Reklama
Reklama

... kvôli nejakému filmu lámať princípy právneho štátu?

Počet zobrazení: 2808

Áno, to, čo spravil Kováč, keď amnestoval vlastného syna, je chrapúnstvo. To, čo následne spravil Mečiar, keď amnestiou zastavil vyšetrovanie, je chrapúnstvo. O tomto nikto nikdy nepochyboval. Ale najnovšie vraj kvôli nejakému filmu treba v mene vyššieho dobra lámať princípy právneho štátu, vrátane zákazu retroaktivity či deľby moci.

Tak to už aby niekto konečne natočil film aj o Mečiarovej a Dzurindovej privatizácii. O tom, ako sa rozkrádal náš spoločný majetok. O tom, ako Dzurinda či Mikloš nadnárodným korporáciám rozpredali naše strategické štátne vlastníctvo, ktoré vytvárali celé generácie Slovákov. O tom, ako milióny pracujúcich ľudí zrazili na zem svojou neoliberálnou politikou. O ich osudoch, o ich trápeniach. O surovej liberalizácii, ktorá vyhnala na dlažbu státisíce ľudí. O kapitalistickej biede, ktorá dohnala ľudí k samovraždám...

Ak by sa takýto film natočil, ľudia by oprávnene žiadali zrušenie privatizácie a opätovné znárodnenie. Žiadali by, aby parlament ústavnou väčšinou zrušil exekúcie, masové prepúšťania, podozrivé prevody majetku. A spätne vyplatil ľuďom, čo im vzali... A vlastne – prečo nie?!

Viete prečo? Lebo to by odrazu kričali tí, ktorí dnes žiadajú zrušenie Mečiarových amnestií aj cez lámanie princípov právneho štátu, že si treba ctiť právnu istotu, že nemožno spätne naprávať krivdy, a že retroaktivita je vylúčená...  Lenže toto už predsa neplatí. Ak ide o dobrú vec, princípy právneho štátu nesmú zavadzať – tak najnovšie hovoria pravicové médiá či právne autority.

Nuž dobre teda. Verte mi, že ja sa s tým rád zmierim. Pretože, ak môžeme princípy právneho štátu lámať v prípade Mečiara, môžeme to robiť aj v prípade privatizácie a ďalších nemorálnych svinstiev, ktorými sa ubližovalo ľuďom. Verte, že raz príde čas, keď sa na tento právny precedens veľmi radi odvolajú všetci, ktorí majú plné zuby kapitalizmu – čas, keď sa budú naprávať sociálne krivdy z minulosti a keď sa bude ľuďom vracať to, čo im nemorálne vzali. Ja sa vlastne tomu, čo sa dnes deje okolo Mečiarových amnestií, vôbec nebránim. Jasné, lámať právny štát nie je nič pekné. Ale otvára to nebývalé možnosti...

Priemer: 4.1 (114 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy