Archív článkov

Následkom demokratizácie pomerov po novembri 1989 sa u nás rozšírila predstava, že prepukla sloboda tlače a cenzúra je už definitívne vecou histórie. Vychádzalo sa z učebníc, kde sa uvádzala následná cenzúra známa z Masarykovej ČSR: skonfiškované noviny a biele miesta v ich druhom, opravenom vydaní.

Druhou formou bola predbežná cenzúra známa po roku 1948, ktorú...

Vo Vietname nepoznajú vo svete všeobecne zaužívaný názov Indočínska alebo Vietnamská vojna. Zato poznajú pojem Americká vojna, čím dávajú najavo, kto nesie hlavnú zodpovednosť za vyše desať rokov trvajúci konflikt v tejto časti Ázie.

Pokiaľ ide o samotných Američanov, Vietnamci ich rozdeľujú do dvoch kategórií. V prvej sú zlí, proti ktorým oni bojovali v Americkej...

Graf dlhodobo sledovaných preferencií dvoch hlavných kandidátov na úrad amerického prezidenta pripomína osud hlavných hrdinov v lacnom ľúbostnom románe. Najskôr sa stretnú, potom sa rozídu a nakoniec sa opäť ocitnú vedľa seba.

PNa začiatku predvolebnej kampane boli šance kandidáta republikánov, texaského guvernéra Georga Busha, a súčasného...

V utorok 10. októbra americký prezident Bill Clinton slávnostne podpísal zákon, ktorý poskytuje Číne takzvanú trvalú doložku najvyšších výhod. Prezident považoval za potrebné osobitne zdôrazniť význam tohto zákona, ktorý sa rodil v ťažkých podmienkach a za vytrvalého odporu odborových centrál, skupín zaoberajúcich sa ľudskými právami a konzervatívnych organizácií.

...

Pre posledný, mnou zinscenovaný prípad odvolávania ústredného riaditeľa STV zvolila istá redaktorka pre svoju správu titulok Iba dvaja za Materáka.

Bola to pravda, ale pokojne tam mohol byť aj titulok Nikto za odvolanie Materáka. Tiež by to bola pravda. To iba dokumentuje, ako ďaleko má slovenská žurnalistika od tendenčnosti k objektivite. K tomu, aby...

Slovo Amerika vyjadruje čínština pomocou troch znakov: mei (pekný), li (ziskový) a ťien (pevný). Možno povedať, že gramaticky je Amerika opisovaná v Číne oveľa krajšími znakmi, ako ju obyvatelia Ríše stredu poznali na základe ich doterajších vzťahov v modernej histórii. Postoj k "imperialistickej veľmoci" sa začal meniť až potom, čo prezident Richard Nixon v roku 1972 prišiel...

Keď sa uplynulú sobotu 63 bývalých juhokórejských väzňov ocitlo v Pchanmundžone na druhej strane demilitarizovaného pásma rozdeľujúceho Kórejský polostrov, jeden z nich, bývalý severokórejský špión Čoj Ha-džong si povzdychol: "Za jednu noc v Soule som zaplatil 36 rokmi väzenia."

Čoj Ha-džong zrejme nebol severokórejským Jamesom Bondom, keďže jeho misia...

Prvý septembrový pondelok je v Spojených štátoch tradične zasvätený práci. V roku prezidentských volieb býval Deň práce dlhý čas navyše aj akýmsi oficiálnym začiatkom predvolebnej kampane. Zdá sa, že táto tradícia už neplatí. Kandidáti na úrad prezidenta zápasia o hlasy voličov intenzívne už vyše roka a tento politický maratón, častokrát aj s nádychom ľahkej americkej zábavy,...

V nedeľu 25. júna nominovala Strana zelených USA Ralpha Nadera na svojom zjazde v Denveri ako svojho kandidáta v novembrových prezidentských voľbách. Jeho kandidatúre sa dostalo väčšej pozornosti, ako býva zvykom pri takýchto podujatiach menších strán.

Prispel k tomu samotný výber termínu nominačného zjazdu určený na obdobie, keď aktivita hlavných...

Keď sa 13. júna najvyšší predstavitelia dvoch kórejských štátov viezli limuzínou z letiska do centra Pchjongjangu, severokórejský vodca Kim Čong-il sa prihovoril svojmu hosťovi, juhokórejskému prezidentovi Kim Te-džungovi, slovami: "Dnešný deň sa zapíše do histórie."

Kim Čong-il prekvapil ani nie tak tým, čo povedal, ako skôr tým, že vôbec hovorí....

Keď prezident Bill Clinton predkladal do Kongresu návrh, aby sa každoročné schvaľovanie doložky najvyšších výhod pre Čínu nahradilo trvalým štatútom štandardných obchodných vzťahov, očakával sa v Snemovni reprezentantov tuhý boj a tesný výsledok.

Nakoniec zákon prešiel pohodlnou väčšinou 237:197 hlasov. Pritom sa vytvorili zaujímavé koalície, keďže...

 

Dvaja najvážnejší súperi z radov Republikánskej strany a post prezidenta USA, texaský guvernér George Bush junior a arizonský senátor John McCain sa 8. mája stretli v Pittsburghu, aby tak aj oficiálne dali bodku za svojím predvolebným bojom a začali hľadieť dopredu v snahe nájsť najvhodnejší spoločný postup pred novembrovými voľbami.

...

 

Vyzerá to tak, že už 7. marec, teda takzvaný superutorok, rozhodol o menách budúcich kandidátov oboch hlavných politických strán pre novembrové prezidentské voľby v USA, aj keď primárky boli v tom čase iba v polovici.

Superutorok si vyslúžil svoje meno kvôli tomu, že primárne voľby boli naraz v 16 štátoch americkej...

Všetko to zapríčinil istý Stephen Bullock v jeden zimný deň v roku 1913, keď zapriahol koňa do drožky a vybral sa zo svojej farmy do Concordu, hlavného mesta štátu New Hampshire, vzdialeného asi sto kilometrov. Tam poslancom Snemovne reprezentantov tohto štátu predložil návrh zákona, ktorý nahrádzal dovtedajšie stranícke zhromaždenia, ako...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984