Archív článkov

V nacistických koncentračných táboroch sa ružový trojuholník používal na označovanie homosexuálov. V súčasnosti patrí medzi symboly ich hnutia bojujúceho za svoje práva. Hoci homosexuáli boli len jednou z mnohých a, samozrejme, nie najpočetnejšou skupinou obetí nacizmu, utrpenie, ktoré pre svoju orientáciu prežívali, by nemalo upadnúť do...

V rokoch 1996 až 1998 sme sa ako študenti Karlovej univerzity v Prahe systematicky zaoberali problematikou počiatočného transformačného procesu v česko-slovenskej federácii. Výsledkom tejto našej spoločnej činnosti bola komparatívna bakalárska práca o národných radách v ČSFR 1990 - 1992 a diplomová práca Najvyšší predstavitelia HZDS a ODS v procese ČSFR: česko-...

 

O obludných nacistických pokusoch na ľuďoch som sa dozvedel ešte ako študent. Informácie o týchto experimentoch v koncentračných táboroch vo mne zanechali silný dojem, ktorý bol jednou z príčin môjho neskoršieho hlbšieho záujmu o samotný fenomén nacizmu a jeho praktík.

Vtedy, ešte len na prahu dospelosti, som však netušil, aký...

 

Keď prorok Muhammad prišiel v roku 622 do Jathribu (neskôr premenovaného na Medínu), chcel najprv získať podporu židov. Zaviedol viaceré zvyklosti typické pre judaizmus. Bola to obriezka, rituálne zabíjanie zvierat na bitúnkoch, no i hlavný sviatok mal zodpovedať židovskému Dňu zmierenia - Jom Kipur.

Napriek očakávaniam prorok...

Po porážke nacistického Nemecka a militaristického Japonska sa konal medzinárodný súd nad podpaľačmi Druhej svetovej vojny, procesy v Norimbergu a Tokiu. Verejnosti sa často podával ich čiernobiely obraz ako triumf síl absolútneho dobra nad silami absolútneho zla.

Britský historik David Irving, ktorý od úsilia podať vlastný výklad dejín Druhej svetovej...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984