Reklama
Reklama

Archív článkov

"Už takmer nik neverí, že sa Argentína vyhne platobnej neschopnosti," tvrdí zhodne svetová tlač. Bude to zrejme vyvrcholenie trojročnej agónie krajiny zaťaženej dlhom vo výške 132 miliárd USD. Vláda v tomto okamihu čelí úrokovej splátke 1,4 miliardy USD.

Aby sa s týmto problémom vysporiadala na zdravom základe, potrebovala by rastové hospodárstvo. Odhady...

Skupina amerických kongresmanov pred časom zaradila do legislatívneho konania návrh zákona, ktorý by v prípade schválenia dával americkej armáde právo vojensky zasiahnuť kdekoľvek v zahraničí, ak by došlo k uväzneniu amerického vojaka obvineného z vojnových zločinov. Krajiny bývalej Juhoslávie, naopak, upravujú národnú legislatívu tak, aby im nič nebránilo vo vydávaní...

Existuje široká škála prostriedkov na záchranu mierového procesu. Niekedy postačí zmierlivé slovo vyslovené na správnom mieste, inokedy sprostredkovatelia vyvíjajú drvivý politický, ekonomický, ba aj vojenský nátlak na strany v konflikte.

Britský minister pre Severné Írsko John Reid bol však v tomto smere mimoriadne nekonvenčný. Krízu vyvolanú...

"Zdá sa, akoby naši občania strácali vieru, že zjednotená Európa je pre nich prínosom a začali ju vnímať skôr ako riziko." Autorom týchto slov je Giuliano Amato, bývalý taliansky premiér a vyslovil ich na minulotýždňovom rokovaní Prezídia Strany európskych socialistov (SES).

Vláda premiéra Ivicu Račana prijala rozhodnutie o vydaní dvoch Chorvátov...

"Kruševská republika z roku 1903, keď v Macedónsku prvý raz porazili Turkov, trvala 10 dní. Druhá republika, ktorej jeden sused - Grécko - neuznáva meno, druhý - Bulharsko - národ a jazyk, zatiaľ čo tretím a štvrtým susedom sú Juhoslávia a Albánsko, bude trvať desať rokov. Tretie Macedónsko, potom, prežije sto rokov," napísal istý novinár zo Skopje, keď sa začiatkom roka v...

V čiernohorských voľbách zvíťazili stúpenci nezávislosti, ale šance Juhoslávie prežiť sa zväčšili. Prezident Milo Djukanovič je stále rozhodnutý vypísať referendum, no pripúšťa, že môže dôjsť k posunutiu plánovaného termínu plebiscitu. EÚ a USA otvorene presadzujú zachovanie JZR, verejne však nehovoria, akú štátoprávnu formu fungovania srbsko-čiernohorského zväzku preferujú....

Pri pozornejšom sledovaní konfliktu na hraniciach medzi Macedónskom a Kosovom, ako aj v demilitarizovanej zóne na juhu Srbska, človek zistí, že za tých posledných sto rokov sa až tak veľa toho nezmenilo. Áno, sú tu modernejšie zbrane, ľahostajní vojaci KFOR, či nové štátiky, no podstata a niektoré princípy konfliktov zostávajú rovnaké.

V období...

"Niet pochybností o tom, že za niektorými provokáciami v Kosove stojí juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič," uviedol vlani vo februári generálny tajomník NATO George Robertson. V tom čase sa neúprosne blížilo výročie bombardovania JZR a svetové médiá registrovali pouličné nepokoje v Kosovskej Mitrovici, ako aj zvýšené napätie na juhu Srbska.

Odvtedy prešiel...