Reklama
Reklama

Archív článkov

Michal Sýkora

Michala Sýkoru, ktorý má dvadsaťročnú skúsenosť so starostovaním v podtatranskej obci Štrba, zvolili za predsedu Združenia miesta a obcí Slovenka prvý raz v roku 1993. Hádam najzložitejšie obdobie prežíva samospráva práve v týchto mesiacoch, keď sa očakáva, že by sa mala naplno rozbehnúť reforma verejnej správy, no všetko ide ako v lete na...

Sociálna demokracia bola vždy národným projektom, obyčajne s glazúrou internacionalistickej rétoriky a nadnárodných sympatií, nikdy sa však nevzdiaľovala od "národného záujmu". Rok 1914 bol v tejto súvislosti rozhodujúcou skúškou. Sociálni demokrati síce nikde vojnu nežiadali, no väčšina z nich spolu s pravicovými silami nasledovala svoje národné vlajky do tej či onej...

V dávnejších časoch sa v politickom slovníku objavoval termín "chvostizmus" ako označenie na neskoré reflektovanie dozretých spoločensko-politických problémov, dodatočné anticipovanie vývinových trendov, operovanie na chvoste. Spomenul som si naň pri čítaní skvelého článku podpredsedu SDĽ Braňa Ondruša Lepšie a bližšie k občanom (SLOVO 11/2001), v ktorom hutne sumarizuje...

Už pri zhromažďovaní materiálov pre tento článok sme natrafili na množstvo protirečení. Slovenský biografický slovník vo svojom druhom zväzku má o tomto politikovi pomerne rozsiahle heslo, ktoré jeho meno uvádza v slovenskom prepise ako Ján Esterházi.

V každom prípade je nesporné, že János Esterházy bol významným politikom medzivojnového a vojnového...

V máji by mala zrejme nadobudnúť účinnosť novela zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP). V polovici marca prešiel druhým čítaním vo výbore NR SR za rekordnú polhodinu. Poslanci vládny návrh schválili, lebo je podľa nich kompatibilný s právnymi normami krajín EÚ. Očakáva sa, že nebudú zásadné pripomienky ani v pléne.

V základnom...

Už sme si akosi zvykli prežívať "cenové šoky", ktoré sme v rámci transformačného procesu zažili od nástupu liberalizácie cien v roku 1991. Väčšina cien sa liberalizovala už na začiatku reformy, teda v čase, keď v zásade neexistovalo trhové prostredie. Jeho vytváranie sa uskutočňovalo postupne prostredníctvom malej a veľkej privatizácie, ktorá doposiaľ nie je ukončená.

...

Hoci riešenie vysokej miery nezamestnanosti súčasná vláda pokladá za svoju prioritnú úlohu, jej doterajšie kroky v tejto oblasti sú nepostačujúce. Nechcem spochybňovať pozitíva, akými sú makroekonomické tendencie vývoja, prijatie do OECD, či začiatok reštrukturalizácie bánk a finančných inštitúcií. To však pre reálny život občana nestačí.

Nepodarilo sa...

V posledných rokoch sa značne zvýšil úspech, a tým i známka kvality divadla Astorka Korzo 90. Svedčia o tom ocenenia udelené na festivale Divadelná Nitra v rokoch 1997 až 2000 a v neposlednom rade i Český lev. Toho získala herečka Anna Šišková za postavu vo filme Musíme si pomáhať.

Astorka sa tak postupne prepracovala i do povedomia divákov, ktorí si...

Albánsko

Vzhľadom na pripravované parlamentné voľby prinesieme profil tejto krajiny mimo poradia po voľbách s najčerstvejšími údajmi.

Andorra

Andorské kniežatstvo sa nachádza medzi Španielskom a Francúzskom a má rozlohu 435 km2. Úradným jazykom je katalánčina, používa sa aj španielčina a francúzština. Ako...

Vražda manželky amerického režiséra Romana Polanského, herečky Sharon Tateovej znásobila traumu, v ktorej sa svet ocitol koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Krátko predtým v krížovej paľbe atentátnikov vyhasli životy čierneho apoštola Martina Luthera Kinga a senátora Roberta Francisa Kennedyho.

Nikdy neodhalení vrahovia zmasakrovali...

"Smer je správny, ale s jeho presadzovaním sú problémy," lakonicky komentoval výsledky víkendového jarného summitu lídrov európskej pätnástky rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. Mal na mysli, podobne ako jeho minister financií Karl-Heinz Grasser, priveľa tzv. leftovers (nedorobkov) v agende pri liberalizácii trhov v oblasti elektrickej energie, plynu a poštových služieb.

...

Členstvo v NATO predstavuje jednu z hlavných priorít zahraničnej politiky Slovenskej republiky, ktorá má svoje reálne opodstatnenie. Prioritou sa stalo už pri vzniku našej samostatnej republiky a ostáva ňou i naďalej.

Teda ciele, ktoré sme si vytýčili, sú každému veľmi dobre známe. Problémom je len realizácia jednotlivých krokov, ktoré vedú k ich...

Pri sledovaní posledných udalostí v Macedónsku si každý vytvára vlastné asociácie. Ja mám stále pred očami pohľadnicu zo Skopje. Myslím na Ochridské jazero a staroslovanské chrámy, pamätám si na šarmantnú absolventku Sorbonny, macedónsku poslankyňu, ktorú som raz sprevádzal po Bratislave. To sú moje spomienky na krajinu, v ktorej som nikdy nebol, aj keď som veľmi chcel.

