčatká sa bez stopy strácali.

Sledovanosť televízie Russia Today ako indikátor geopolitického vývoja

Legendárny futbalový tréner JOSÉ MOURINHO podpísal minulý týždeň zmluvu s televíznou spoločnosťou RT (Russia Today). Muorinho má komentovať záverečné zápasy Ligy majstrov UEFA v roku 2019, počnúc úvodným ceremoniálom 7.

Stránky

Milan Kožiak

Autor zatiaľ neuviedol o sebe bližšie informácie.

Blogy