Reklama
Reklama

Archív článkov

Najnovším hitom privatizačnej hitparády je predaj 49 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Vláda síce schválila základný postup bez problémov, no po troch mesiacoch sa rozprúdila živá diskusia. Podľa väčšiny médií ju vyvolalo nezodpovedné vystúpenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Petra Magvašiho. Lenže uplynulé týždne postavili niekoľko...

Energetické zdroje sú dominantnou oblasťou, na ktorej stojí veľkorysý sociálny systém Nórska. Doteraz je táto oblasť pod úplnou kontrolou štátu. Výsledkom je vysoká životná úroveň, ktorá je príčinou, prečo už dvakrát zlyhalo referendum o vstupe tejto severskej krajiny do Európskej únie (EÚ).

Nóri majú strach, že by sa im po vstupe do EÚ mohla...

Rozhodnutie vlády zvýšiť ceny plynu pre podnikateľov znamená, že sa zvýšia ceny tepla aj pre domácnosti. Podľa ministerky Brigity Schmögnerovej to postihne asi štvrtinu, podľa vicepremiéra Ivana Mikloša takmer 30 percent domácností.

Podľa prepočtov ministerstva financií celková priemerná výška dopadu na domácnosti bude presahovať 151 korún. "...

Na jednej strane vláda vytvára "priaznivé podnikateľské prostredie" znižovaním daní, na druhej ho zhoršuje tak, že robí neplánované kroky. Podnikatelia tak nemajú čas sa prispôsobiť novým podmienkam, čo v konečnom dôsledku ohrozuje zamestnanosť.

Existuje totiž reálna obava, že všetky podniky nebudú schopné reagovať na zvýšené náklady na plyn...

Vedenie SDĽ nikdy nedostalo informáciu o trestnom stíhaní a súdnom pojednávaní proti predsedníčke jedného z jej okresných výborov. Preto nemohlo v tejto veci ani nijak konať. Akékoľvek špekulácie vyplývajúce z článku Rok za polmiliónový úplatok (SLOVO č. 31-32/2001) v tomto zmysle sú iba špekuláciami.

Odmietam aj špekulácie voči mojej osobe, ktorými sa...

Tohtoročná zima nás spočiatku nepríjemne zaskočila. Prirodzený sneh lyžiarske strediská takmer nemali, na juhu Slovenska to pripomínalo viac skorú jar ako zimu. Striedanie jari s letom bolo tiež netradičné. Cítime, ako sa príroda s nami dokáže zahrávať. Lenže nie je to naopak, nevracia nám našu bezohľadnosť?

Všetko...

"Zdá sa, akoby naši občania strácali vieru, že zjednotená Európa je pre nich prínosom a začali ju vnímať skôr ako riziko." Autorom týchto slov je Giuliano Amato, bývalý taliansky premiér a vyslovil ich na minulotýždňovom rokovaní Prezídia Strany európskych socialistov (SES).

Tam členovia tohto vrcholného výkonného orgánu najväčšej európskej strany...

Vo východiskách štátneho rozpočtu by mala vláda zobraziť priority súčasnej vládnej koalície do konca volebného obdobia. Z doterajších reakcií koaličných partnerov sa dá vytušiť, že na jednej sa všetci zhodnú: zamestnanosť. Problém však spočíva v tom, že návrh východísk neobsahuje nič, čo by nasvedčovalo, že vláda zmení doterajší prístup k jej zvyšovaniu.

...

Už viacero mesiacov sa v USA na prvých stránkach denníkov objavujú ekonomické informácie katastrofického charakteru. Po desiatich rokoch rastu totiž americká ekonomika zaznamenáva pád. Politici i správcovia meny ho chcú zmierniť podľa osvedčených liberálnych poučiek, lenže výsledok ostáva otázny.

USA sa ocitli v situácii, v akej ešte neboli. Hospodársky...

Každý deň noviny píšu, že po prijatí novely ústavy musí vládna koalícia začať reformu verejnej správy. Jej predstavitelia skutočne konajú a začínajú prekonávať zásadné prekážky. Nové dohody sú zreálnením pohľadu na reformu a zároveň potvrdzujú oprávnenosť mnohých výhrad, za ktoré bola SDĽ doteraz kritizovaná.

Za všetko vari najlepšie hovorí fakt, že...

O nevyhnutnosti daňovej reformy niet pochýb. Nesúvisí to len so vstupom SR do EÚ. Tento zámer vyjadrilo MF SR v dvoch dokumentoch na vyše 150 stranách. V oboch však chýbajú odpovede na otázky tých, ktorí dane platia.

Názory mnohých ekonomických odborníkov sú preto kritické. Správny je zámer znížiť daňové zaťaženie podnikateľov i zamestnancov. Živnostníci naozaj...

"Vieš, koho tu máte?" Touto otázkou ma "privítali" novinári na vernisáži, ktorou sa minulý štvrtok v New Yorku začal mesiac slovenských kultúrnych podujatí v Spojených štátoch. Keďže som mal za sebou tri týždne v USA, pomyslel som si, že ide o kohosi z SDĽ. "Veď tu máte Žiaka!" Nekompromisný výkrik ma nenechal na pochybách, že nejde o nikoho, koho by som mal učiť. Vďaka...

"Buďte radi, že nevyhral Al Gore. To by sme sa asi nikam nedostali, lebo prívržencov demokratov by prišlo rozhodne viac." Týmito slovami ma môj sprievodca, americký Čech Ivo Reznicek upokojoval, keď sme sa v dlhočiznom rade slimačím tempom presúvali v metre od turniketov na nástupište.

Napriek tomu, že sme sa z washingtonského predmestia vybrali do centra už o pol...

Slovenskú ekonomiku čaká úspešný rok. Zaznamenáme ďalší hospodársky rast, bude sa u nás viac vyrábať a dokonca aj viac predávať. Po dvoch rokoch rapídneho poklesu nielen verejnej, ale aj súkromnej spotreby, by mal nastať mierny obrat. Dôležité bude, aby priniesol profit aj slovenským producentom: od ich prosperity totiž bude závisieť úspech v boji s najväčším problémom -...