Archív článkov

Vysoké školy v každej krajine pripravujú odborníkov, ktorí by mali nielen pozdvihnúť vzdelanostnú úroveň a mozgový potenciál krajiny, ale prispieť svojimi vedomosťami aj k rozvoju ekonomiky v rodnej vlasti, dostať ju prípadne zo závozu zaostávania. Slovensko podľa prepočtu prognostikov dobehne pri optimálnych podmienkach v životnej úrovni susedné Rakúsko za 60 rokov. Možno...

Ak by ste meno prvej ženy-premiérky hľadali medzi bývalými európskymi političkami, neuspeli by ste. Bola ňou Sirimavo Bandaranaikeová, ktorú vymenovali za predsedníčku vlády Cejlónu (dnešnej Srí Lanky) v roku 1960. Premiérske a prezidentské funkcie nie sú najmä v posledných desaťročiach na ázijskom kontinente zvláštnosťou. Keď sme už pri Srí Lanke, aj dnes má čarovný, no...

Na samom počiatku prijímania nových zákonov a noriem v Európskej únii stoja lobisti, ktorí pre euroúradníkov zhromažďujú informácie k daným témam, pretože úradníci nemôžu byť vševedi. Na základe týchto informácií a argumentov môžu dospieť pri predkladaní svojich návrhov k relatívne vyváženému záveru. Aj preto sa o bruselských lobistoch hovorí ako o základnom koliesku európskej...

 

Americký odborník Matthew Devost zo Strategic Assessment Center vo Virginii tvrdí, že teroristi môžu pomocou klasických prostriedkov zničiť dôležitý hardware krajiny, ako napr. počítače letového dozoru, elektrárenských podnikov či komunikačné zariadenia, a tým uviesť celý štát do chaosu.

Devost pripomenul niekoľko útokov...

Akousi Noemovou archou súčasnosti sa má stať podľa vedcov z dvanástich vyspelých krajín internet. Nedávno sa totiž dohodli na projekte, ktorého cieľom má byť elektronický súpis všetkých dosiaľ známych biologických druhov. Je však otázne, či práve táto labilná sieť a nie oveľa hmotnejší papier má byť tou archou uchovávajúcou naše dedičstvo.

Roku 1969, kedy...

Zahliadol som ho náhodou vďaka svojmu obstojnému periférnemu videniu neďaleko tokijského parku Ueno, kde sa vraj často zhromažďujú cudzinci. Najskôr sa mi zdalo, že zle vidím. V záplave japonských znakov tento nejako vyčnieval svojou strohosťou a vonkoncom nepôsobil malebne ako väčšina ostatných v miestnej "abecede". Až keď som sa uličkou priblížil na primeranú vzdialenosť,...

Refilwe má sotva tridsať rokov a podľa odhadu lekárov tento prah už neprekročí. Mladá Juhoafričanka z predmestia Johannesburgu už dnes vyzerá ako žijúca mŕtvola. Má tuberkulózu a niekoľko bežných infekcií, s ktorými si však jej oslabený organizmus nedokáže poradiť. Jej imunitu zničila nedostatočná výživa a AIDS.

Podobne ako Refilwe je na tom aj 23-ročná...

"Pán prezident, je to v rozpore s kresťanskou etikou a so všetkými pravidlami vojny. Bol by to útok proti bezbrannému obyvateľstvu nepriateľa. Ak použijeme tieto prostriedky, urobia to Japonci takisto."

Týmito slovami adresovanými prezidentovi Rooseveltovi argumentoval pred koncom Druhej svetovej vojny americký admirál W. D. Leahy proti plánom na výrobu a...

Symbolicky cez celú republiku, od hraníc s Rakúskom takmer až po hranice s Ukrajinou, viedla na prelome augusta a septembra cesta našej redakčnej výpravy autom za mladou poéziou a prózou. Cieľom bola dedinka Rokytov pri Humennom, kde sa v tamojšej škole v prírode zišlo 40 chlapcov a dievčat, ktorí si aj v dnešných uponáhľaných časoch našli čas na čítanie básní a...

Do nového tisícročia vstúpilo ľudstvo poznačené viacerými problémami a fenoménmi, ktoré môžu ohroziť jeho existenciu, alebo skomplikovať jeho ďalší vývoj. Našim čitateľom ich postupne v abecednom poradí približujeme seriálom článkov pod súhrnným názvom Mementá milénia.

Keď Safíja Mohammedová vyzliekla svojej štvorročnej dcérke Miyir šaty, objavilo sa telo...

Bolo to ako zázrak. Na kraji púšte, zo suchej a skalnatej pôdy, niekoľko metrov od indického roľníka Hiru Báhího Surabháího vytryskol po seizmickom otrase dva metre vysoký gejzír vody. Bola slaná, no neďaleko odtiaľ vytryskla vedľa bývalej studne aj sladká voda. Miestni chovatelia dobytka sa už nebudú musieť báť o nedostatok životodarnej tekutiny.

Koncom...

Z bungalovu v Eurocampe FICC som vyrazil ráno pred trištvrte nad šesť. Rýchlejšia chôdza po štátnej ceste do Športcampu, kde sa ubytovala väčšina z účastníkov 45. ročníka Medzinárodného stretnutia mládeže Rysy 2001, mi trvala asi desať minút.

Tak ako deň predtým a deň potom, aj teraz šiel autobus z kempu v troch hodinových intervaloch od piatej do siedmej...

Chýbalo málo a z tradičného výstupu na Rysy by bol výstup na Gerlach. V roku 1957 dostal Jaroslav Prísuda za úlohu zorganizovať dajakú akciu na počesť svetového festivalu mládeže v Moskve. Navrhol výstup desiatich ľudí na najvyšší štít v Československu, kde by sa zapálila symbolická vatra. Pri návšteve u kolegov v Poľsku dostal však iný nápad - namiesto symbolického výstupu na...

