Archív článkov

V Brezne otvorili Dni židovskej kultúry. Mohlo by sa zdať, že je to paradoxné v meste, kde sa k židovstvu v súčasnosti nikto nehlási. Mňa však táto iniciatíva Brezňancov hreje. Je dôkazom ich tolerancie k ľuďom iného náboženstva, iných názorov na svet, s iným rozložením pigmentu, jednoducho k iným. Takýmto dôkazom je aj starý cintorín v meste, kde miesto svojho odpočinku našli...

Útla dievčina na fotografii, Eva Jenčková, je členkou baletu. V poslednej premiére Slovenského národného divadla Zvonár u Matky Božej sa prejavila ako tanečnica, ktorá zvládla veľmi namáhavú a zvláštnu postavu Esmeraldy - hrdej a provokatívnej ženy kypiacej životom až po svoju násilnú smrť.

Nebola to Evina prvá sólová úloha, a už vôbec nie...

Všetci sa sťažujú, že knihy sú drahé. Všetci tvrdia, že riešenie nie je možné, ale nemienia podniknúť žiadne kroky. Všetci sú náramne pyšní na slovenský jazyk, ale čítajú v češtine. Pokrytectvo? Apatia alebo fatálna neschopnosť riešiť problémy? Túžba po vzdelaní alebo snobstvo?

V posledných desaťročiach prevládala závislosť a pohodlnosť prenechať bremeno...

Po úspešnom básnickom hite Mám bosé srdce (Arkus, Senica 1998) sa básnik Vojtech Kondrót prihovára čitateľovi ďalšou uhrančivou knihou Súkromná modlitba (Odkaz, Bratislava 2001), ktorá syntetizuje cyklus najnovších veršov s výberom mapujúcim vrcholné kóty autorovej doterajšej tvorby, reprezentovanej predchádzajúcimi trinástimi výraznými knižnými súbormi básní.

...

Jozef Leikert je takrečeno naozaj dvojdomým autorom, píše literatúru faktu i poéziu. Pripomeňme aspoň jeho úspešné samostatné tituly - Ráno prišla noc, A deň sa vrátil, Čierny piatok sedemnásteho novembra - tematicky čerpajúce z obdobia nacistickej okupácie a perzekúcie českých vysokoškolákov.

Spolu s Máriou Mackovou vydal Návraty odchodov, Osud tak chcel...

Divadlo a.ha. prinieslo na svoje javisko v závere svojej jubilejnej desiatej sezóny opäť novú rozprávku pod názvom Duchovplná rozprávka alebo nedotýkajte sa trollov - hra pôvodného "aháčkovského" autora Miloša Janouška.

Predstavenie je už osemnástou premiérou v histórii divadla na tomto komornom javisku. Divadlo a.ha. venuje detskému divákovi zvýšenú...

Do konca mesiaca sa v salóniku Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) môžu návštevníci a koncertní diváci oboznámiť s tvorbou východoslovenského rodáka - akademického maliara Andreja Smoláka. Cyklus obrazov Vášne a sny III otvorili ako sprievodné podujatie na začiatku 46. Košickej hudobnej jari ŠFK začiatkom mája tohto roku.

Súbor vyše tridsiatich obrazov...

Denne sme konfrontovaní s rôznymi typmi vízie. Plné ústa ich majú politici, cirkev, ako aj všetky tie inštitúcie, ktoré v novom poriadku akosi strácajú opodstatnenie. Tieto vízie majú rôzne režimy. Nad niektorými sa vznáša imperatív uskutočnenia - vízia dôchodkovej reformy, alebo vízia štátnej doktríny.

Tieto vízie sa však stretávajú s odporom, pretože sa...

Redakcie Slovenského rozhlasu zaoberajúce sa slovesnou tvorbou (Slovesná umelecká realizácia) prinášajú už tradične svojim poslucháčom kvalitné rozhlasové hry svetovej i slovenskej proveniencie. Tentoraz siahla Redakcia vysielania pre deti a mládež po vynikajúcej rozhlasovej hre anglickej autorky Gill Adamsovej Sivý muž.

Svedomie života v ozvene spieva...

Viaceré dnes už kodifikované posty, osobnosti a aktéri majú v povedomí výtvarnej obce svoj aspekt vzniku, utvárania hodnoty v povedomí. A, samozrejme, aj čas vzniku a produkovania story a legendy. I sebaklamu.

Slovensko si dôverne, avšak aj v istom ohlúpení publika, budovalo a spevňovalo ústretový most k tomu, čo bolo módou a leskom učebníc, Paríža,...

Dnes nie je ľahké vydávať diela zahraničných autorov. Samozrejme, pokiaľ nejde o masovo vydávané, zväčša gýčovité preklady amerických bestsellerov oslovujúcich naivných a sentimentálnych čitateľov. Tých je však na svete, ako i na Slovensku, napriek dlhoročnej systematickej výchove najviac.

Ako sa však zdá, predsa sa len blýska na lepšie časy a svetová...

