Archív článkov

Na Slovensku tvorí čierna ekonomika, dokonca i podľa oficiálnych výskumov Štatistického úradu SR, značný podiel na celkovej ekonomike krajiny. Prejavuje sa to aj na trhu s nehnuteľnosťami.

Práve tam si situácia vynucuje, aby sa nečakalo, až sa podarí odstrániť iné ekonomické nedostatky v krajine a vytvorí sa aj zodpovedajúce právne vedomie. Problémy by sa...

Manažéri tvoria úzku skupinu ľudí, ktorá sa líši od ostatných zamestnancov tým, že nemá mzdy, ale zmluvné platy s odmenami závislými od výsledkov hospodárenia. Medzi nimi je ešte veľký rozdiel podľa toho, či ide o stredný manažment - nižších riadiacich pracovníkov - alebo topmanažment, čiže vrcholových riadiacich pracovníkov.

Pre poslednú kategóriu sa...

Súčasný vývoj nielen na Slovensku (hoci niekedy sa zdá, že práve u nás je tomu tak), ale na celom svete je plný dramatických konfliktov. Napriek tomu, že v nich v najhlbšej podstate ide o to isté, teda o peniaze, resp. hmotné prostriedky v rôznych podobách, ekonomické postoje už netvoria zásadné rozdiely medzi základnými politickými smermi.

Tento fakt...

Začiatkom leta 1991 sa v Sofii konalo posledné zasadanie RVHP (Rady vzájomnej a hospodárskej pomoci). Trvalo asi desať minút. Poprednú úlohu v jeho rýchlom zakončení mali vtedajší československí predstavitelia Václav Klaus a Vladimír Dlouhý.

Prvý z nich bol ministerský predseda a druhý minister priemyslu a obchodu vtedajšej ČSFR. Obaja vyhlásili, že o...

V súčasnosti je aj medzi ľavicovými politikmi intelektuálmi veľmi málo tých, čo by sa otvorene hlásili k marxizmu. Ak sa niektorý politik otvorene prizná k marxizmu, ihneď sa stane predmetom nevyberaných útokov. Stačí potom označenie, že "vyťahuje Marxa zo skrine", bez akejkoľvek ďalšej argumentácie.

Nie je to jav typický iba pre Slovensko. Podobne je...

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) bol zriadený ešte za predchádzajúcej vlády zákonom č.124/1996 s cieľom aj takto napomôcť rozvoju bytovej výstavby. Rozvoju bytovej výstavby prinieslo toto opatrenie mnohé výhody.

Orgány ŠFRB - hoci jediným zdrojom jeho finančných prostriedkov bol štátny rozpočet - mali totiž v rámci jeho štatútu relatívnu samostatnosť v...

Typickou slovenskou rodinou s dorastajúcimi deťmi sa stáva tá, v ktorej nastupujúca generácia síce absolvovala relatívne slušné vzdelanie, ale má obrovské problémy so získaním zamestnania a takmer žiadne perspektívy v získaní vlastného bytu.

Dôsledky sú už zrejmé: klesá počet sobášov a populačné prírastky. Môže nás len tešiť, že klesajúci je aj počet...

V súčasnosti sa doteraz nevídaným problémom stalo neplatenie nájomného, úhrad za služby spojené s užívaním bytov, ale i pôžičiek, daní, poistného, rozličných splátok atď. Bytovému podniku Bratislava Dúbravka napr. dlžia neplatiči 21 miliónov korún, z toho 23 obyvateľov viac ako 90 tisíc.

Podobne Stavebné bytové družstvo Bratislava IV. registruje na svojej "sekere"...

V súčasnosti sa v celom svete rozvíja veľká ekonomická reforma, ktorá sa skôr ešte iba začína. Jej základom je globalizácia ekonomiky. Tá postupne vytvára podnikateľské prostredie bez ohľadu na hranice jednotlivých štátov. K najvýznamnejším prekážkam, ktoré postupne rúca, patria daňové a colné bariéry. Zjednocuje ich, znižuje a dokonca aspoň sčasti aj celkom odstraňuje.

...

Jedným z podstatných rozmerov sociálnej otázky je otázka bytová. Ak možno v súčasnosti sociálnu problematiku charakterizovať ako výbušnú, ohrozujúcu celú budúcnosť krajiny, deje sa tak predovšetkým v dôsledku kritickej situácie v bytovej výstavbe.

Napriek všetkým problémom sa nedá hovoriť o tom, že Programové vyhlásenie vlády SR sa v oblasti bytovej politiky neplní...

Málokedy sa stáva, aby predstaviteľ vlády bezprostredne zodpovedný za riadenie procesu privatizácie vyslovil zásadnú nespokojnosť s jeho výsledkami. Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová to nedávno, navyše pred poslucháčmi Technickej univerzity v Košiciach urobila. Mala prečo.

V procese privatizácie rozhoduje vláda ako celok a v...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984