Archív článkov

Na začiatku bolo národné poníženie. Ríša stredu, za ktorú sa Čína pokladala po celé tisícročia, bola rozparcelovaná. Od konca 18. storočia viedli západné mocnosti boj o otvorené dvere do Číny. Po troch ópiových vojnách v rokoch 1839 až 1860, začatých po tom, ako sa Čína na svojom území snažila obmedziť obchod s ópiom a usadzovanie cudzincov, Briti, Američania, Francúzi aj Rusi...

Zmeny po 2. svetovej vojne nezavŕšila repríza Versaillskej konferencie. Tie mal potvrdiť helsinský summit v roku 1975, ktorý brežnevovské vedenie považovalo za akúsi náhradu za mierovú konferenciu. ZSSR však na nej prijal záväzky, ktorých plnenie znamenalo zánik sovietskeho impéria a sociálno-politického systému, ktorý Moskva postupne vnucovala svojim susedom.

...

Celkove vyšlo päť čísel povstaleckého Nového slova, každé na 16 stranách, posledné 22. októbra 1944. Zakladateľom a zodpovedným redaktorom bol Gustáv Husák, ktorý utvoril redakčný kruh spolu s Daliborom Milošom Krnom, Štefanom Bednárom, Michalom Falťanom, Jánom Púllom, Felixom Vašečkom a inými. Výkonným redaktorom bol Lubomír Linhart (pseudonym Michal Blodek, či Ftorek).

...

Televízny film o osude Slušovíc mohli vidieť iba niektorí slovenskí televízni diváci. Je to však téma, ktorá sa týka aj našej krajiny. Nielenže slušovický agrokombinát podnikal na Slovensku, no keď sa po novembri 1989 začala jeho likvidácia, František Čuba hľadal a aj našiel na Slovensku politickú i inú pomoc. To však jeho podnik nezachránilo.

...

Hovorí sa, že kto nie je v internete, nejestvuje. Zatiaľ to vyzerá iste prehnané, ale staršia poučka, že vedná disciplína, ktorá nemá fungujúci časopis, plnokrvne nežije, stále platí. Časopis Vojenská história, ktorý už prešiel do 3. ročníka, je signálom, že slovenská historiografia vojenstva existuje.

Vojny a vojenstvo sú tak neodmysliteľnou súčasťou...

17. septembra 1944 sa v povstaleckej Banskej Bystrici zjednotili ľavicové sily do jednej politickej strany. Československá sociálnodemokratická robotnícka strana na Slovensku sa zlúčila s Komunistickou stranou Slovenska.

Myšlienka jednoty robotníckeho hnutia je takmer tak stará ako samotné hnutie, ale zvlášť aktuálnou sa stala po "veľkom rozkole" v...

Prestávka medzi oboma svetovými vojnami trvala iba štvrťstoročie. Vinník vojen bol zrejmý - nemecký militarizmus. Bol však nemecký militarizmus jedinou príčinou oboch strašných katastrof?

Delenie sveta sa skončilo niekedy v druhej polovici 19. storočia. Tretinu sveta ovládlo britské impérium, šestinu sveta ruské a na svoje si prišlo Francúzsko,...

V súčasnosti je možné viditeľne pozorovať pri publicistickej a politickej interpretácii Povstania akési dve tendencie. Na jednej strane sa pomerne cudne hovorí o tom, že jeho politický, národný a štátoprávny, teda celý odbojový program smeroval k obnoveniu československej štátnosti. Na strane druhej sa tvrdí, že udalosti z augusta roku 1944 likvidovali slovenský štát, ktoré mu...

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984