Archív článkov

Tomáš Garrigue Masaryk inšpiroval koncom 19. storočia na Slovensku politický prúd hlasistov. Ten však nepredstavoval nejaký filozofický smer, ale hnutie mladej slovenskej inteligencie, ktorá vystúpila s programom ideovej, mravnej a kultúrnej obrody národa.

Lenže V. Šrobára, P. Blahu, A. Štefánka a M. Hodžu nemožno považovať za filozofov. Až Svätopluk Štúr...

Monografie o historických osobnostiach skrývajú v sebe veľa rizík - pre autora, rovnako ako pre čitateľa. Tieto riziká sú tým väčšie, čím kratší čas nás delí od historických udalostí, v ktorých vystupovali. Pripomínam si často a v duchu prosím o odpustenie významného historika Václava Vojtíška, ktorý napriek našim pochybnostiam nám, študentom, pripomínal, že história je to, čo...

V polovici apríla 1943 nacisti oznámili, že pri obci Katyň, ktorá sa nachádza neďaleko Smolenska, objavili hromadné hroby poľských dôstojníkov. Niektoré detaily boli desivé. Mŕtvi vojaci údajne mali ruky sputnané ostnatým drôtom a zavraždili ich ranou do tyla.

Hoci oficiálna sovietska verzia tvrdila, že poľských dôstojníkov zavraždili nacisti, poľská verejnosť...

Robotnícke hnutie sa u nás formovalo o niečo neskôr ako v západnej Európe - až v druhej polovici 19. storočia. Pôsobilo tu niekoľko okolností. Slovenské robotníctvo muselo znášať nielen sociálny, ale aj národnostný útlak.

Navyše, vo vtedajšom Uhorsku pretrvávali silné prežitky feudalizmu a robotníci sa nachádzali na najnižšom stupni spoločenského rebríčka. Boli...

Yeshayahu A. Jelinek v článku Kauza Vojtaššák, kritický pohľad na jedno blahorečenie (SLOVO č. 47/2000), sa zmieňuje aj o Slovákoch v Poľsku na hornej Orave a severnom Spiši. Avšak zjednodušujúco a neveľmi presne, akoby sa toto obyvateľstvo skladalo z dvoch etnických častí, ktorých národnosť je dodnes sporná.

Gorali tvoria etnicky jednoliaty celok, hovoria...

Hoci od udalostí v roku 1968 uplynulo iba tridsaťtri rokov, zdá sa, že upadajú do zabudnutia. Paradoxne sa tak deje v krajine, ktorá si bez ohľadu na vládne garnitúry zvolila pamiatku Alexandra Dubčeka za predmet prezentácie svojich demokratických tradícií.

Táto voľba je oprávnená, Dubček je naozaj vo svete najznámejším Slovákom, ktorý dokáže pozitívne...

V posledných týždňoch vyvolalo veľkú odozvu objavenie sa slovenského prekladu Mein Kampfu od Adolfa Hitlera na pultoch našich kníhkupuctiev. Došlo až k nechutným scénam pálenia kníh. Pritom táto publikácia mohla, podľa mňa, pokojne vyjsť aj počas bývalého režimu ako súčasť antifašistickej osvety.

Tým, že tzv. fašistická literatúra bola zahalená istým oparom...

Strana demokratickej ľavice vznikla z poznania, že v historickom spore sociálnodemokratickej a komunistickej vetvy robotníckeho hnutia dal život jednoznačne za pravdu myšlienkam a praxi demokratického socializmu. Preto odmietame akékoľvek recidívy komunistického myslenia v politike SDĽ a v jej vnútrostraníckom živote. SDĽ už viackrát dokázala, že je schopná ponúkať moderné...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984