Archív článkov

Dvaja svetoznámi spisovatelia Francúz Jules Verne a Ír Bram Stoker lokalizovali dej svojich príbehov na konci minulého storočia do Rumunska, hoci ani jeden z nich nenavštívil tento kraj. Opisy vrchárov a rybárov vo Verneho románoch Tajomný hrad v Karpatoch a Lodivod dunajský verne odrážajú skutočnosť i po veľkom odstupe času.

Stoker sa naproti tomu veľmi vzdialil...

Ježiško v spolupráci so svätým Mikulášom a Dedom Mrázom sa rozhodli obdariť knihami aj tých, ktorým vďačíme za šťastný dnešok. Trojica darovala:

- slovenskému prezidentovi román od L. N. Tolstého VZKRIESENIE,

- slovenskému premiérovi cestopisný román od H. Ch. Andersena IMPROVIZÁTOR,

- ministrovi vnútra komédiu ZDRAVÝ NEMOCNÝ, ktorú napísal...

Keď sme prešli do Parîngu, tretieho pohoria na našej dvetisíckilometrov dlhej trase, stále chýbala voľnosť a bezstarostnosť, ktoré nás sprevádzali na kratších transylvánskych výpravách. Nenašli sme optimálny denný režim, tempo pochodu a deľbu práce.

Hierarchia príčin, prečo sme sa rozhodli popasovať sa s celým karpatským oblúkom, bola u každého z nás...

Z ussurijskej tajgy sme sa vracali 9500 kilometrov dlhou Transibírskou magistrálou, čo spája Moskvu a Nachodku. Čas každému plynie ináč. Pokiaľ sa u nás za posledné obdobie zrýchlil a získal aj ekonomický rozmer, tu si plynie pokojne svojím tempom.

Chýba mu povestný bič západného sveta. Cestujúci spravidla vôbec nesleduje kalendár ani okolie...

Pád Berlínskeho múru znamenal odchod jedného z typov elitárskeho vládnutia z európskeho kontinentu. Vtedajší vladári, starnúci nielen fyzicky, odišli aj preto, lebo ignorovali spätnú väzbu.

Obyvateľstvo odmietlo naďalej si nechať vnucovať model spoločenského usporiadania, ktorý napriek častým vyhláseniam ignoroval vedu, reálnu prax a vedomie ľudí....

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984