Reklama
Reklama

Archív článkov

 

Helsinský summit vnímame cez prizmu nášho začleňovania sa do Európskej únie. Avšak na Európskej rade, ktorá sa stretne 10. a 11. decembra, sa bude hrať o niečo viac, o niečo čo posunie Európu ešte o krok dopredu. Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika, tzv. druhý pilier Európskej únie sa začne stavať na začiatku tisícročia.

...

Šimon Peres

Narodil sa v Poľsku roku 1923, odkiaľ so svojou rodinou emigroval ešte ako dieťa. Počas izraelskej vojny za nezávislosť bol zodpovedný za dodávky zbraní a prísun nových odvedencov. V rokoch 1953 - 1959 bol generálnym riaditeľom ministerstva obrany a v rokoch 1959 - 1965 námestníkom ministra obrany. Členom Knessetu je od roku 1959. Zohral...

Vplyvný britský diplomat sir David Gore-Booth vystúpil na pôde britskej Euroatlantickej skupiny s prednáškou, ktorá je veľmi zaujímavá nielen pre pochopenie zahraničnej politiky Jej Veličenstva, ale aj pre širšie súvislosti. Pre mňa najšokujúcejším bolo jeho tvrdenie, že najzákladnejšou funkciou štátu a jeho zahraničnej politiky je zabezpečiť, aby jeho občania mohli slobodne "...

 

Jeseň je pre Francúzsko magickým obdobím. Niečo ako jar v prírode. Všetko sa prebúdza po dlhých prázdninách a ako začínajú školáci chodiť do škôl, všetko sa hýbe v ich rytme. Je sezónou preplnených obchodov s vínom, lacných výpredajov, ale pre túto krajinu aj obdobím protestov a štrajkov.

Žiadna vláda to nemá v tomto...

Vojna, ktorá sa zrodila z vojenského prevratu, sa zdá byť na konci. Alžírsko sa nachádza v období radikálnych zmien posúvajúcich vývoj komplikovanej situácie, v ktorej sa krajina nachádza, o rozhodujúci krok vpred. Hlavným aktérom zmeny je nový alžírsky prezident Abdelaziz Buteflika.

V roku 1991 sa armáda chopila moci. Po prvom kole prvých demokratických...

Manifest o tretej ceste, ktorý v období volieb do Európskeho parlamentu, predstavili svetu páni Anthony Blair a Gerhard Schröder nie je víziou nového prúdu, ktorý chcú presadzovať, ale ospravedlnením a legitimizovaním nevôle presadzovať v spoločnosti tradičné ľavicové zásady. S nimi by vo voľbách neuspeli.

Volebný úspech a neustála podpora usmievajúcim...