Reklama
Reklama

Archív článkov

Blízko lesa prechádzam pravidelne okolo záhrady. Skultúrnený kúsok pôdy lemujú liesky, okolo nich sa okrúcajú úponky fazule, zemiaky v riadkoch okopcované,  v dvoch starých vaniach, prikrytých strieškou z igelitu vyhúknuté papriky, paradajky vyviazané k tyčkám, v hriadkach kučeravý petržlen a mrkva, na okrajoch hlávky šalátu. V debničkách od ovocia vypestované...

Historici hovoria, že druhá svetová vojna vypukla preto, lebo sa po prvej svetovej nepodarilo naplniť víziu Spojených národov európskych. EÚ je druhý pokus, ako predísť vojne. Lebo vojna vôbec nie je vylúčená! A tu príde bývalý vysoký bankový úradník, dnes poslanec slovenského parlamentu a povie s dešpektom: euro je predovšetkým politický projekt. A že sa nemáme (...


Zomrel mi brat. Posledné dni svojho života strávil v nemocnici, v ktorej dvadsaťpäť rokov pracoval. Pred niekoľkými rokmi, počas Zajacovej zdravotníckej reformy, nemocnicu predalo mesto pohrebným službám z krajského mesta. Pohrebné služby, pravdepodobne preto, aby mali zaistený džob, zrušili chirurgické, gynekologické, pôrodnícke a interné oddelenie, z ...


Prišiel k nám opravár skontrolovať plyn. Otvoril koženú brašnu, povyberal nástroje, vypýtal nejaké handry a obhliadal objekt. Pri obhliadke prednášal. Nie o plyne. Zaujala ho politika, zahraničná. Poznatky a skúsenosti z nej prenášal do domáceho prostredia. Dozvedela som sa, že tí Američania sú teda úplne smiešni a neschopní ľudia. Za prezidenta si zvolili „...

Neučesané vlasy a strnisko na tvári bránia určiť vek tohto stroskotanca. Ľudia sa od neho štítivo odvracajú, napriek drobnému mrholeniu pokúšajú sa otvoriť okná, k nosu si prikladajú vreckovku. Možno je im ho aj ľúto, no úpadok spojený so zanedbaným vzhľadom sú silnejšie.    

Najviac ma prekvapí nevšímavosť toho muža: akoby ani nevnímal, čo spôsobuje...

Spomínate si? To sa stalo v predminulom volebnom období „hayekovcom“.

Môj priateľ, šikovný, schopný a aj slušný podnikateľ mi povedal: pozri sa, keď položím na stôl peňaženku, nechám ju tam a nebudem si ju všímať, iste sa nájde niekto, komu to udrie do očí. A ak budem voči svojmu majetku dlho ľahostajný, tak tá peňaženka určite dostane nohy. Ale vinníkom budem ja, nie ten, kto ju...

Skontroloval obsah, zopakoval polohlasom, zavrel. A o niekoľko sekúnd zase znova. Svoj úkon zopakoval asi päťkrát. Čím vyvolal záujem svojho okolia. Smiech i posmech. Posmechu bolo viac.

„Tomu dobre j...“ poznamenal nejaký chlapík taký zdravý, až sa mu od huby prášilo.

Človek so skontrolovaným kufríkom nastúpil do autobusu a niesol si svoj...

„Ja by som si želal a mal by som najväčšiu radosť, keby som mal tri ľadviny,“ povedal. Zasmiali sme sa, no ja som v spätnom zrkadle zachytila jeho vážny pohľad. Taký nezvyčajný pre chlapca, ktorý má pred svadbou. Vari len nie je vážne chorý? To sa nám nechcelo pripustiť si, a kolegyňa tak všetečne poznamenala:

„A dve srdcia by si nechcel?“
...

Vracal sa už z trhoviska. Trochu zadychčaný zhlboka oddychoval, od úst sa mu kúdolilo. Pozdravila som ho úctivo a len tak konverzačne hovorím:

„Ale máme zimisko!“ možno tak trochu očakávajúc, že sa posťažuje, ako sa všetci hneď zvykneme sťažovať, len čo máme akýkoľvek podnet. A pán Machata tým svojím nenapodobniteľným hlbokým hlasom s úsmevom odpovedal:

„Áno. Krásnu...

Na to však bolo zakaždým potrebné pred voľbami vyrobiť nejakého mutanta. Ako sa to dialo, hovorí spis Gorila: majitelia kapitálu dali peniaze a osoby, ktoré ešte neboli ministrami, sa prihlásili u súdruha Žinčicu. Takto asi vznikala SOP, ANO, „nová“ SDĽ..., a takto budú vznikať ďalšie novotvary.

Preto má Radičová otvorený dom, preto má Penta konšpiračný...

Niekto ho má, niekto ho vlastní. Pre nich zostal iba život na splátky. Kto to zmení? Kto sa ich práv zastane?

Na strane slabých v európskej tradícii vždy stála kultúra. A kde sú teraz jej tvorcovia? Prečo sa k tým mladým nepridajú?

Pretože sa už raz pridali. Vtedy v novembri. A uverili, že teraz už navždy na správnej strane. Jedinej. Dnes, keď...

Veď ona predsa nebola v konšpiračnom byte, ona má iba „otvorený dom“, v ktorom prijala stovky priateľov. Áno, medzi nimi aj predstaviteľov Penty. Ale rozprávala sa s nimi „iba“ o pripravovaných zákonoch, nie o províziách. Samé odbornosti o sociálnych veciach, o zdravotníctve.

Až tam sme sa v politike na Slovensku dostali, že podozrivé je iba ticho v ...

Žiadajú, aby tí starí politici všetci odišli a prišli čistí, noví...

Tak ako dnes u nás.

Všetkých do mecha a mech do Dunaja. Strany nech hoci aj zostanú, len nech v nich nie je Miki, ale Iveta. Prípadne Lucia alebo Daniel alebo Miro alebo Rado...   

Šokuje ma, akí sme nepoučiteľní. Šokuje ma, že ani veľmi nedávna skúsenosť s výmenou...

Nad hlavou sa mu klenie divo rastúci zimozel. A stretáva sám seba kráčajúceho smerom hore. Čítať to možno aj v obrátenom garde – kráča hore, aby videl sám seba schádzajúceho dolu. Nielen muž na obálke, aj fotografia je čiernobiela, a predsa veľmi farebná vo všetkých odtienkoch čiernej, sivej, bielej. Krásna. Akurátna.

Akurátny – to je výraz, ktorý Milan...