Reklama
Reklama

Blog Dušan Čaplovič

Celkový počet zobrazení titulu: 3545 | Týždenné zobrazenia: | Dnešné zobrazenia: 7

Ideoví artisti a poblúznení advokáti lží...

Tomáš Garrigue Masaryk, už ako prezident, vyslovil v roku 1919 prorockú vetu v túžbe po skutočnej demokracii: „Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ Popravde ona bola a je nadčasová až tak, že sa celostne dotýka i dneška. Súčasné dianie v našej spoločnosti ma núti nemlčať. Spoločnosť je znepriatelená, ba až tak, že sa to dotýka aj cirkví, práve teraz, najmä po voľbách biskupov a dozorcov aj Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku. Rozhádaní sme proste všetci.

Pripomenutie Milana Rúfusa

Dnes, 11. januára, je desať rokov od smrti úžasného básnika, esejistu, literárneho historika a prekladateľa, Milana Rúfusa. V adventnom čase starého roku sme spomínali jeho nedožité 90.tiny, a po prelomení rokov, je tu opäť príležitosť spomenúť si na tohto úžasného, láskavého a hĺbavého človeka. Pamätám si ho od mojich vysokoškolských štúdii, z druhej polovice 60.

Svet v moci peňazí a ničiteľov civilizačných hodnôt

Ešte som nebol v politike, ale už vo vedeckom prostredí Slovenskej akadémie vied som získal presvedčenie o tom, že značná časť médií slúži moci peňazí. Vtedy som si nahováral, že ak chcú prežiť, tak musia zväčša slúžiť svojim majiteľom. A tak sa postupne a potupne stávali zo strážcov demokracie jej hrobári. Hľadanie pravdy bolo až na druhom mieste, samozrejme boli výnimky, a preto veľká česť odvážnym a čestným jednotlivcom - novinárom.

Nehorázny paškvil na dresoch hokejovej reprezentácie

Nový vizuál, ktorý má nahradiť štátny znak na dresoch našej hokejovej reprezentácie, je skutočne nehoráznym paškvilom, mačkopsom v posvätení pomazaných hláv predstaviteľov Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) pod vedením podnikateľa Martina Kohúta. Prezident SZĽH prejavil týmto činom hrubú neznalosť významu štátnej symboliky, chránenej Ústavou SR a ústavným zákonom o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní.

Neprípustné diktovanie ukrajinského veľvyslanca

Vrátil som sa z gréckeho ostrova Zakynthos, pekný týždeň, pekné zážitky a natrhnutý lýtkový sval, ale opäť doma, na Slovensku. A hneď počúvam o veľkej, vraj neprípustnej afére v spojitosti so súkromnou cestou niektorých poslancov NR SR na ruský Krym.

Pohoda Kiska: Prevziať moc

Priatelia, už som nechcel počas leta písať, hodnotiť, napokon veď nastal čas dovoleniek (aj ja sa chystám na relax), ale nedá mi, prepáčte, musím zareagovať na nedávnu Pohodu a vyjadrenia pána prezidenta A. Kisku.

Dámy a páni, spamätajte sa

Včera som si prečítal o tom, že šesťdesiat poslancov zo 751-členného Európskeho parlamentu, naprieč celým politickým spektrom, a z takmer všetkých krajín Európskej únie, zaslalo otvorený list adresovaný vládam členských štátov EÚ s výzvou na diplomatické bojkotovanie futbalových majstrovstiev sveta v Rusku (14. júna – 15. júla 2018). Dôvodom tejto výzvy je podľa europoslancov vyjadriť protest proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý znevažuje hodnoty EÚ.

Strela do postavenia mimo hry

Včera som bol nemilo šokovaný výzvou podpísaných umeleckých, kultúrnych pracovníkov, medzi nimi mnohých osobností nášho súčasného kultúrneho života, ktorých si za nimi vykonané umelecké dielo, umelecké stvárnenia na divadelných doskách či vo filme, v televízii, rozhlase, veľmi vážim. Ich výzva na odvolanie novej, prezidentom menovanej, ministerky kultúry SR Ľ. Laššákovej, ešte pred hlasovaním o dôvere vláde v NR SR, bola strela do postavenia mimo hry.

Rešpektujem – a odmietam!

Vrátil som sa z NR SR, kde sa konal Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport; bol skutočne odborný, profesionálny, nie falošný, ako pri častých tlačovkách a vystúpeniach v pléne poslanca Igora Matoviča. Dlhodobo som si, obrazne povedané, hrýzol do jazyka, nechcel som sa k nemu vyjadrovať, je to pod moju úroveň.

Špinavo v parlamente o Čistom dni

Slovenský parlament sa vinou niektorých poslancov čoraz viac prepadá do suterénu. Mal by byť prostredím pre odbornú, ideovú diskusiu, avšak je miestom a doslovným kolbišťom či ringom, najmä pre tých, čo sa nevedia ovládať, a jedinú obsahovú výbavu majú na úrovni spoločenského suterénu. Jačia, skučia a kričia. Aj napriek tomu, že sa vo svojich životopisoch honosia vzdelaním, ich úroveň jazyka, reči, prezentácie názorov a argumentov je plochá, ba často až surová.

Stránky

Dušan Čaplovič

Doc., PhDr. Čaplovič Dušan, DrSc.
Narodený: 18. 09. 1946 v Bratislave
Postavenie: poslanec a člen Výboru Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport; náhradný člen Výboru NR SR pre európske záležitosti; člen Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činností NBÚ.

Blogy