USA by sa mali pripravovať na pokračujúcu neistotu ohľadom svojho postavenia vo svete

Počet zobrazení: 3901

Rusko sa pripravuje na pokračujúcu neistotu ohľadom svojho postavenia vo svete. Takto výstižne analytik G.Friedman charakterizoval najnovší prejav V.Putina na Federálnom zhromaždení v Kremli a dodal, že nejde o neškodnú tirádu. Putin zdôraznil, že iba vyspelý a zjednotený národ a naozaj suverénny a silný štát môže vydržať. Pripomenul, že kedykoľvek sa Rusko začne javiť ako príliš silné alebo nezávislé, Západ uplatňuje širokospektrálnu politiku zadržovania, pričom túto stratégiu používa celé storočia. Aj keby nedošlo k udalostiam na Ukrajine, USA a ich spojenci by si našli inú zámienku, aby zadržiavali narastajúce ruské kapacity. Ako Putin uviedol, USA ovplyvňujú vzťahy Ruska so susedmi do tej miery, že nie je jasné, s kým má Rusko komunikovať: s vládami niektorých krajín alebo priamo s ich americkými patrónmi a sponzormi. Ide o posun v Putinových názoroch na USA a americkú moc. Zrejme posun vynútený, Friedman si nespomína na Putinovu Valdajskú reč. Z amerického hľadiska podľa Friedmana Rusko postupovalo provokatívne v snahe podrývať USA v medzinárodných vzťahoch tým, že sa zapojilo do rokovaní v Sýrii a poskytlo azyl zradcovi E.Snowdenovi. Hoci Rusko chce pokračovať v ekonomickej spolupráci s Áziou a Západom, orientuje sa na obranu pred závislosťou na zahraničných investíciách, obchode a financiách. Podľa Friedmana Putin signalizoval, že Moskva považuje svet za nepriateľské teritórium. Otázkou je, či Rusko bude ďalej vykonávať nátlak na základe moci, ktorá mu ešte ostala, alebo nájde spôsob kompromisu s posunom vo svojom názore na svet.

Toto je videnie USA. Rusko sa vraj zmýlilo pri kalkulácii na slabosť prezidenta Obamu. Ruské videnie sveta je zásadne iné. Namiesto meditácií o „ruskej duši“, ktoré prenechám literátom, ponúkam realistické konštatovanie, že Rusko sa nikdy nebude podobať na USA alebo iný západný vzor. Filozof J.Patočka pochopil, že ide o iný typ civilizácie. Friedman sa domnieva, že Rusko chce obnoviť kvázi bipolárny svet, že si nárokuje byť rovnoprávnym partnerom superveľmoci. To je ale omyl, tohto postavenia sa Rusko v rámci perestrojky vzdalo. Multipolárny svet sa nebude zakladať na dominancii jedného, dvoch, alebo troch, ale na vyvažovaní. Rozdiel oproti „koncertu národov“ ktorý viedol k prvej svetovej vojne, by mal spočívať vo fungujúcich medzinárodných inštitúciách, zabezpečujúcich svetový poriadok. Nepochybne Rusko musí byť významnou súčasťou multipolárneho svetového poriadku, rovnako ako Čína. Snahy vylučovať Rusko (dohoda TITIP ako pokračovanie smutne známej snahy ohľadom Multilaterárnej dohody o investíciách z roku 1997) alebo Čínu (dohoda TTP) sú kontraproduktívne a vedú k snahám o konkurenčné inštitucionálne riešenia, napríklad k dohode krajín BRICS o Banke rozvoja alebo príprava krajín APEC (Ázie a Tichomoria) na vytvorení zóny voľného obchodu (FTAAP). Otázka je, či USA na multipolárne usporiadanie sveta pristúpia, čo by znamenalo v prvom rade rešpektovať a nie obchádzať OSN prostredníctvom rôznych „koalícií ochotných“. Ak nejde USA bezpodmienečne o hegemóniu, mohli by multipolárny poriadok akceptovať, pretože majú dostatočné silu na zabezpečenie svojich oprávnených záujmov. Druhou alternatívou je vojna, pretože inak USA svoju hegemóniu nedokážu presadiť, výsledok vojny však môže byť zásadne iný, než by si želali. Ako uviedol Juraj Hocman „Uvedomovanie si novej reality vedie k podráždeniu vyplývajúcemu z poznania, že ekonomické, politické a vojenské pravidlá hry doposiaľ diktované Západom, Rusko, Čína a spolu s nimi i ďalšie  krajiny nehodlajú naďalej akceptovať, čo dáva najmä Rusko veľmi najavo a malo by preto byť brané smrteľne vážne.  Po polstoročí od druhej púnskej vojny došlo na popud rímskeho senátora Catóna staršieho, ktorý každé svoje vystúpenie v senáte, nech sa týkalo hocičoho, končil výrokom „Okrem iného si myslím, že Kartágo musí byť zničené“ (Ceterum autem censeo Carthaginem esse delendam) k zrovnaniu kedysi hrdého mesta so zemou.  Cato má evidentne svojich nasledovníkov v politických, vojenských a mediálnych kruhoch i dnes. Na rozdiel od minulosti však tentoraz aj oni budú musieť ísť s vlastnou kožou na trh, pričom rovnaký výsledok ako ten spred vyše dvoch tisícročí, nie je ani zďaleka zaručený.“

  http://www.stratfor.com/sample/geopolitical-diary/russia-putins-annual-speech-marks-dramatic-shift

Najnovšia rezolúcia Kongresu USA predstavuje zdôvodnenie vedenia vojny (studenej alebo horúcej) proti Rusku.

http://slovak.ruvr.ru/2014_12_06/Studena-vojna-a-horuca-rezolucia-0107/

http://www.ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2014/december/06/ron-paul-anti-russia-bill-passed-by-congress-part-of-the-war-propaganda-machine/

http://www.novarepublika.cz/2014/12/sokujici-usneseni-kongres-prave.html

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984