Vojna je to, čo ma desí

Počet zobrazení: 3654


Sedíme s priateľmi v záhradnom altáne, je jeden z tropických letných dní, ale aj tak je všetko dobré: víno správne chladené, guľáš dobre korenený, koláče a pagáče, ako si ich vieme dopriať, ba aj sladký melón. A, samozrejme, máme svoje roky: spomienky vábivé...

Keby... keby tu nebola vojna – a nie je to naša vojna. Žiaľ, je to aj naša vojna, akokoľvek si to nechceme pripustiť. Po celé polstoročie po druhej svetovej „sa viedli“ desiatky vojen, ale  ďaleko od našich domovov. Dnes sa zvykne písať, vojna tu nebola, pretože tu bola Európska únia, mierový projekt... Ale kto viedol všetky tie vojny – mimo Európy? Aj krajiny EÚ, členské krajiny NATO... Takmer nikto už nezdôrazňuje, že vojna nebola v Európe: no bola: „len“ studená. Z tej síce mrazí, ale nemá toľko obetí ako horúca, žeravá... A nikto nepripomenie, že práve možno vďaka tejto studenej vojne sa nepodarilo nikomu zapáliť ozajstnú, horúcu vojnu, svetovú...

Počas tej debaty v horúcom popoludní padlo veľa rozhorčených slov, takých aj onakých názorov, ako to býva v altáne pri dobrom víne zvykom. Napokon, tak sa ľudia asi správali vždy: nejako odľahčiť situáciu, aby nemuseli pripustiť to najhoršie.

Keď som potom večer pripravoval na Slovo júlovú Kniháreň, začítal som sa do rozhovoru Ľuboša Juríka s francúzskym spisovateľom Jeanom-Marie Gustavom Le Cléziom (Pozri Kniháreň Slova – júl). Dúfam, že mi autor aj vydavateľ odpustia dlhý citát (jednu celú odpoveď), ako aj vypožičaný titulok. Teraz už odpoveď Jeana-Marie Gustava Le Clézia v rozhovore Ľuboša Juríka:

„Vojna je to, čo ma desí, vojna ma najviac znepokojuje, možno aj preto, že patrím ku generácii, ktorá sa narodila začiatkom druhej svetovej vojny. Moje prvé kontakty so svetom a detstvom boli kontakty s vojnou. Keď som rástol, dorastal, dospieval, vždy a znovu sa hovorilo o vojne, o nejakej ďalšej a ďalšej vojne. Sotva sa skončila druhá svetová vojna, už tu boli boje o Suez, rozdelená Kórea, vojna o Alžírsko, o Vietnam. Neustále nejaké vojny, ktoré gniavia túto planétu ako hnisavé rany. A to je doteraz, do súčasnosti. Vnímam to ako vedomie kontinuálneho pokračovania násilia a zla. Nemohlo ma to obísť. Osobitne som pociťoval hlúpu koloniálnu vojnu s Alžírskom. Proti vojne vo Vietname sa zdvihla vlna hippies. O genocíde v Biafre som písal v próze Onistha. Stredný a Blízky východ je v permanentnom vojnovom stave. Irán, Irak, Afganistan, Kaukaz. Zdá sa, že to nemá konca. Kedy sa to skončí? Napriek rôznym dohodám o odzbrojení nám nad hlavami visia atómové zbrane, hromadia sa bomby, ktoré by niekoľkokrát zničili zemeguľu. Násilie sa stupňuje, priekupníci so zbraňami majú čoraz lepší biznis. Pýtam sa, či sa to niekedy skončí. A keď sa to skončí, či to nebude apokalypsa. Nedivte sa, že ma to trápi. Zároveň však v sebe živím nádej, že ľudský rozum raz tomu urobí koniec a všetkých tých bláznivých služobníkov extrémizmu, veľkokapitálu a autoritatívnych politikov zmetie do mora. Narodil som sa, ako som spomenul, počas vojny, a hoci to nebol najvhodnejší čas, predsa je to dôkaz, že ľudia žijú a rodia sa aj v tých najhorších podmienkach, že život je napokon mocnejší ako smrť. Tak podobne som to chcel povedať aj v románe Vojna.“

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984