Reklama
Reklama

Archív článkov

"Rusko, to je veľmoc, ktorá sa nikoho a ničoho nebojí. Od začiatku sme vystupovali za to, že svet musí byť multipolárny," tvrdil pred rokom, v predvečer svojho zvolenia na najvyšší post, ruský prezident Vladimir Putin.

Narodil sa v roku 1952, ktorý patril pod vládu Draka. Ľudia v tomto znamení vraj majú silné zdravie, sú priami, čestní, emocionálni,...

Nehľadiac na nespokojnosť Washingtonu, Moskva demonštratívne reanimuje spoluprácu s Iránom. Tak možno vnímať návštevu prezidenta Iránu Mohamada Chattámiho v Rusku, a predovšetkým jej zbrojársku časť. Hmlisté výsledky termínovo súbežnej návštevy tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie a muža č. 2 ruskej moci Sergeja Ivanova vo Washingtone naznačujú možné vyostrenie problému...

Albánsko

Vzhľadom na pripravované parlamentné voľby prinesieme profil tejto krajiny mimo poradia po voľbách s najčerstvejšími údajmi.

Andorra

Andorské kniežatstvo sa nachádza medzi Španielskom a Francúzskom a má rozlohu 435 km2. Úradným jazykom je katalánčina, používa sa aj španielčina a francúzština. Ako...

"Smer je správny, ale s jeho presadzovaním sú problémy," lakonicky komentoval výsledky víkendového jarného summitu lídrov európskej pätnástky rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. Mal na mysli, podobne ako jeho minister financií Karl-Heinz Grasser, priveľa tzv. leftovers (nedorobkov) v agende pri liberalizácii trhov v oblasti elektrickej energie, plynu a poštových služieb.

...

Členstvo v NATO predstavuje jednu z hlavných priorít zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ktorá má svoje reálne opodstatnenie. Prioritou sa stalo už pri vzniku našej samostatnej republiky a ostáva ňou i naďalej.

Teda ciele, ktoré sme si vytýčili, sú každému veľmi dobre známe. Problémom je len realizácia jednotlivých krokov, ktoré vedú k ich...

Diskriminácia žien sa dnes marginalizuje. Nevšímajú si ju v podstate politici ani masmédiá, a to, o čom sa nepíše a nehovorí, neexistuje. Poľská Demokratická únia žien preto zorganizovala vo Wroclavi v dňoch 9. - 11. marca 2001 konferenciu pod názvom "Garancia rovnosti žien a mužov v Európe - dnešná situácia a vyhliadky do budúcnosti". Zúčastnili sa na nej poľské odborníčky,...

Pred dvoma rokmi bol vydaný povel k útoku, ktorý odštartoval najnehanebnejšiu vojnu od pádu komunistických režimov. Zámienkou na bombardovanie Juhoslávie bolo porušovanie ľudských práv v Kosove. Čím viac času od tohto konfliktu uplynulo, tým viac dôkazov svedčiacich proti tejto interpretácii sa vynára. Navyše, po dvoch rokoch sa karta obrátila. Zrazu sa z obete stal agresor...

Kto z vás mal zbytočného štvrť milióna korún a nevedel, čo s ním, mohol si kúpiť lístok na divadelné predstavenie pod názvom Zánik stanice Mir. Pohľad na regulovaný pád ruskej orbitálnej stanice do vôd Tichého oceánu z neďaleko krúžiaceho lietadla ponúkla záujemcom istá nemenovaná firma.

Sledovanie posledných minút existencie legendy svetovej...

V nedeľu sa vo Francúzsku uskutočnilo už druhé kolo komunálnych volieb, ktoré malo rozhodnúť základnú otázku: ako vyzerá francúzska politická scéna po trojročnom období koaličnej vlády socialistov so zelenými a komunistami.

Takmer 70-percentná volebná účasť v druhom kole ukázala, že komunálne voľby berie ako možnosť "hovoriť do politiky" väčšina občanov...

V genéze spravodajských služieb sa vytvorili dva základné smery jej pôsobenia. Prvú predstavuje špionáž, ktorá sprevádza spoločnosť od nepamäti a často sa označuje aj ako "druhá najstaršia profesia".

Špionáž vznikla vo vojenskej činnosti. Jednou z prvých prác charakterizujúcich špionáž je viac ako dvetisíc rokov staré klasické dielo Majstra Suna o čínskom...

Americká federálna sudkyňa nariadila pred niekoľkými dňami nepovoliť v prípade zatknutého dôstojníka FBI Roberta Hanssena, obvineného zo špionáže pre Rusko, vyšetrovanie na slobode z obavy, že by mohol utiecť a vážne ohroziť bezpečnosť USA.

Moskva sa k prípadu Hanssena, ktorý údajne v 80. rokoch Sovietom prezradil aj to, že Američania pod ich...

Nemecká rozviedka BND nedávno zverejnila svoje prognózy týkajúce sa bezpečnostnej situácie v postsovietskej Strednej Ázii. Predpokladajú, že čoskoro sa v Uzbekistane, Kirgizsku a Tadžikistane objaví 2-3 tisíc ozbrojených islamských fanatikov s cieľom vytvoriť s podporou afgánskeho talibanu vlastný chalifát.

Podľa vojenských zdrojov v Moskve na teritóriu...

Pri pozornejšom sledovaní konfliktu na hraniciach medzi Macedónskom a Kosovom, ako aj v demilitarizovanej zóne na juhu Srbska, človek zistí, že za tých posledných sto rokov sa až tak veľa toho nezmenilo. Áno, sú tu modernejšie zbrane, ľahostajní vojaci KFOR, či nové štátiky, no podstata a niektoré princípy konfliktov zostávajú rovnaké.

V období...

Nový izraelský minister obrany Benjamin ben Eliezer mohol byť najkratšie pôsobiacim členom vládneho kabinetu Ariela Šarona. Dva dni po vymenovaní do funkcie ho totiž takmer zabili guľky palestínskeho ostreľovača.

Statný exgenerál, ktorý sa bez nepriestrelnej vesty promenádoval na terase izraelského armádneho veliteľstva, odkiaľ pozoroval územie pod...

Posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov nedávno pripomenul situáciu, ktorá sa odohrala pred rozmiestnením rakiet SS-20. Do kancelárie za Leonidom Brežnevom prišiel minister obrany Ustinov so slovami: "Naše rakety sú zastaralé a máme už moderné, tak prečo ich nevymeniť?"

Ako spomína Gorbačov, pri jedinom rozhovore sa rozhodlo o spustení...

Ťažko určiť, pre koho bol 13. február 2001 smolným dňom. Pre 56-ročného českého TV-magnáta Železného, alebo pre 55-ročného amerického podnikateľa Laudera?

Medzinárodná arbitráž v Amsterdame rozhodla: Vladimír Železný musí Ronaldovi Lauderovi a jeho spoločnosti CME vrátiť 23 miliónov dolárov (s úrokmi a ďalším presahuje táto čiastka 1 miliardu Kč), ktoré...

Predčasné parlamentné voľby u našich severných susedov sú zažehnané. Rozhodol o tom poľský Sejm, keď odhlasoval rozpočet na tento rok. Umožnila to dohoda bývalých koaličných partnerov - Volebnej akcie Solidarita (AWS) premiéra Buzeka a Geremkovej Únie slobody (UW).

Zatiaľ čo pravica označila toto rozhodnutie za múdre a dobré pre Poľsko, vodca silnej...

Keď v roku 1991 Moldavsko vyhlásilo samostatnosť, veľa sa písalo o tom, že ho čaká podobný osud ako bývalú Nemeckú demokratickú republiku. Identita miestnych obyvateľov, vrátane dvojtretinovej väčšiny - Moldavcov - má inú podobu, ako sa na prvý pohľad zdá.

Podpísala sa na nej pestrá história, zmeny štátoprávnych postavení a geopolitické vplyvy. Postupné...