Reklama
Reklama

Blog Ľuboš Blaha

Celkový počet zobrazení titulu: 7974 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 43

Ústava SR si zaslúži úctu

Deň ústavy oslavujú v Amerike, Rusku aj Nemecku. Je úplne prirodzené oslavovať základný pilier štátnosti. Ale na Slovensku sa aj dnes nájdu takí, čo by najradšej ústavu neoslavovali. Na SME píšu, že vraj je pozostatkom mečiarizmu a nič netreba oslavovať. Zase si niekto hľadá dôvod na národné sebabičovanie. Zase len kopať do štátu a národných tradícií.

Stručne z filozofickej konferencie v Číne

Práve dnes sa mi ozvali dvaja profesori, s ktorými som diskutoval na Svetovom kongrese filozofie v Pekingu – jeden z indického Chennai, druhý z juhočínskeho Kantónu. Som rád, že na nich urobili dojem moje prednášky a že sa tešia na preklad mojej knihy Antiglobalista.

Vďaka ich mailom som si zaspomínal na svoje zážitky v Číne. Spomeniem niekoľko, z ktorých Deti hamburgerov roztrhne od jedu... A to ma hľadí na duši.

Prečo vypískali prezidenta

V Prezidentskom paláci si dnes možno kladú otázku, prečo ľudia vypískali Kisku na oslavách SNP. Odpoveď je veľmi jednoduchá, drahí moji:

Po prvé, Slovensko nerovná sa SME a Denník N. Kiska zrejme nadobudol dojem, že keď mu liberálna tlač vytvára kult osobnosti, tak že rovnako ho ľúbia aj bežní Slováci. Kdeže, pán prezident, Slováci vami pohŕdajú. A vypískajú vás vždy, keď vytiahnete päty z Bratislavy.

Hirošima, nezabúdame!

Dnes si celý svet pripomína najstrašnejší masaker v ľudských dejinách. V jednom okamihu prišlo o život 130 tisíc ľudí, zväčša civilistov. Po jadrovom útoku Američanov na Japonsko v roku 1945 prišlo o život zhruba štvrť milióna ľudí, nehovoriac o tých, čo umreli na následky radiácie. Len si predstavte to nekonečné utrpenie.

Pravičiari všetkých prúdov, tlčte sa!

Kiskajugend spustili ofenzívu proti slovenskej pravici. Zapojili sa do kampane do komunálnych volieb a podporili prvých kandidátov. Vraj nezávislých. Jasné, je to smiešne. Ale pointa je niekde úplne inde.

Robert Fico je v pohode

Robert Fico je fenomén, aký sa medzi slovenskými politikmi objaví raz za generáciu. Nikto v modernej slovenskej politike nedosiahol toľko, čo on. Bez neho by slovenská ľavica nikdy nemala takú silu, akú má a aj preto si ho vážim. Ale niekedy mám pocit, že to, čo vo mne vyvoláva najväčšie sympatie, to je jeho schopnosť do nepríčetnosti vytáčať pravicové médiá a opozičných politikov. Bože, oni z neho úplne besnejú. A on ich má úplne na saláme. Pocit na nezaplatenie. Čím viac ho pravičiari nenávidia, tým viac je ľuďom sympatický.

Raz a navždy, pán Kiska!

Kiska včera vyhlásil, že porážka fašizmu „bola víťazstvom európskej civilizácie“. Ja len, že do európskej civilizácie patril tak nemecký nacizmus, taliansky fašizmus, ako aj ďalšie autoritárske fašistické režimy v Španielsku, Rakúsku, Portugalsku, Maďarsku, Grécku a mohol by som pokračovať. Je historickým faktom, že európsku civilizáciu v 30. rokoch 20. storočia ovládol fašizmus. S výnimkou Československej republiky a niektorých ďalších štátov bola Európa v područí autoritárskych režimov.

Prepáčte, ale už je toho fakt dosť!

Priatelia, priznám sa, že ma nikdy absolútne nezaujímal žiaden bulvár, žiadne slovenské celebrity, žiaden šoubiznis, žiadne televízne ceny. Spomedzi slovenských hercov som si vážil tú generáciu, ktorá hrala kedysi v československých filmoch, vrátane Dočolomanského či Chudíka, ale za posledné roky som fakt nenatrafil na žiadneho herca, ktorý by ma čímkoľvek zaujal.

Brazílska demokracia je v ohrození

Neoliberáli pritvrdzujú. Opäť sa vo svete vracajú ku kriminalizácii ľavicových politikov. S požehnaním USA. Najnovšie je ich obeťou brazílsky exprezident Lula, ktorý brazílskym pracujúcim ľuďom priniesol slávne sociálne programy Bolsa Família a Fome Zero. Dnes je jednoznačne najpopulárnejší brazílsky politik a s istotou by vyhral prezidentské voľby. A tak na neho vykonštruovali obvinenie z korupcie a odsúdili ho na 12-ročné väzenie. Takto to fašisti robili aj v minulosti. Robotníckych lídrov a odborárskych predákov zatvárali do koncentračných táborov.

Slovenskej opozícii už reálne preskakuje

Najnovšie neoliberáli typu Poliačika, Osuského či Štefunka vyčítajú vláde, že sme nevyhostili ruských diplomatov ako jediní zo strednej Európy. Doteraz nás liberálni politici a liberálne médiá kritizovali za to, že sme vraj málo prozápadní, lebo sme ako Maďari, Česi a Poliaci. A odrazu nám dávajú za vzor Maďarsko, Česko a Poľsko. Fantastické. Hlavne si nešliapať po jazyku...

Stránky

Ľuboš Blaha

Autor zatiaľ neuviedol o sebe bližšie informácie.