Archív článkov

Posledné číslo týždenníka Times of Central Asia, ktorý vychádza v Kirgizsku, malo hlavný titulok Vojna sú peniaze. Skutočne, pre niekoho sú vojna peniaze, pre niekoho práca a pre niekoho utrpenie. Nie je ťažké identifikovať, komu záleží na vojne. A propos - vojnu obyčajne začínajú diletanti a končiť ju musia profesionáli.

Tadžikistan sa momentálne stal...

Rozsah a zvrhlosť toho, čo nedávno vykonal medzinárodný terorizmus, odsotil celý civilizovaný svet - od použitia atómových bômb - do nevídanej morálnej depresie. Tento stav sveta sa pretavil do bezradnej prezentácie palety názorov a prognóz na budúcnosť veľmi zraniteľnej planéty. Možno na to upozorňovali aktivisti v Janove, lenže globalizovaná mediálna sieť ich...

Prázdninové mesiace sú pre Rusko zakliate. Tohto roku padali lietadlá, pred rokom svet ohromila tragédia ponorky Kursk a požiar Ostankina. V auguste 1999 sa po útoku bojovníkov na Machačkalu začala (druhá) čečenská vojna.

Generálplukovník Gennadij Trošev, hrdina Ruska, jeden z najznámejších účastníkov oboch čečenských vojen (rodák z Grozného) si 4. 8....

Spor Azerbajdžanu s Arménskom o Náhorný Karabach je rovnako krvavý a zložitý, ako desiatky iných religiózno-teritoriálnych sporov vo svete.

Obe zúčastnené strany, historicky donedávna zjednotené v Sovietskom zväze, proti sebe začali bojovať už vo februári 1988 a regulárne boje sa skončili až v máji 1994. Ostalo po nich mnoho mŕtvych (len Azerbajdžan...

Kaspické more je najväčším jazerom sveta a na 10 kg vody v ňom pripadá l kg ryby. Sústredených je v ňom asi 90 percent svetových zásob jeseterov. Bohatstvo, o ktoré sa bojuje, je však predovšetkým pod dnom tohto mora. Zatiaľ potvrdené zásoby sa zastavili na cifre 13 milónov ton ropy a 7 triliónov m3 plynu.

Keď bol Kaspik vecou dvoch krajín - Sovietského...

Prezident Vladimír Putin podpísal nedávno nový zákon "O mimoriadnom stave", keďže doterajší dokument, ktorý riešil možnosť vyhlásenia mimoriadneho stavu v Rusku bol z roku 1991, ešte z čias práce Najvyššieho sovietu ZSSR.

To by až tak neprekážalo. Horšie bolo, že prakticky desať rokov platil v Rusku v zásade protiústavný zákon. Aj touto maličkosťou...

Čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré presviedčajú svet o tom, že v Rusku je demokracia kategóriou zo sféry fantázie. Naozaj mnohé tomu nasvedčuje.

Ak si Boris Jeľcin a spol. vysvetlili demokraciu a demokratizáciu postsovietského Ruska po svojom (a Západ tomu tlieskal, lebo mu to ekonomicky vyhovovalo), Vladimir Putin a spol. sa síce metódami známymi...

Začiatkom roka afgánska rádio- stanica Hlas šariátu informovala, že vodca Talibanu mulla Moha- mad Omar podpísal výnos, podľa ktorého všetci afganskí moslimovia konvertovaní na kresťanstvo alebo judaizmus, či ľudia propagujúci neislamskú ideológiu majú byť popravení.

Vo februári Omar vyzval svojich priaznivcov k očiste. Neskôr svet s údivom zistil, že...

Svoju sedemdesiatku onedlho oslávi (nar. 2. 3. 1931) Michail Sergejevič Gorbačov. Prvý a zároveň posledný prezident Sovietskeho zväzu. Mesiac pred ním - v nemocnici - oslávil sedemdesiatiny (nar. 1. 2. 1931) prvý prezident Ruskej federácie Boris Nikolajevič Jeľcin.

Čo spája týchto mužov pred zrkadlom histórie? Okrem toho, že patrili k špičke sovietskych...

Nové tváre, to nie je len heslo SMER-u. Komunisti v Rusku stoja pred rovnakou dilemou. Vyriešenie tejto tajničky očakávajú členovia Komunistickej strany Ruskej federácie (KSRF), jej priaznivci, aj oponenti.

Od nových tvárí závisí, ako bude fungovať systém politických vzťahov v Rusku. Komunistická strana totiž nesporne patrí medzi rozhodujúce figúrky politickej...

Pred rokom prednesený novoročný prejav ruského prezidenta sa stal politickou senzáciou. Vtedajší vládca Kremľa, "robotizovaný" Boris Jeľcin oznámil svetu, že končí. Oficiálne sa tak 31. 12. 1999 uzavrela epocha B. Jeľcina v dejinách moderného Ruska, ktorá bude určite ešte dlhý čas predmetom sporov.

Novú éru odštartoval najskôr určený a potom demokraticky zvolený...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984