Archív článkov

Chcem sa poďakovať zakladateľom SLOVA, SLOVA naozaj pravdivého a pre nás, čitateľov, v terajšej situácii doslova nenahraditeľného. Je to dnes na Slovensku jediný nezávislý časopis, v ktorom ešte existuje sloboda tlače. Trúfa si prinášať nekonvenčné a kritické názory na súčasné dianie doma i v zahraničí.

V čísle 14/2001 ma obzvlášť zaujal článok Tibora Mroceka Kto...

Vo viacerých krajinách vysielajú na televíznych obrazovkách súťaž Milionár. Kto sa chce na nej zúčastniť, musí zavolať za pomerne vysoký poplatok. Je to však, povedzme, v poriadku. Na obrazovke nakoniec vidíme súťažiacich a zatiaľ sa nik nesťažoval, že by výhru nebol dostal.

Je tu však "súťaž", ktorá je doslova vykričaná. Od istej firmy dostanete list, že...

Čínu pobúrilo vyhlásenie amerického prezidenta, že USA budú brániť Taiwan za každých okolností a oznámili, že tento ostrov je ich súčasťou, a nie protektorátom nejakej cudzej krajiny. A čo Číňania nevedia, že Američania sú vlastne všade ako doma?

Prezident Rudolf Schuster ostro vytkol Mikulášovi Dzurindovi, že ho ignoruje a že vraj ich vzťahy mu v...

Asi málokto z nás vie, že okolo nemeckých miest Bautzen a Cottbus žije najmenší slovanský národ - Lužickí Srbi. Počas existencie bývalej NDR naše masmédiá prinášali o nich informácie. Po roku 1989 bolo o nich ticho. Podarilo sa mi však nájsť na internete adresu www.sorben-wenden.de, kde sú základné informácie o Lužických Srboch a odkazy na ďalšie internetovské stránky. Podľa...

Po tom, čo podpredseda vlády zverejnil svoj audit štátnych inštitúcií, medzi úradníkmi nenastala panika, ako sa všeobecne očakávalo, ale mobilizácia. Už niekoľko hodín sa na úradoch začína s prípravou obrany strategických bodov.

Na jednom malom úrade v širšom centre mesta bráni riaditeľňu mladý pracovník v polohe ležiaceho strelca v maskáčoch s pancierovou päsťou na...

Eminem je idol. Biely rapujúci Američan je majster tohto hudobného štýlu, ktorý bol dlhé roky doménou černochov. Práve preto sa mu darí nachádzať fanúšikov medzi oboma rasami.

Takéto stmeľovanie je v podstate dobrá vec, no jeho nekritickí obdivovatelia na koncertoch majú tiež možnosť vidieť, ako ich idol verejne na javisku berie drogy. Na nedávnom...

Britská tieňová ministerka vnútra za Konzervatívnu stranu Ann Widdecombová chcela nedávno vyhlásiť krížovú výpravu proti drogám, no viacero významných kolegov z tieňovej vlády jej rozlet zabrzdilo priznaním, že v mladosti fajčili marihuanu. Hodiť kameňom teda konzervatívci nemohli.

Widdecombová, korpulentná, energická žena v stredných rokoch, ktorú...

Svet politiky v priestore postindustriálnej spoločnosti na konci 20. a začiatku nového storočia sa ocitol v dosť paradoxnej situácii. Na trhu s ideami zaznamenal na jednej strane nárast masovej produkcie ideologických mystifikácií a na strane druhej objavil viaceré vážne úvahy o konci dejín a politických ideológií.

Na ilustráciu toho, ako sa pojem...

Najvypuklejším paradoxom súčasnej ľavice je skutočnosť, že napriek najväčšiemu mocenskému rozmachu sociálnych demokratov v doterajších dejinách je ich ideológia v najhlbšej kríze od čias utopických socialistov. Z politologického hľadiska je jasné, že to, čo sa prezentuje ako nová ľavica, nie je nič iné, ako ústup z klasických socialistických pozícií a rezignácia na historické...

Práve na Sviatok práce otvorili na pravom brehu Dunaja lodné múzeum Kriváň. Tento remorkér sa odhodlal zrekonštruovať riaditeľ divadla West Ľubo Roman spolu so svojimi dvoma synmi. Pravda, s pomocou niekoľkých sponzorov a Slovenského národného múzea.

Kriváň je technickou pamiatkou z roku 1954. Na rozdiel od iných lodí má až tri motory a dĺžku vyše 60...

Ktože by nepoznal jednu z dominánt Bratislavy - štíhly pylón s Trizuljakovou sochou Víťazného vojaka. V katastri hlavného mesta je však ešte jeden Slavín, menej známy na Slovensku, no pre časť Bratislavčanov - najmä turistov a tradičných účastníkov spomienkových pochodov sa stal pojmom.

Malý Slavín, približne v polovici lesnej cesty medzi Račou a...

Sťažnosti Poľska sú viditeľné a otvorené, Maďarsko nešetrí trpkými pripomienkami. Ministri a diplomati z ostatných krajín čakajúcich na členstvo v Európskej únii (EÚ) dávajú svoj hnev najavo o čosi diskrétnejšie a tvrdia, že entuziazmus Únie pre prijímanie nových členov sa vytratil.

Vlády štátov EÚ naozaj označovali rok 2002 alebo 2003 za dátum...

Dátum rozšírenia Európskej únie o kandidátske krajiny má meniaci sa charakter. Ako má na tento fakt reagovať akcionár investujúci na burze?

