Reklama
Reklama

Archív článkov

Traduje sa historka z roku 1973, podľa ktorej americký štátny tajomník Kissinger, sklamaný komplikovanou komunikáciou a rokovaním s nejednotnými európskymi štátmi, vyhlásil, že „Európa“ (ako adresovateľný celok) neexistuje, pretože sa k jej predstaviteľovi nedá dovolať. Nie nadlho.

Napredovanie Európskej únie (EÚ), ktorej hranice čoskoro obsiahnu veľkú...

Hlasovanie Európskeho parlamentu (EP) 9. apríla vo francúzskom Štrasburgu, ktoré všetkým ôsmim krajinám strednej a východnej Európy a dvom ostrovom Stredozemného mora, Malte a Cypru, otvorilo prvé dvere do Európskej únie (EÚ), bolo pre Slovensko jednoznačným úspechom.

Skóre 521 za, 21 proti a 25 „zdržaní“ je úspechom slovenských integračných snáh. Sám...

Cyperský prezident Tassos Papadopulos a Rauf Denktaš, vodca severnej časti ostrova (od roku 1974 okupovanej Tureckom), sa ani po úsilí OSN – trvajúcom od roku 1999 a zintenzívnenom krátko pred plánovaným vstupom do Európskej únie (EÚ) – nedokázali dohodnúť na podmienkach zmluvy zjednocujúcej rozdelenú republiku.

Situácia sa od posledného stretnutia oboch...

Šestnásty apríl určite nebude dňom, na ktorý krajiny strednej a východnej Európy postupne zabudnú. Ich zástupcovia ho spoločne s najvyššími predstaviteľmi členských krajín Európskej únie strávia v aténskej Akropole skutočne príjemne – po mesiacoch predvstupových rokovaní, vyjednávania a lobovania konečne budú smieť podpísať zmluvy o vstupe do únie.

Zdalo...

Architekt budovy štrasburského Európskeho parlamentu ponechal jej vrchnú časť nedokončenú. Chcel tým poukázať na otvorenosť a nekonečnosť európskej integrácie – podobne sa pre Le Monde nedávno vyjadril bývalý francúzsky prezident a jeden z prvých poslancov Európskeho parlamentu Valéry Giscard d´Estaign.

Z pozície predsedu stopäťčlenného Konventu o...

Autor