Archív článkov

Na základe výnosu prezidenta Kirgizska O určení termínu volieb poslancov Žogorku Kenešu Kirgizska (Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаттарын шайлоону дайындоо жөнүндө)[1], ktorý podpísal revolučne a následne formálne voľbami potvrdený Sadyr Žaparov dňa 29. augusta 2021, sa voľby do republikového jednokomorového parlamentu konali podľa plánu – 28. novembra...

Na Slovensku sa blížia sviatky a ľudia – uväznení – sa tešia na Vianoce. Budeme mať znovu lockdownový advent, do ktorého nás, okrem plagiátorskej vlády, vedie aj nájomníčka Pionierskeho paláca, ktorá demoralizujúco hlása: „... mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem...“

Vráťme sa však k dôvodu dnešného zamyslenia. V roku 1991, zhruba...

Autora, prof. Oskara Krejčího, CSc., asi nie je potrebné čitateľom SLOVA a účastníkom podujatí Klubu Nového slova dajako predstavovať. Autor, po tom, čo sa knižne venoval problematike geopolitike rôznych priestorov: Geopolitika středoevropského prostoru. Horizonty zahraniční politiky České republiky a Slovenské republiky (Ekopress 2000), Zahraniční politika USA. (...

Novozvolený prezident Uzbekistanu Šavkat Mironovič Mirzijojev (Shavkat Miromonovich Mirziyoyev), pričom hovoríme o ostatných prezidentských voľbách v krajine (24. októbra 2021, v ktorých získal 80,12 % hlasov),[1] bol 6. novembra 2021 slávnostne uvedený do funkcie.
 

Inaugurácia v predvečer výročia VOSR

Jeho inaugurácia do druhého (zatiaľ ústavne posledného) volebného obdobia sa...

Voľby prezidenta v Uzbekistane sa konali a uskutočnili ako obyčajne bez akýchkoľvek neočakávaností a prekvapení. Samozrejme, ak nerátame to, že sa konali po prvý raz v novom termíne. Nie v decembri, ale v októbri. Dôvody tohto dátumového presunu sme si ozrejmili v našom prechádzajúcom texte, takže sa tomu nebudeme už špeciálne venovať. Len pripomenieme, že boli v súlade...

V Strednej Ázii na území Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu, čo je cca 3 882 tis. km2, žije zhruba 73 miliónov ľudí.[1] Pr tom počas celej histórie tento ťažko skúšaný regiónu vždy trpel nedostatkom vody (pozor, nie vodných zdrojov!). Pritom základom života  – historicky – tu bolo a je (zatiaľ) poľnohospodárstvo a chov dobytka, no a ...

Pred x-rokmi som mal tú možnosť sa zúčastniť (zhoda náhod) interných diskusií (nakoľko to už je viac ak dve desiatky rokov, tak si na to už môžem verejne spomenúť), ktoré boli spojené s budúcim a (vtedy možným) vznikom Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Z tohto stretnutia som si jasne a plasticky zapamätal...

Priznám sa (bez mučenia), že týždenne pristane na mojom pracovnom stole v trnavskom podkroví množstvo printových, ale aj elektronických knižných počinov.

Vždy mám nutkanie o každom takomto počine napísať, informovať, len – poznáte to – ruky a um nestíhajú.

Lenže sú tu „kusy“, ktoré nie je možné (minimálne z troch...

Pripomeňme si, že v roku 1991 – po niekoľkých rokoch agónie, ktorú „pevne“ riadil M. S. Gorbačov a spol. – ukončil svoju existenciu Sovietsky zväz, čo aj osobne ohlásil z Kremľa prvý a posledný prezident Zväzu sovietskych socialistických republík.

O pár rokov neskôr bola síce táto udalosť (pravdivo a opäť z Kremľa) ocharakterizovaná ako...

V Kazachstane je 30. augusta štátny sviatok – Deň ústavy. Kazašský zákon zákonov, vizitka štátu, nehľadiac na to, že v tomto roku bude krajina oslavovať tridsať rokov svojej nezávislosti, má 26 rokov.

Ide o druhú Ústavu Kazachstanu. Prvá bola schválená 28. januára 1993. Druhá bola prijatá, na základe platných výsledkov celoštátneho referenda...

Na základe výnosu prezidenta Kirgizska O určení termínu volieb poslancov Žogorku Kenešu Kirgizska (Кыргыз Республикасынын Жогорку Кеңешинин депутаттарын шайлоону дайындоо жөнүндө)[1], ktorý podpísal Sadyr Žaparov 29. augusta 2021, voľby do republikového jednokomorového parlamentu sa budú (majú) konať 28. novembra 2021.

Podľa aktuálnej dikcie...

To, čo sa dialo v Sovietskom zväze pred tridsiatimi rokmi, je síce časovo veľmi ďaleko (pre niekoho) a súčasne (pre niekoho) emocionálne veľmi blízko.

Zmyslom ďalších riadkov nie je hodnotiť, ale pripomenúť, komentovať a pozrieť sa na to, kam sa to všetko (niekde v Strednej Ázii) dostalo.

Čo má po frenetickom úteku...

Prvého augusta 2021 sme na stránkach Slova v článku Uzbekistan - prezidentské voľby sa blížia[1] informovali a uvažovali o téme prvých riadnych prezidentských volieb (po odchode na večnosť I. Karimova) v Uzbekistane, ktoré sa budú (mali by sa) konať 24. októbra 2021.