Krajina fantázie zvaná EÚ! Pod týmto heslom a na odporúčanie nespočetného množstva bánk nakupovali západní investori v minulých rokoch akcie podnikov umiestnených v krajinách stredo- a východoeurópskych kandidátov na...

Jedným z posledných úspechov nemeckej vojenskej tajnej služby Abwehr bolo, že získala plán rozdelenia Nemecka na okupačné zóny. Posledné operácie nemeckej armády mali jediný cieľ: aby sa čo najviac vojakov dostalo do zajatia Angloameričanov, a nie Sovietov. Príčina nebola nelogická. Stačí pripomenúť zverstvá, ktoré páchali nacisti na okupovanom sovietskom území a neľudský osud...

V jeho osude sa zrkadlí zložitosť obdobia, v ktorom žil, všetky jeho svetlé i tienisté stránky. Naplno okúsil slasť slávy a trpkosť nespravodlivého ponižovania. História až v poslednom čase mení voči tejto osobnosti postoj a vzdáva česť azda najväčšiemu vojvodcovi Druhej svetovej vojny.

V Porochorovke, mieste najtuhších bojov na Kurskom oblúku, postavili...

Boris Filan patrí dnes vďaka svojej neutíchajúcej aktivite a možnosti medializovať sa v rozličných sférach azda medzi najznámejších Slovákov. Tento úspešný textár, dlhoročný pracovník televízie, ktorý precestoval už vlastne celý svet a ktorý asi pozná na Slovensku každého, koho poznať treba, sa v poslednom čase čoraz aktívnejšie prejavuje aj v "literatúre".

...

26. až 29. apríla 2001 mali možnosť všetci priaznivci študentského filmu vzhliadnuť vyše 150 príspevkov 7. ročníka Medzinárodnej prehliadky študentských filmov ÁČKO. Projekcie boli vo filmových kluboch kina Mladosť a Múzeum.

Áčko vzniklo v roku 1994 pri príležitosti 45. výročia založenia VŠMU, keď na ňom prezentovali výber z dovtedajších filmov mladej...

Bratislavčanom je tento 4,9 metra vysoký monument z bronzu známy a poznajú ho i deti. Pre mimobratislavských návštevníkov priblížme, že sa nachádza na súčasnom Dobšinského námestí, medzi Bibianou - Medzinárodným domom detí a veľkolepým katolíckym chrámom, Dómom svätého Martina. Presne na tomto mieste stála kedysi neologická synagóga, ktorú v roku 1967 pre stavebné práce okolo...

Koncom apríla americký prezident George W. Bush vyhlásil, že vzťahy medzi USA a Čínou sa dostali kvôli Taiwanu opäť na osudovú križovatku. Jedna cesta z nej vedie k eskalácii napätia a k možnému konfliktu v tejto časti Ázie.

V rozhovore pre televíznu spoločnosť ABC prezident na otázku, či sú USA zaviazané brániť ostrov v prípade konfliktu s Čínou,...

Slobodný pohyb pracovných síl je spolu s voľným pohybom služieb, tovaru a kapitálu jednou zo štyroch základných slobôd Európskej únie. Už dlhší čas však niektoré krajiny EÚ, najmä Nemecko a Rakúsko, vyjadrujú obavy z priveľkého prílevu lacných pracovných síl po rozšírení únie z terajších kandidátskych krajín. Najmä "od susedov".

Pred niekoľkými dňami...

Finančník George Soros pred niekoľkými dňami v talianskej La Repubblice spomínal na prvé stretnutie s Leonidom Kučmom v roku 1994. Kučma (v tom čase ukrajinský premiér) práve kandidoval na post prezidenta a Sorosovi sa javil ako človek schopný reformovať krajinu. Dnes Soros varuje Západ pred ďalšou podporou ukrajinského prezidenta.

Známy finančník, ktorý...

Budúcnosť politiky v Česku je závislá na zmenách, ktoré určuje začatá medzietapa. Aj keď sa začiatkom roka zdalo, že karty sú už rozdané, všetko nasvedčuje tomu, že prinajmenšom do polovice roka bude príprava zmien len dozrievať.

Mesiac po svojom 30. zjazde sa aj ČSSD zmenila na relatívne predvídateľný prvok českej politiky. Ide vlastne o tretí oporný bod...

ČESKÁ REPUBLIKA

Samostatná Česká republika vznikla 1. 1. 1993 po rozdelení Českej a Slovenskej federatívnej republiky. V krajine žije 10,346 milióna obyvateľov, z toho 81,2 % Čechov, 13,2 % Moravanov, 3 % (310 000) Slovákov, 0,6 % Poliakov, 0,5 % Nemcov, 0,4 % Slezanov, 0,4 % Rómov, 0,2 % Maďarov, 0,1 % Ukrajincov a 0,4 % iných. 39,7 % obyvateľstva sa...

Vo vláde drží dirigentskú paličku nesporne jej podpredseda pre ekonomiku Ivan Mikloš, ktorý bol donedávna ešte v jednej z výťahových politických strán v parlamente, no dnes už je členom SDKÚ. Premiér Mikuláš Dzurinda mu tradične prikyvuje a sekunduje.

V haravare okolo privatizácie strategických podnikov a reformy verejnej správy, kde nepochybne zohráva I...

Brigita Schmögnerová, ministerka financií

Vo svete je máloktorý minister financií obľúbený, naopak, skôr sa stáva terčom kritiky i nadávok zo všetkých strán. Nik nemá voči nemu zľutovanie. Dokonca ani tých niekoľko žien, strážkyň štátnej pokladnice, na tom nebýva lepšie. O to sme boli radšej, že si ministerka Brigita Schmögnerová hneď na prvý raz našla...

Stránky

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984