Niektorí ju úporne kritizujú, iní zas vychvaľujú do neba a ďalší prosto tvrdia, že nič také neexistuje. Zatvárať oči však nepomôže. Globalizácia je tu. Nie ako novinka. Vracia sa ako filmový remake: zmodernizovaný, s novým názvom a novými hercami, ale s rovnakým cieľom - vytĺcť čo najväčšie "prachy" od tých, ktorí sú odsúdení do úlohy obyčajných divákov.

...

"Nebolo treba zabíjať. Mohli strieľať do vzduchu alebo na nohy," povedal pre taliansky denník Corriere della Sera nemenovaný karabinier na adresu veliteľov policajného zásahu v Janove, ktorí v meste, podľa neho, rozmiestnili neskúsených a zle vycvičených mužov.

Počas konania vrcholnej schôdzky predstaviteľov najbohatších krajín sveta združených v G 7...

Zahída má tvár zakrytú bavlneným závojom, ktorý takmer nikdy neodkladá. Skrývajú sa totiž za ním prázdne očné jamky, odrezané ušné lalôčiky a pahýľ nosa. V záchvate žiarlivej zúrivosti ju zohavil vlastný manžel.

Stalo sa to náhle. Ktosi mu v mešite našepkal, že Zahída mala údajne niečo s iným mužom. Vtrhol zmyslov zbavený do bytu, bodal ju do rúk a do nôh...

Svet úspechu je mužský svet a ženy sú v ňom nežiaduce alebo trpené. Napriek prekážkam, ktoré sa im stavali do cesty, dokázali mnohé túto dogmu prekonať. Dnes sú z nich úspešné političky alebo podnikateľky.

Francúzsky týždenník Le Nouvel Observateur zverejnil zoznam päťdesiatich ľudí (väčšinou biznismenov a riaditeľov), ktorí ovládajú svet. Ako sa dalo...

Stretol som ich neďaleko tokijského parku Kitanomaru. Trojica spolužiakov Kazuhi, Susumu a Soiči sa v školských uniformách vracala z vyučovania domov rozosmiata a chlapci radi zapózovali pred mojím fotoaparátom. Zhovorčivý bol však len ten najmenší - Susumu. Azda aj preto, že najviac podchytil z angličtiny.

Z jeho šušlaniny som veľa nevyrozumel. Všeobecne...

Jack Kevorkian, 71-ročný penzionovaný patológ, má blízko k smrti. Nielen svojím povolaním, ktoré už nevykonáva, ale aj asistenciou pri 130 samovraždách. Od roku 1990 pomohol zomrieť na žiadosť nevyliečiteľne chorých desiatkam ľudí, za čo si vyslúžil zákaz výkonu lekárskej praxe a prezývku Doktor Smrť.

V štyroch procesoch, ktoré využíval na to, aby mohol...

Švajčiarska asociácia Exit umožňuje každoročne asi 120 ľuďom, ktorí sú ťažko a nevyliečiteľne chorí, aby dôstojne odišli zo sveta. Ich najčastejšou diagnózou býva rakovina a za ňou nasledujú nervové, srdečné a cievne ochorenia, poranenia chrbtice a AIDS. Prostriedkom na odchod z tohto sveta býva trojnásobná dávka silných barbiturátov.

Spomínaná alpská...

Britská tieňová ministerka vnútra za Konzervatívnu stranu Ann Widdecombová chcela nedávno vyhlásiť krížovú výpravu proti drogám, no viacero významných kolegov z tieňovej vlády jej rozlet zabrzdilo priznaním, že v mladosti fajčili marihuanu. Hodiť kameňom teda konzervatívci nemohli.

Widdecombová, korpulentná, energická žena v stredných rokoch, ktorú...

Eminem je idol. Biely rapujúci Američan je majster tohto hudobného štýlu, ktorý bol dlhé roky doménou černochov. Práve preto sa mu darí nachádzať fanúšikov medzi oboma rasami.

Takéto stmeľovanie je v podstate dobrá vec, no jeho nekritickí obdivovatelia na koncertoch majú tiež možnosť vidieť, ako ich idol verejne na javisku berie drogy. Na nedávnom...

Do nového tisícročia vstúpilo ľudstvo poznačené viacerými problémami a fenoménmi, ktoré môžu ohroziť jeho existenciu, alebo skomplikovať jeho ďalší vývoj. Našim čitateľom ich postupne v abecednom poradí približujeme seriálom článkov pod súhrnným názvom Mementá milénia.

Václav Novák je žalobaba. Keď olomoucký arcibiskup Jan Graubner neurobil zodpovedajúce...

Giordano Bruno bol dominikánsky mních, cestovateľ a filozof, profesor na univerzitách v Oxforde, Paríži a Frankfurte. Kvôli hlásaniu rovnosti medzi mužmi a ženami a ďalším podobným myšlienkam ho exkomunikovali kalvíni a luteráni.

Navyše, na rozdiel od vtedajšieho učenia cirkvi bol presvedčený, že Zem obieha okolo Slnka a nie naopak, že vesmír je...

V slnečnú marcovú stredu sa v centre Bratislavy konali dve zhromaždenia. Pred Prezidentským palácom, kde mal kedysi sídlo Jozef Tiso, sa stretli prívrženci vojnového slovenského štátu, o niekoľko minút chôdze ďalej, na Námestí slobody, zase odporcovia fašizmu, rasizmu a ďalších foriem diskriminácie a potláčania ľudských práv.

Hodžovo námestie, 16.00...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984