Toto nevymyslíš, toto je neoliberalizmus v praxi

Počet zobrazení: 3534


Toto nevymyslíš, toto je neoliberalizmus v praxi. Divokejší než všetky fantázie jeho odporcov. Írsko má jednu z najnižších korporátnych daní v EÚ, firmy tam platia iba 12,5 %. Aj to sa však zdalo byť priveľa pre Apple, jednu z najbohatších amerických nadnárodných korporácií. A tak sa dohodla s írskou vládou, že zaplatí 0,005 % daň. Len pripomeniem, že čo sa týka príjmov ľudí, Íri majú progresívne dane a najbohatší zamestnanci platia v Írsku  daň 40 %. Aj s odvodmi zaplatia 52 %. Ale extrémne bohaté firmy z USA zaplatia 0,005 %. Skvelé.

No to nie je všetko. Európska komisia bojuje proti daňovým rajom, a tak označila dohodu s Apple za neoprávnenú štátnu pomoc a prikázala Apple, aby doplatila Írsku 19 miliárd eur. To je, prosím pekne, sumička, ktorá by v Írsku stačila na to, aby zhruba dva roky odfinancovali celé verejné zdravotníctvo.

A teraz príde to najlepšie. Pravicová írska vláda sa rozhodla, že tieto peniaze od Apple nechce a dokonca bude žalovať Európsku komisiu za to, že túto americkú korporáciu núti platiť dane. Jediný, kto v írskom parlamente trvá na tom, aby Apple férovo platil dane a neokrádal štát, je Sinn Féin, radikálne ľavicová, vlastenecká strana. Neoliberáli vo vláde robia všetko preto, aby kopali za nadnárodnú korporáciu, aby mohla ďalej okrádať ľudí. Lebo sa boja, že Apple odíde niekam inam, kde nebude musieť platiť dane.

A takto to funguje v globálnom kapitalizme. Najbohatšie nadnárodné korporácie behajú po svete a vydierajú vlády, že odídu z ich krajiny, ak budú musieť platiť také dane ako každý iný. A niektoré neoliberálne vlády sú už z toho také zmagorené, že idú žalovať EÚ len za to, že tieto korporácie núti platiť do ich štátneho rozpočtu a de facto tým pomáhať bežným ľuďom. Robí to Apple, robí to Starbucks, robia to prakticky všetky najbohatšie firmy. A všetci tí slušní daňoví poplatníci, ktorí poctivo odvádzajú dane, potom veselo popíjajú kávu (či čo to je?) v Starbuckse a kupujú si telefóniky od Apple. Namiesto toho, aby takýchto daňových podvodníkov bojkotovali. Ak sa korporáciám nedokážu postaviť neoliberálne štáty, nech sa im postavia ľudia.

***

Pravidelne čítam neoliberálny týždenník The Economist a pravidelne si tým potvrdzujem správnosť svojich názorov. Funguje to jednoducho: prečítate si názor, ktorý propaguje Economist a viete, že presný opak je pravdou. Vychádza to tak na 90 %. Príklady z aktuálneho čísla. V Brazílii sa odohral štátny prevrat. Parlament zbavil moci priamo zvolenú ľavicovú prezidentku Rousseffovú a dosadil do funkcie jej hlavného oponenta, neoliberála Temera. Economist prevrat schvaľuje. Pripúšťa síce, že nejde o „najlepší moment brazílskej demokracie“ a že opozícia odvoláva prezidentku za tie isté podozrenia z korupcie, akým čelí sama, vrátane Temera, ale to nevadí: nový prezident je neoliberál a ide škrtať sociálne programy pre chudobných, takže kašľať na demokraciu. Asi tak.

Čo si o tom myslieť? Že Economist sú idioti. Nič iné sa k tomu povedať nedá. Jasno má Economist aj v otázke Írska a Apple. Brusel rozhodol, že Apple musí doplatiť do írskeho rozpočtu peniaze, ktoré ukrátil na daniach, no sama írska pravicová vláda paradoxne bojuje proti Bruselu, len aby Apple nemusel nič platiť. Absurdné? Nie, Economist to obhajuje. Korporácie netreba zdaňovať, lebo inak odídu do iných štátov. A tento vydieračský systém je super, Economist mu tlieska. Prečo? Lebo sú idioti, jednoduché. Economist sa vyjadruje aj k debate vo Francúzsku o zákaze burkín. Argumenty socialistického premiéra Vallsa, že burky sú prejavom zotročenia žien a že si treba chrániť sekulárny systém, kde náboženstvo nezasahuje do základných egalitárnych hodnôt, to všetko považuje Economist za nezmyselné. Lebo vraj vo Francúzsku je nielen „laicité“ (sekularizmus), ale aj liberté (sloboda). Takže treba chrániť „slobodu“ moslimských mužov ponižovať ženy, azda ich aj mlátiť (však sloboda chlapa, nie?), kameňovať za neveru (však sloboda chlapa, nie?) a ktovie, čo by Economist povedal na mrzačenie ženských pohlavných orgánov zo strany mnohých afrických moslimov, ktorí si takto hlúpo vykladajú Korán. Aj to je liberté?

Proste, britský Economist potvrdzuje, že je to vulgárny neoliberálny plátok a aj keď je to asi o pol stupňa inteligentnejšie čítanie ako Denník N alebo SME, istota je jedna: že sú idioti. Keď náhodou Economist obhajuje nejakého politika, zaručene viete, že je to neoliberálny šialenec: koľko nadpráce urobil Economist, aby obhajoval blairistov proti corbynistom v britskej Labour Party, koľko nadpráce vykonal pri glorifikovaní francúzskeho bankárskeho exministra Macrona proti ľavičiarovi Montebourgovi, koľko okydával socialistov Sandersa, Cháveza, Fernandézovú, Lulu, Castra, Moralesa či Correu. Čo iné čakať. Neoliberáli zo všetkého najviac nenávidia socialistov. Ale pri absencii ľavicových novín na Slovensku vedia byť aj takéto propagandistické plátky užitočné: aspoň viete, čo si NEMYSLIEŤ a ktorému politikovi NEVERIŤ. Stačí nasledovať presný opak toho, čo tvrdia neoliberálni idioti...

Statusy na FB. 4. 9. 2016

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984