Archív článkov

Český prezident Klaus hrá buď mimoriadne prefíkanú hru o čas, alebo sa za jeho „principiálnymi“ výhradami voči Lisabonskej zmluve skrýva úplne parciálny problém.

Máloktorý európsky politik si môže povedať, že od jeho individuálneho rozhodnutia závisí budúcnosť európskej integrácie. Václav Klaus áno. Ak má Lisabonská zmluva vytvoriť post stáleho voleného predsedu...

Afganská vláda, Spojené štáty americké či Európska únia sa poponáhľali s vyhláseniami o „úspechu“ prezidentských volieb v krajine. V prvom rade však ukázali zlyhanie snáh koalície v tejto stredoázijskej republike.

Kritici okupácie Afganistanu často čelia obvineniu z cynizmu – nech už je medzinárodná misia akokoľvek „zložitá“, bez nej by vraj krajinu čakala len...

Špecialitou – a zahraničnopolitickou devízou – Obamovej administratívy je zatiaľ podávanie rúk. Európskym spojencom, Iránu, Kube, Venezuele... Ako ukážka dobrej vôle to možno na začiatok stačilo, no Obamova administratíva bude v treťom svete meraná podľa reálnych skutkov.

Bolo by chybou myslieť si, že problémom Spojených štátov amerických vo vzťahu k takzvanému...

Schôdzka G20 v Londýne mala byť začiatkom „novej éry“ – s demokratickejším medzinárodným hospodárskym poriadkom a bez katastrofálnych neoliberálnych ekonomických receptov ordinovaných rozvojovým krajinám. Ukazuje sa však, že takzvaný „rozvinutý svet“ v skutočnosti nechce nič iné ako peniaze a podporu na „reformu“ medzinárodnej ekonomiky podľa svojich predstáv.

„...

Pripravuje sa nová strategická koncepcia. Francúzsko sa vracia do vojenských štruktúr. Pribúdajú noví členovia. Misia v Afganistane sa rozširuje. Harmónia medzi brehmi Atlantiku posilňuje... Severoatlantická aliancia vykazuje všetky znaky činorodého života. Presnejšie povedané, simuluje ich.

Summit v Štrasburgu a Kehli musel vyzerať výnimočne. Aliancia má 60 rokov (...

Český premiér Topolánek a jeho ODS naozaj chce americký radar. Chce ho veľmi. Zdá sa, že viac než Američania.

Plány na stavbu amerického radaru v Čechách, ktorý by bol súčasťou protiraketovej obrany USA, dostali minulý týždeň takmer politické K.O. Opoziční sociálni demokrati, ktorí sú proti radaru, pretlačili hlasovanie o jeho ratifikácii na rokovanie dolnej komory...

Švajčiarsky Davos už tento rok nepočul o „pevných základoch“, na ktorých stojí americká ekonomika. Ani o svetlých ekonomických zajtrajškoch Európskej únie. Hlavný tón udali prejavy ruského premiéra Vladimíra Putina a jeho čínskeho kolegu Wen Ťiao-pao, ktorí rozhodne nešetrili kritikov voči „Západu“.

Svetové ekonomické fórum v Davose sa rado prezentuje ako „priestor...

Počas Bushovho vládnutia vystupovali mnohé európske krajiny z pozície morálnej nadradenosti. Svoju neschopnosť urobiť čokoľvek vyhlasovali za neochotu pripojiť sa k jasne katastrofickej politike americkej administratívy. Nástup Obamu, akokoľvek bol vytúženou zmenou, však pravdepodobne nájde Európu nepripravenú.

Osem rokov vlády Georga Busha ml. bolo pre kritikov...

V ukrajinsko-ruskom spore o plyn by sme mohli donekonečna hľadať vinníka. Z pohľadu európskych záujmov je to navyše irelevantné. Omnoho dôležitejšie je, kto a ako sa z neho poučí.

Ukrajina má v ruskom obchode s plynom doteraz exkluzívne postavenie. Za ruskú surovinu musí platiť ani nie polovicu ceny, za ktorú ju dostávajú napríklad Nemci. Na rozdiel od Bieloruska...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984