Archív článkov

Tisíce demonštrantov na uliciach, heslá žiadajúce odchod prezidenta Ahmadinedžáda, volanie po demokracii, slobodných voľbách, rovnosti... Na západe vyvolávajú tieto obrázky aktuálnych udalostí v Iráne napäté chvenie: chystá sa ďalšia farebne-kvetinová revolúcia? Stratíme arcinepriateľa hroziaceho zničiť našu civilizáciu? Žeby tí moslimovia mali predsa radi demokraciu?
...

Povojnová európska integrácia nie je prvým pokusom zjednotiť kontinent a prekonať politickú roztrieštenosť, ktorá je dôsledkom historických a geografických daností. Vžitosť niektorých konceptov vedie k tomu, že ich považujeme za prirodzené a nevyhnutné. Sociálnu realitu vnímame cez ich prizmu. Týka sa to aj kategórií ako štát, Európa či demokracia.

Slovo Európa sa...

Čarom výsledku volieb na Slovensku je, že takmer každý ich môže označiť za svoje víťazstvo. Pri pozornejšom pohľade však niekoľko porazených predsa len nájdeme.

Oslavovať môže strana Smer-SD. Hoci bol volebný výsledok nižší než súčasné preferencie strany, predsa získala dvoch europoslancov navyše. A čo je pre jej vedenie možno ešte dôležitejšie, dosiahla takmer dva...

Jedným zo špecifických znakov povojnovej európskej integrácie je existencia Európskeho parlamentu. Nadnárodný legislatívny orgán tvorený zástupcami priamo volenými občanmi vyčleňuje Európsku úniu z kategórie medzinárodných organizácií.

Korene Európskeho parlamentu siahajú k Rímskej zmluve z roku 1957. Tá vytvorila orgán nazývaný Zhromaždenie, zložený zo zástupcov...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984