Archív článkov

Vianočná dohoda patrí k rozhodujúcim historickým rozhodnutiam v 20. storočí pre Slovensko a Československo. Jej aktéri z rozličných politických prúdov postavili na misku váh vlastné životy s príkladným nasmerovaním k SNP.

Týmito slovami uviedol svojho príhovoru pred pamätnou tabuľou na Gajovej ulici č. 11 predseda Klubu Nového slova Jozef Lysý...

Generálmajor Anton Rašla ostáva zatiaľ nedoceneným fenoménom histórie slovenského súdnictva minulého storočia. A nielen súdnictva. Počnúc 30. rokmi bol „pri“ tom najdôležitejšom, čo sa v politike na území niekdajšieho Československa dialo, ale patril aj k jej aktívnym účastníkom a spolutvorcom.

Nedávno bolo 110. výročie jeho narodenia (15....

Takže z 20 miliónov červenoarmejcov, ktorí padli v druhej svetovej vojne, bolo 8 miliónov Ukrajincov a 6 miliónov Bielorusov. O zvyšné straty sa podelili ďalšie národy Sovietskeho zväzu. To tvrdí profesor politológie na Prešovskej univerzite Alexander Duleba, ktorého mnohí považujú za najväčšieho odborníka na Ukrajinu a Rusko.

Onlinové...

Rojčenie niektorých ľudí o tom, že Slovenský štát mohol existovať aj po porážke nacistického Nemecka, je úplný nezmysel, tvrdí generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev v rozhovore pri príležitosti 82. výročia totálneho nástupu ľudáckeho režimu.

Jozef Tiso odletel 13. marca 1939 na Hitlerovo pozvanie do Berlína. Prečo si nemecký vodca...

Uverejňujeme rozhovor s prof. Pavlom Mešťanom, ktorý bol takmer tri desaťročia na čele Múzea židovskej kultúry SNM. Rozhovor vyšiel v druhom tohoročnom čísle dvojtýždenníka SZPB Bojovník.

VZ OSN pred pätnástimi rokmi vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, lebo v ten deň roku 1945 Červená armáda oslobodila...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984