Archív článkov

Izraelský spisovateľ, dramatik a filmový scenárista maďarského pôvodu Ephraim Kishon (vlastným menom Ferenc Hoffmann) je známy svojou prozaickou tvorbou takmer v celom kultúrnom svete. Zásluhou vydavateľstva Kalligram sa má možnosť zoznámiť aj slovenský čitateľ s jeho vtipnými krátkymi prózami zo zbierok Môj priateľ Jossele a iné nové satiry a Abrahám za to nemôže, ktoré sú...

Vincent Šikula patrí dnes už medzi uznávaných klasikov slovenskej prózy. Do čitateľského povedomia sa zapísal najmä ako svojrázny inovátor realistickej poetiky a ako autor hlboko veriaci v dobro prostého človeka, ktorý je veľmi často ovládaný silnejšími, ale inokedy sa aj nebadane stáva tvorcom dejín.

Šikula vytvoril svojimi početnými prózami...

Známa slovenská herečka a spisovateľka Milka Zimková sa po dlhšom odmlčaní ozvala treťou zbierkou krátkych próz. Debutovala zbierkou poviedok Pásla kone na betóne (1980), po ktorej nasledovala ďalšia knižka krátkych próz No a čo (1985).

Vo svojich prózach upútala čitateľov najmä svojrázne štylizovaným ženským pohľadom na svet, v ktorom sa prelínajú...

Napísať a vydať knižku dnes nie je veľmi ťažké. Dokonca ani napísať také knižky, ktoré si prečíta relatívne veľké množstvo čitateľov. Horšie je to už s ich kvalitou a azda aj s pocitmi učiteľov literatúry, ktorí si občas položia otázku o úspešnosti ich pedagogického pôsobenia.

Jednoducho preto, lebo knihy sa síce čítajú, ale...

 

V polovici osemdesiatych rokov rozvíril hladinu slovenskej poézie debutant Jozef Urban zbierkou Malý zúrivý Robinson. Zbierka sa stala symbolom vtedajšieho opozičného postoja najmladšej generácie a Jozef Urban sa stal na určitý čas symbolom nekonformného postoja mladej generácie.

Odvtedy vydal Jozef Urban ďalšie tri...

 

Hermann Hesse, nemecký spisovateľ, ktorý v roku 1923 prijal švajčiarske občianstvo, bol piatym nemecky píšucimspisovateľom, nositeľom Nobelovej ceny za literatúru. Toto najprestížnejšie literárne ocenenie dostal v roku 1946.

Hesse bol literárne veľmi všestranný spisovateľ. Začínal poéziou, ktorá ho...

Ľubomír Feldek, jeden z najvšestrannejších a najplodnejších slovenských literátov, sa opäť ozval čitateľom. Ponúkol im knižku s lákajúcim názvom. Čitatelia, ktorí si však spomenú na jeho básnickú zbierku Kriedový kruh, knižku z jeho počiatkov, vyznačujúcu sa moderným, ale zároveň "tradičným" vnímaním a schvaľovaním lásky ako hlbokého, nikdy sa nekončiaceho citu vrcholiaceho v...

V poslednom období sa slovenský čitateľ azda až priveľmi často stretáva s memoárovou literatúrou, do ktorej môžeme zaradiť zväčša aj denník. Memoáre, spomienky, či denník všetky tieto pojmy označujú príbuzný literárny žáner. Stávajú sa pre širšiu verejnosť zaujímavé najmä vtedy, ak ich píše známy autor, ktorý nevydáva svedectvo len o sebe, ale aj o dobe, v ktorej žil.

...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984