Archív článkov

Nádejný slovenský básnik Jozef Urban tragicky zahynul v apríli 1999. Ak by sa na nás a slovenskú literatúru mohol dívať kdesi z opodiaľ, azda by sa aj usmieval. Veď ani netušil, ako rýchlo sa z neho stane klasik.

Pred revolúciou 1989 sa veľmi často stávalo, že autor, ktorý to nemal so stranou, prípadne s jej zástupcami dobre "dohodnuté", vydával knižky...

V roku 1951 vydal Jerome David Salinger novelu Kto chytá v žite, ktorá sa stala jedným z prvých povojnových bestsellerov v Spojených štátoch amerických. Chvíľu však trvalo, kým vyšla v slovenčine (1964) a hneď sa stala najčíta- nejšou knižkou vtedajšej mladej generácie. Jej hrdina, šestnásťročný Holden Caufield veľmi výstižne reprezentoval pocity vtedajšej mládeže obhajujúcej si svoj vlastný...

Ján Johanides, najplodnejší autor dnešnej staršej generácie, svojich čitateľov zrejme neprekvapil. Jeho najnovšia knižka - novela s ťažko dešifrovateľným metaforickým názvom Dívaj sa do modrých očí Londýna je opäť štylisticky manieristická a tematicky burcujúca, apelatívna a moralitná.

Samozrejme, nejde o žiadnu prvoplánovú apelatívnosť ani moralitu....

Na Slovensku sa v poslednom období súťaží takmer vo všetkom. Súťaž strieda súťaž, a tak sa niet čo diviť, že si neraz zasúťažia aj tvorcovia literatúry. Literatúra však nie je objektívne hodnotiteľná, takže výsledky každej literárnej súťaže možno brať vždy s určitou rezervou. V takejto súťaži však nemusia byť najdôležitejšie.

Jednou z najznámejších a...

Dnes nie je ľahké vydávať diela zahraničných autorov. Samozrejme, pokiaľ nejde o masovo vydávané, zväčša gýčovité preklady amerických bestsellerov oslovujúcich naivných a sentimentálnych čitateľov. Tých je však na svete, ako i na Slovensku, napriek dlhoročnej systematickej výchove najviac.

Ako sa však zdá, predsa sa len blýska na lepšie časy a svetová...

Boris Filan patrí dnes vďaka svojej neutíchajúcej aktivite a možnosti medializovať sa v rozličných sférach azda medzi najznámejších Slovákov. Tento úspešný textár, dlhoročný pracovník televízie, ktorý precestoval už vlastne celý svet a ktorý asi pozná na Slovensku každého, koho poznať treba, sa v poslednom čase čoraz aktívnejšie prejavuje aj v "literatúre".

...

Anton Marec patrí už k skúseným slovenským prozaikom. Medzi čitateľmi je známy najmä častým využívaním motívov zo života horolezcov a ľudí žijúcich v horskom prostredí. Pre mnohých dolnozemcov predstavuje človek žijúci vo vysokohorskom prostredí tvrdého chlapa, pre ktorého platia pevné životné zásady.

Anton Marec svojimi prácami túto predstavu čiastočne...

Ján Beňo je prítomný v slovenskej literatúre už takmer štyridsať rokov, iste úctyhodný čas. Napísal a vydal veľa kníh a vystriedal aj veľa poetík. Žiadna z jeho publikácii sa však nestala bestsellerom a ani o žiadnej sa nedá povedať, že by niekedy stála v centre vývinového prúdu slovenskej prózy.

Nič to, Ján Beňo píše odhodlane ďalej, občas sa síce trochu...

Pavel Vilikovský vo svojich predchádzajúcich knižkách už neraz svojráznym spôsobom demaskoval mýtizované prvky slovenskej národnej podstaty. Išlo mu vždy o podstatu človeka a tá má kozmopolitný charakter.

Čitateľ jeho najnovšej knižky sa hneď na začiatku dozvie, že aj v jeho najnovšom románe sa bude hovoriť o podobných "veciach", ako v jeho...

Izraelský spisovateľ, dramatik a filmový scenárista maďarského pôvodu Ephraim Kishon (vlastným menom Ferenc Hoffmann) je známy svojou prozaickou tvorbou takmer v celom kultúrnom svete. Zásluhou vydavateľstva Kalligram sa má možnosť zoznámiť aj slovenský čitateľ s jeho vtipnými krátkymi prózami zo zbierok Môj priateľ Jossele a iné nové satiry a Abrahám za to nemôže, ktoré sú...

Vincent Šikula patrí dnes už medzi uznávaných klasikov slovenskej prózy. Do čitateľského povedomia sa zapísal najmä ako svojrázny inovátor realistickej poetiky a ako autor hlboko veriaci v dobro prostého človeka, ktorý je veľmi často ovládaný silnejšími, ale inokedy sa aj nebadane stáva tvorcom dejín.