Vďaka Ministerstvu kultúry SR máme na Slovensku porevolučnú obdobu bytového rodinného divadla. Z dramatika Osvalda Zahradníka sa stal novodobý disident.

Pozvané Moskovské činoherné divadlo N. V. Gogoľa totiž namiesto oficiálne naplánovaného predstavenia na Malej scéne SND muselo zahrať jeho hru Azyl v priestoroch Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave...

Dramaturgia hier pre mládež poslucháčom Slovenského rozhlasu nedávno pripravila vynikajúcu hru anglickej autorky Gill Adamsovej Sivý muž, ktorá nie je prvou ani poslednou z vašej kuchyne. Skôr ako začneme o nej hovoriť, skúste nám priblížiť prácu samotnej redakcie.

- Literárno-slovné vysielanie má v dnešnom čase nezastupiteľné miesto najmä v oblasti...

Redakcie Slovenského rozhlasu zaoberajúce sa slovesnou tvorbou (Slovesná umelecká realizácia) prinášajú už tradične svojim poslucháčom kvalitné rozhlasové hry svetovej i slovenskej proveniencie. Tentoraz siahla Redakcia vysielania pre deti a mládež po vynikajúcej rozhlasovej hre anglickej autorky Gill Adamsovej Sivý muž.

Niekoľko hodín života starnúceho...

Boris Filan patrí dnes vďaka svojej neutíchajúcej aktivite a možnosti medializovať sa v rozličných sférach azda medzi najznámejších Slovákov. Tento úspešný textár, dlhoročný pracovník televízie, ktorý precestoval už vlastne celý svet a ktorý asi pozná na Slovensku každého, koho poznať treba, sa v poslednom čase čoraz aktívnejšie prejavuje aj v "literatúre".

...

26. až 29. apríla 2001 mali možnosť všetci priaznivci študentského filmu vzhliadnuť vyše 150 príspevkov 7. ročníka Medzinárodnej prehliadky študentských filmov ÁČKO. Projekcie boli vo filmových kluboch kina Mladosť a Múzeum.

Áčko vzniklo v roku 1994 pri príležitosti 45. výročia založenia VŠMU, keď na ňom prezentovali výber z dovtedajších filmov mladej...

Bratislavčanom je tento 4,9 metra vysoký monument z bronzu známy a poznajú ho i deti. Pre mimobratislavských návštevníkov priblížme, že sa nachádza na súčasnom Dobšinského námestí, medzi Bibianou - Medzinárodným domom detí a veľkolepým katolíckym chrámom, Dómom svätého Martina. Presne na tomto mieste stála kedysi neologická synagóga, ktorú v roku 1967 pre stavebné práce okolo...

Pri dnešnom vpáde erotiky do masmédií a filmov, do magazínov, verejných diskusií o antikoncepcii, interupcii, viagre i AIDS, pri rozdávaní ochranných prostriedkov školákom a záplave korenistých slangových slov človek zvedavo a so záujmom siahne za knihou s titulom Metamorfózy lásky troch tisícročí (Rozkoš z erotiky/sexu - potešenie z textu).

Prebal knihy...

Daniel Pastirčák je človek mnohých povolaní. Básnik, esejista, prozaik. Spolupracuje s rozhlasom i televíziou. Napísal tri knihy: Damianova rieka (1993), Tehilin (1997) a Čintent (2000). Všetky aj sám ilustroval. Svoje výtvarné diela viackrát vystavoval. Je kazateľom Cirkvi bratskej v Bratislave.

Divadlo Astorka Korzo ´90 nedávno...

Ktoré je vlastne Mozartovo mesto? Salzburg? Praha? Viedeň? Pred 245 rokmi, 27. januára, presne o ôsmej večer sa ako Joannes Chrysosthomus Wolgangeus Mozart, sám sebou neskôr pomenovaný na Amadé, narodil v Salzburgu.

Presne o päť rokov, o deviatej večer si januárová noc ako prvý poslucháč v rodnom meste vypočula jeho prvú klavírnu skladbu. Rok nato si ho...

Zdá sa, že na prelome tisícročí sa do svetovej kinematografie opäť vracia, i keď v menšej miere, fenomén pokračovaní komerčne úspešných filmov. Dôkazom toho je napríklad Star Wars - Epizóda 1, Vreskot 3, Taxi 2, Hannibal, či hneď dve pokračovania Matrixu. Stále sa však ukazuje, že i napriek lepším filmovým podmienkam zostávajú prvé diely týchto sérií zväčša najlepšími...

...

Daniel Hevier

Originálni ľudia priťahujú pozornosť okolia tým, že bývajú svojskí, nenapodobniteľní. Jednoducho - nefalšovaní a nefalšovateľní. V prípade spisovateľa Daniela Heviera (1955) je akýkoľvek pokus o škatuľkovanie odsúdený na nezdar. Autor vyše päťdesiatich kníh, niekoľkých stovák piesňových textov, tisícky rozprávok, divadelných a rozhlasových...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984