Archív článkov

Nádejný slovenský básnik Jozef Urban tragicky zahynul v apríli 1999. Ak by sa na nás a slovenskú literatúru mohol dívať kdesi z opodiaľ, azda by sa aj usmieval. Veď ani netušil, ako rýchlo sa z neho stane klasik.

Pred revolúciou 1989 sa veľmi často stávalo, že autor, ktorý to nemal so stranou, prípadne s jej zástupcami dobre "dohodnuté", vydával knižky...

V roku 1951 vydal Jerome David Salinger novelu Kto chytá v žite, ktorá sa stala jedným z prvých povojnových bestsellerov v Spojených štátoch amerických. Chvíľu však trvalo, kým vyšla v slovenčine (1964) a hneď sa stala najčíta- nejšou knižkou vtedajšej mladej generácie. Jej hrdina, šestnásťročný Holden Caufield veľmi výstižne reprezentoval pocity vtedajšej mládeže obhajujúcej si svoj vlastný...

Ján Johanides, najplodnejší autor dnešnej staršej generácie, svojich čitateľov zrejme neprekvapil. Jeho najnovšia knižka - novela s ťažko dešifrovateľným metaforickým názvom Dívaj sa do modrých očí Londýna je opäť štylisticky manieristická a tematicky burcujúca, apelatívna a moralitná.

Samozrejme, nejde o žiadnu prvoplánovú apelatívnosť ani moralitu....

Na Slovensku sa v poslednom období súťaží takmer vo všetkom. Súťaž strieda súťaž, a tak sa niet čo diviť, že si neraz zasúťažia aj tvorcovia literatúry. Literatúra však nie je objektívne hodnotiteľná, takže výsledky každej literárnej súťaže možno brať vždy s určitou rezervou. V takejto súťaži však nemusia byť najdôležitejšie.

Jednou z najznámejších a...

Dnes nie je ľahké vydávať diela zahraničných autorov. Samozrejme, pokiaľ nejde o masovo vydávané, zväčša gýčovité preklady amerických bestsellerov oslovujúcich naivných a sentimentálnych čitateľov. Tých je však na svete, ako i na Slovensku, napriek dlhoročnej systematickej výchove najviac.

Ako sa však zdá, predsa sa len blýska na lepšie časy a svetová...

Boris Filan patrí dnes vďaka svojej neutíchajúcej aktivite a možnosti medializovať sa v rozličných sférach azda medzi najznámejších Slovákov. Tento úspešný textár, dlhoročný pracovník televízie, ktorý precestoval už vlastne celý svet a ktorý asi pozná na Slovensku každého, koho poznať treba, sa v poslednom čase čoraz aktívnejšie prejavuje aj v "literatúre".

...

Anton Marec patrí už k skúseným slovenským prozaikom. Medzi čitateľmi je známy najmä častým využívaním motívov zo života horolezcov a ľudí žijúcich v horskom prostredí. Pre mnohých dolnozemcov predstavuje človek žijúci vo vysokohorskom prostredí tvrdého chlapa, pre ktorého platia pevné životné zásady.

Anton Marec svojimi prácami túto predstavu čiastočne...

Ján Beňo je prítomný v slovenskej literatúre už takmer štyridsať rokov, iste úctyhodný čas. Napísal a vydal veľa kníh a vystriedal aj veľa poetík. Žiadna z jeho publikácii sa však nestala bestsellerom a ani o žiadnej sa nedá povedať, že by niekedy stála v centre vývinového prúdu slovenskej prózy.

Nič to, Ján Beňo píše odhodlane ďalej, občas sa síce trochu...

Pavel Vilikovský vo svojich predchádzajúcich knižkách už neraz svojráznym spôsobom demaskoval mýtizované prvky slovenskej národnej podstaty. Išlo mu vždy o podstatu človeka a tá má kozmopolitný charakter.

Čitateľ jeho najnovšej knižky sa hneď na začiatku dozvie, že aj v jeho najnovšom románe sa bude hovoriť o podobných "veciach", ako v jeho...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984