Reklama
Reklama

Blog Milan Kožiak

Celkový počet zobrazení titulu: 6993 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 1

Odpoveď z paralelného vesmíru (august ´68)

Dnešní mladí ľudia vedia o augustových udalostiach roku ´68 a ich dôsledkoch prekvapivo veľmi málo. Akoby sa ich to netýkalo. Tento blog chce aspoň trochu prispieť k zreálneniu ich pohľadu na súčasný svet. Ten má totiž 4 svetové strany a dejiny sa nikdy neopakujú. Dajú sa však predvídať a dá sa z nich poučiť. Nie však prvoplánovo. 

"Ľudský činiteľ" - naše alibi (2. časť - vrátane kritiky slovenskej psychologickej praxe)

Súčasná realita a prax prístupu k "ľudskému činiteľu" z hľadiska riadenia.
 

Každá riadiaca činnosť má dve roviny  – riadenie vecí, procesov  a vedenie ľudí.

"Ľudský činiteľ" - naše alibi (1. časť)

Komu sa ujde Čierny Peter?

Blog je reakciou na súdne uzatváranie tragédie v delaboračnom závode v Novákoch, ktoré prebieha v týchto dňoch. Výpovede obžalovaných potvrdzujú, že títo zrejme dodnes nepochopili Kto? Čo? túto tragédiu v skutočnosti zapríčinilo.

Slovo o ohni v Notre Dame

Katedrála bola viac múzeum ako sakrálne miesto. Jej vstupné brány prekročilo ročne viac ako 10 milónov turistov zo všetkých kútov sveta, čiže 30 tisíc denne. Zdalo by sa, že je to takmer púťové miesto, lenže pre väčšinu z nich to bola len hodinová zastávka v zničujúcom dvoj-troj dňovom programe „poznávania“ Paríža. Z toho davu turistov som mával zmiešané pocity. Pozoroval som ich s ľútosťou, na rozdiel od Parížanov, ktorí tie davy vnímajú ako pohromu a bezmocne sa poddali organizovanej komercii.

Pehavá Číňanka

Čína je krajina, v ktorej sa zázračne kombinujú najmodernejšie technológie a prísne tradičné názory. Biela porcelánová pokožka bez pieh je tam už stáročia považovaná za ideál krásy. Tento etalón napríklad nedovoľoval dievčatám s pehami vstup do cisárovho Zakázaného mesta. Rodiny dokonca bránili vydaju dievčatám s pehami a skrývali ich pred možnými nápadníkmi. Sú dokonca historické indície, že už malé pehavé dievčatká sa bez stopy strácali.

Sledovanosť televízie Russia Today ako indikátor geopolitického vývoja

Legendárny futbalový tréner JOSÉ MOURINHO podpísal minulý týždeň zmluvu s televíznou spoločnosťou RT (Russia Today). Muorinho má komentovať záverečné zápasy Ligy majstrov UEFA v roku 2019, počnúc úvodným ceremoniálom 7.

Na margo diskusií k ankete „Najväčší Slovák“

Ako Slováci zmenili prevádzkové predpisy v Pekle.

Sv. Peter vraj chodieval do Pekla na obhliadku dodržiavania predpisov Ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci.

Raz ročne – podľa Zmluvy platnej odvekov.

Čerti sa zakaždým pred ohlásenou návštevou čertovsky snažili vyčistiť všetky pekelné zákutia od smetí, sadzí, síry, atď. – pretože v Zmluve je zakotvemé „Ak budú odstránené všetky nedostatky zistené pri obhliadke z minulého roku a nebeskí vyslanci nenájdu žiaden nový nedostatok  Nebesá stratia navždy  právo vykonávať návštevy v Pekle.“

Rebélia Ladislava Chudíka "Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo".

V týchto dňoch spomienok na súžitie Čechov a Slovákov v spoločnom štáte otváram svoj zvukový archív a oživujem z neho jednu nahrávku, ako malú pripomienku toho - ako a čím sme vtedy žili.

Na seminári československých psychológov ešte v roku 1982, v časoch hlbokého socializmu,  predniesol Ladislav Chudík príhovor, ktorý vyvolal veľký rozruch.

dobro_slovo_.jpg

Nezrušiteľný rozsudok zrušený po dvadsiatich rokoch.

Rekriminácia jedného príbehu.

V týchto dňoch sa kdekto patentovane vyjadruje k 50. výročiu augustových udalostí, k tomu čo ich spôsobilo, k čomu viedli a ako to celé prebiehalo. „Napíš dačo, však máš čo!“ hovoria mi kamaráti, kolegovia, rodina. Dlho, predlho som  mlčal, iba občas som utrúsil nejakú zmienku o „svete spoza mreží“. Koho by to zaujímalo? Nakoniec som sa nechal prehovoriť a otváram vám v skratke a trochu odľahčene jeden príbeh, môj vlastný príbeh spísaný v spomienkach počas dlhej noci z 20.

O ľudskej práci v súvislostiach etiky a trhovej ekonomiky.

Väčšinu svojho pracovného života som si odpracoval v pozícii psychológa práce (podnikového psychológa) v dvoch inštitúciách. 19 rokov v Slovenskom rozhlase a 14 rokov v Národnej banke Slovenska. Toľko rokov, deň čo deň - ani sa mi nechce veriť, že som to prežil bez vyhadzova. Boli to a dodnes sú dosť odlišné inštitúcie, s odlišnou kultúrou práce i ľudskými príbehmi v nich.

Stránky

Milan Kožiak

Autor zatiaľ neuviedol o sebe bližšie informácie.

Blogy