...

"Rusko, to je veľmoc, ktorá sa nikoho a ničoho nebojí. Od začiatku sme vystupovali za to, že svet musí byť multipolárny," tvrdil pred rokom, v predvečer svojho zvolenia na najvyšší post, ruský prezident Vladimir Putin.

Narodil sa v roku 1952, ktorý patril pod vládu Draka. Ľudia v tomto znamení vraj majú silné zdravie, sú priami, čestní, emocionálni,...

Reforma verejnej správy sa nestala jedným z nosných pilierov programového vyhlásenia vlády iba preto, lebo EÚ požaduje od kandidátskych krajín čo najširšiu decentralizáciu moci, ale najmä preto, že bez nej sa dá ťažko predstaviť rozvoj moderného demokratického štátu.

Ukazuje sa, že nielen trh, no ani štát všetko sám vyrieši. Preto by naďalej nemal...

Nehľadiac na nespokojnosť Washingtonu, Moskva demonštratívne reanimuje spoluprácu s Iránom. Tak možno vnímať návštevu prezidenta Iránu Mohamada Chattámiho v Rusku, a predovšetkým jej zbrojársku časť. Hmlisté výsledky termínovo súbežnej návštevy tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie a muža č. 2 ruskej moci Sergeja Ivanova vo Washingtone naznačujú možné vyostrenie problému...

Počas minulého týždňa sa objavili hanlivé nápisy nielen v Bratislave a Košiciach, ale aj v Békešskej Čabe v Maďarsku. Predstavitelia SMK v tejto súvislosti podali trestné oznámenia na neznámeho páchateľa. Niektorým poslancom sme položili otázku: Akým spôsobom chce vaša strana prispieť k zlepšeniu sloven- sko-maďarských vzťahov na Slovensku?

Milan...

Túto zimu obohatila náš knižný trh prvotina Petra Holúbka. Autora cestopisu lákajú kraje, ktoré nik nepropaguje a odkiaľ prichádzajú len kusé, často skreslené správy. Nerozmýšľa o hotelových saunách, pohľadoch na levov z obrneného džípu a o ozbrojených sprievodcoch. Teší sa, že si cestu pripravuje a organizuje sám, len so svojimi priateľmi - od začiatku...

Každá vojna v dejinách sa skončila víťazstvom jednej a porážkou druhej strany. Uplynulé storočie malo dve svetové vojny, s dvoma označenými víťazmi a porazenými. Tá tretia, tiež svetová vojna, ktorú jej osnovatelia nazvali studenou, má akoby iba koniec. Datuje sa pádom Berlínskeho múra, rozpadom socialistického tábora a Sovietskeho zväzu.

Znamená tento...

Generálna manažérka Smeru Monika Beňová považuje za normálne, že v deň konania minulých parlamentných volieb navštívila ešte ako riaditeľka Rádia Koliba centrálu HZDS v Bratislave. Ale jasné. Veď pred zverejnením výsledkov volieb predsa ešte nemohla tušiť, že je v nesprávny čas na nesprávnom mieste.

Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko oficiálne ponúkol...

Marián Ostatník

Koncom apríla sa v Bratislave uskutoční konferencia na tému Politológia, politika a médiá a vice versa na Slovensku. Usporiada ju Nadácia za etiku novinárov (AZEN), pričom týždenník SLOVO je mediálnym partnerom tohto podujatia. O príprave tejto akcie sme sa porozprávali s riaditeľom AZEN-u Mariánom Ostatníkom.

Aká...

V SLOVE č. 51-52/2000 ste uverejnili článok Prof. MUDr. Alexandra Reháka Po narodení nevinnej ovečky zameraný na problémy klonovania. Chcem redakcii prejaviť uznanie, že dáva priestor i ľuďom, ktorých svetonázor vychádza z vedy, a nie z rôznych iracionálnych, mysterióznych a pavedeckých názorov.

Niet žiadnych pochýb, že úspešné objavy zákonov a...

Predvádzacia akcia beží v plnom prúde. Podzvukové lietadlo Hawk 100 nasadí nízky prielet nad letiskovou dráhou v Kuchyni, aby sa v plnej kráse predviedlo príslušníkom 33. leteckej základne, keď sa zrazu vynorí stíhačka Mig-29. Nadletí nič netušiaci Hawk, prudko stúpa dohora a zmizne smerom na Sliač. Prizerajúci stihnú vysloviť len jedno: "Gombíkovi chlapci!"

...

Naše deti opantala v poslednom čase nová mánia - zbieranie pokémonov, čiže obrázkov alebo figúrok postavičiek z kontroverzného japonského kresleného seriálu, ktorý vysiela i naša verejnoprávna televízia. Mnohí dospelí zas prepadli mánii mobilného telefonovania - mobil sa stal ich najmilšou hračkou alebo dokonca vášňou, za ktorú mesačne zaplatia oveľa viac, než stojí celá séria...

Je možné váš návrh týkajúci sa jedného dňa voľna v mesiaci pre matky s deťmi do 15 rokov realizovať v praxi a za akých podmienok?

Monika Beňová, generálna manažérka Smeru: Uvedomujem si, že v prvom rade treba získať pre tento návrh zákona potrebnú podporu poslancov v NR SR. Obrátila som sa listom na všetky parlamentné strany. Zatiaľ som dostala odpoveď...

Stránky

Autor