Šikula vytvoril svojimi početnými prózami...

Známa slovenská herečka a spisovateľka Milka Zimková sa po dlhšom odmlčaní ozvala treťou zbierkou krátkych próz. Debutovala zbierkou poviedok Pásla kone na betóne (1980), po ktorej nasledovala ďalšia knižka krátkych próz No a čo (1985).

Vo svojich prózach upútala čitateľov najmä svojrázne štylizovaným ženským pohľadom na svet, v ktorom sa prelínajú...

Napísať a vydať knižku dnes nie je veľmi ťažké. Dokonca ani napísať také knižky, ktoré si prečíta relatívne veľké množstvo čitateľov. Horšie je to už s ich kvalitou a azda aj s pocitmi učiteľov literatúry, ktorí si občas položia otázku o úspešnosti ich pedagogického pôsobenia.

Jednoducho preto, lebo knihy sa síce čítajú, ale...

 

V polovici osemdesiatych rokov rozvíril hladinu slovenskej poézie debutant Jozef Urban zbierkou Malý zúrivý Robinson. Zbierka sa stala symbolom vtedajšieho opozičného postoja najmladšej generácie a Jozef Urban sa stal na určitý čas symbolom nekonformného postoja mladej generácie.

Odvtedy vydal Jozef Urban ďalšie tri...

 

Hermann Hesse, nemecký spisovateľ, ktorý v roku 1923 prijal švajčiarske občianstvo, bol piatym nemecky píšucimspisovateľom, nositeľom Nobelovej ceny za literatúru. Toto najprestížnejšie literárne ocenenie dostal v roku 1946.

Hesse bol literárne veľmi všestranný spisovateľ. Začínal poéziou, ktorá ho...

Ľubomír Feldek, jeden z najvšestrannejších a najplodnejších slovenských literátov, sa opäť ozval čitateľom. Ponúkol im knižku s lákajúcim názvom. Čitatelia, ktorí si však spomenú na jeho básnickú zbierku Kriedový kruh, knižku z jeho počiatkov, vyznačujúcu sa moderným, ale zároveň "tradičným" vnímaním a schvaľovaním lásky ako hlbokého, nikdy sa nekončiaceho citu vrcholiaceho v...

V poslednom období sa slovenský čitateľ azda až priveľmi často stretáva s memoárovou literatúrou, do ktorej môžeme zaradiť zväčša aj denník. Memoáre, spomienky, či denník všetky tieto pojmy označujú príbuzný literárny žáner. Stávajú sa pre širšiu verejnosť zaujímavé najmä vtedy, ak ich píše známy autor, ktorý nevydáva svedectvo len o sebe, ale aj o dobe, v ktorej žil.

...

 

Veľmi často sa hovorí, že až druhá knižka ukáže, či autor má, alebo nemá talent. Či je to pravda, asi nikto neskúmal. Takže zostaneme len pri domnienke. A pravdu povediac, bol by som rád, keby to nebola pravda.

Pred dvoma rokmi debutovala Veronika Šikulová žánrovo ťažko presne definovateľnými textami, ktoré vyšli pod...

Ivan Štrpka je literárnej verejnosti známy najmä ako básnik, príslušník experimentálnej skupiny, ktorá vstúpila do literatúry v prvej polovici 60. rokov s netradičnou poéziou pod názvom Osamelí bežci. Jeho literárne i ľudské osudy boli plné peripetií, takže sa stalo, že svoju tretiu zbierku Teraz a iné ostrovy mohol vydať až po desaťročnom odmlčaní (1981). Jeho poézia bola...

Eva Lukáčová, víťazka súťaže Rubato 1999 v kategórii poézia, vyštudovala na FFUK v Bratislave japončinu a angličtinu. Zdá sa, že profesná orientácia výrazne ovplyvnila jej ďalší život a nazeranie na svet. Ako poetka je známa zo stránok časopisov, ale príležitosť knižne debutovať dostala až ako víťazka spomínanej súťaže.

Lukáčová sa vo svojom debute s...

Nestáva sa každý deň, aby sa slovenský čitateľ mohol stretnúť s knižným prozaickým textom dvadsaťročnej autorky. Sú tu však súťaže a tie dávajú mladým autorom priestor na prezentáciu. Víťazstvo v literárnej súťaži RUBATO ô99 za prozaický text si odniesla práve mladá autorka Danka Závadová svojimi "zápiskami", s ktorými sa stretávame v knižnej podobe.

...

Mladí začínajúci slovenskí prozaici, ktorí vstúpili do slovenskej literatúry v 90. rokoch, zväčša formulujú svoje autorské postoje voči skutočnosti odmietavo. Ani situácia v estetickej rovine nie je najlepšia. Základom estetického tvaru prozaického textu je často deštrukcia textu, prípadne štýl, ktorý má svojou expresivitou a neraz i vulgaritou šokovať (hoci už takýto štýl...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984