Dnes už je jasné aj to, kto sa menovite bude uchádzať o post prezidenta...

Či sa to na Slovensku niekomu páči alebo nie, či niekto má aspoň minimálnu schopnosť koncepčného myslenia alebo nie, jednoducho Stredná Ázia bola a je veľmi dôležitým geopoliticko-strategickým regiónom a od čias Arthura Conollyho sa v zásade v téme Veľkej hry nič nezmenilo. Snáď s výnimkou toho, že dnes sa v jej rámci snažia jednotlivé krajiny regiónu (Kazachstan,...

Predchádzajúce (mimoriadne) prezidentské voľby sa v Uzbekistane konali 4. decembra 2016. Ich špecifikom oproti očakávaným prezidentským voľbám 2021 bolo a je, že:
a) boli mimoriadne;
b) sa konali v prvú decembrovú nedeľu;
c) konali sa tri mesiace po náhlej smrti dovtedy prvého a jediného prezidenta Uzbekistanu Islama Abduganieviča Karimova (Islom...

Asi nie je potrebné pochybovať o tom, že keď už raz čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyrazí smerom na západ z Číny, napríklad do priestoru Strednej Ázie a potom smerom do Sýrie, tak nepôjde o plonkové návštevy, ako sme si v ostatnom čase o tom zvykli čítať v záveroch zo zahraničných ciest plagiátorov ako predstaviteľov „tejto krajiny“ v rámci hviezdoslavovského...

Na úvod k téme dnešného komentára je asi potrebné pripomenúť dve zásadné veci. Napokon: Repetitio est mater studiorum.

Tou prvou je, že Šanghajská organizácia spolupráce (ŠOS), ako medzinárodná organizácia pokrýva zhruba 60 % územia Eurázie so štvrtinou svetovej populácie (cca 1,5 mld. obyvateľov), združuje veľmi zaujímavú množinu štátov.[1]...

Ak sa spoľahneme na klasiku – teda na pravítko (s metrickou menzúrou), dajakú mapu v  doma zabudnutom školskom atlase s mierkou –, tak si ľahko vypočítame to, čo je pre dnešnú Ipod generáciu nepredstaviteľné (ten výpočet, teda že sa vôbec dá dačo vypočítať), že vzdušnou čiarou delí hlavné mesto Turkménska Ašchabad a hlavné mesto Tadžikistanu Dušanbe cez hory cca tisícka...

COVID, neCOVID, teplo, neteplo, kirgizský prezident Sadyr Žaparov (Садыр Жапаров), nehľadiac na vnútropolitickú situáciu, robí aktívnu diplomaciu a cestuje. Tentoraz v dňoch 27. – 28. júna 2021 oficiálne navštívil Turkménsko.

Treba priznať dve veci:

Tou prvou je , že Turkménsko, napriek tomu, že je energetickým...

Uf(!), ako ten čas letí – 12.júna 2021 uplynuli dva roky od momentu, čo Kasym-Žomart Kemelovič Tokajev oficiálne pristúpil k plneniu svojich povinností ako riadny a druhý prezident nezávislého Kazachstanu. A propós, rok 2021 je rokom 30. výročia nezávislosti tejto stredoázijskej republiky.

Napriek tomu, že dva roky nie sú nejaké okrúhle...

Keď bola v kirgizských médiách zverejnená oficiálna informácia (7. júna 2021) o pripravovanej návšteve prezidenta Kirgizska Sadyra Nurgožoeviča Žaparova (Садыр Нургожоевич Жапаров) v dňoch 9. – 11.júna 2021 v Tureckej republike, v kirgizskom virtuálnom priestore sa spustila diskusia, ktorej spojovníkom bola otázka: Načo tam ide?

Táto...

Na úvod je potrebné akcentovať, že nehľadiac na covid- necovid, Kazachstan pomaly, ale predsa postupuje v načrtnutých (a najmä nutných) politických reformách.

Keď hovoríme o náčrte týchto nutných reforiem, tak je to najmä v spojení, resp. po nástupe Kasyma-Žomarta Tokajeva na prezidentský post, na ktorom vymenil prvého a desaťročia (28 rokov)...

V stredu 12. mája 2021 sa z iniciatívy čínskej strany konalo stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Strednej Ázie (Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan) a Číny.

De facto išlo o druhé stretnutie, ale o prvé in natura, pretože to predchádzajúce, teda prvé v poradí, bolo (16. júla 2020) v online režime.[1]

...

Turkménsko nepatrí medzi „obľúbené“ témy politických analytikov a ani serióznych politických komentátorov. Prečo? Jednoducho preto, lebo zohnať a overiť si relevantné údaje z tejto krajiny a o tejto krajine, je viac ako dobrá pinkertonovská rozcvička.

Nová ústava

Nakoniec (a čestne), aj na stránkach Slova sme sa Turkménsku podrobnejšie venovali...

Nehľadiac na pohraničné turbulencie medzi Kirgizskom a Tadžikistanom, ktorým podkurovali niektoré európske (aj slovenské) médiá a najmä (aj slovenské) média, ktoré nemajú na mieste svojich spravodajcov, ale majú svojich konkrétnych chlebodarcov.

Tie, držiac sa tézy, že okopávať členky Rusku je v móde (v súčasnosti „cool“), napíšu o priestore...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984