Úvaha o tom ako zabrániť spoločnosti na ceste do ľudského pekla

Počet zobrazení: 2972

Otázka

pre kandidátov na prezidenta, kto sa postaví do čela civilizovaného ľudového povstania proti naivnému subjektivizmu a arogancii vládnucej triedy?

Postoj vlády a predsedu NR k požiadavke ombudsmanky na dialóg je len čerešničkou na torte naplnenej naivitou, subjektivizmom a aroganciou, ktorá volá po tom, aby si ľud nárokoval reálnu účasť na moci. Ak to trieda ovládaná nespraví a nedosiahne, vládnuca trieda ju premení na beztvárnu masu otrokov a obete kapitálu – virtuálnej epidémie ľudstva.

„Demokracia začína oblečením saka a odchodom k voľbám, a končí vhodeným lístkom do urny“. Winston Churchill ( http://www.databazeknih.cz/citaty/winston-s-churchill-11516 )

Môj názor: „Súčasná demokracia je demokraciou len pre vládnucu triedu, trieda ovládaná je len divácka kulisa ktorá si občas môže zatlieskať alebo zapískať. Jej vplyv na predstavenie, réžia ktorého prebieha zo zákulisia, nie je žiadny“.

K obom názorom dodávam zatiaľ! a je čas to zmeniť. Môj recept je odpozorovaný z prírody a histórie, kde zmyslu plný vývoj sa formoval a formuje v jednote a boji protikladov. Dominancia jedného polu vedie k stagnácii a tým k narastaniu protirečenia ktoré obvykle končí kolapsom. Dnešný stav politickej nadstavby zodpovedá stredovekej predstave o manželstve kde manžel mal všetky práva a manželka žiadne. Nuž nadišiel čas zamyslieť sa nad tým a prebudovať tento vzťah.

Venujem sa ekonomickej podstate spoločnosti ktorá podľa množstva ekonomických indícii po exponenciálnej ceste speje ku kolapsu. Vládnuca trieda sa totiž nepoučila od svojich predchodkýň ani od Hegla ktorý vo „Filozofii dejín“ opísal historický vzorec – rozpady a pády civilizácii spôsobené tým, že civilizácie vystupňujú svoje základne princípy až do absurdity. Vládnuca trieda vzhľadom na svoje dominantné postavenie ktoré si vybudovala nie je schopná sebareflexie a tak namiesto toho aby sa zastavila a hľadala cestu ako zabrániť kolapsu, tak robí bezhlavo všetko preto aby kolaps urýchlila. Zastaviť tento vývoj môže jedine trieda ovládaná avšak nie pouličnou rebéliou či terorizmom, čo by bolo urýchlenie cesty do pekla, ale vedeckou analýzou. A v tom je ten problém, že ovládaná trieda je absolútne neorganizovaná a prakticky jej vplyv na dianie v spoločnosti je nulový. Až na nejaké občianske združenia a bezzubé odbory nemá k dispozícii prakticky nič, čím by mohla organizovane kontrovať vládnucej triede. Ak spoločnosť sa má poučiť z histórie, potom sa musí oprieť o oba poly spoločnosti a nie o jeden ktorý ju sebecký ženie do záhuby.

Ako zabezpečiť rovnováhu medzi triedami tak aby si mohla každá z nich plniť svoju vlastnú funkciu pri naplňovaní celospoločenských záujmov? Ide o rozdelenie funkcii „riadenie a kontrola“ ktoré dnes sú plne pod kuratelou vládnucej triedy. Trieda ovládaná mala by prevziať plno hodnotne celú agendu kontrol a k tomu vybudovať organizačnú štruktúru (všeľudovú kontrolnú činnosť) zavŕšenú funkciou prezidenta. Kontrolná činnosť by sa mala skladať z:

  1. Profesionálnej časti ( kontrolné úrady, inšpektoráty, inšpekcie, ombudsman a pod.) zamerané na kontrolu činnosti „riadiacej triedy ako celku“ zavŕšené národným kontrolným úradom spadajúcim pod ľudovú komoru a prezidenta republiky

  2. „Ľudovej časti“ - ľudových komôr od okresnej po celoštátnu v čele s prezidentom republiky kam by delegovali (volili) svojich zástupcov občania priamo z občianskych, záujmových či profesných združení.

  3. Teoretickej zložky. Pokiaľ vládnuca trieda má teoretickú oporu v Akadémii vied (?) ovládaná trieda by mala prevziať patronát nad akademickými pracoviskami spoločenských vied na školách.

Sporné problémy medzi riadiacou štruktúrou spoločnosti a kontrolnou by boli riešené dialógom, súdnou cestou alebo referendom.

Toto je základná pointa o tom ako vybudovať života schopnú dvojpólovú politickú nadstavbu, ktorá by tvorila základný kameň spoločnosti schopnej sebareflexie.

Na Sliači 3.2.2014

Andrej Sablič

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984