Reklama
banner2-01-1509979936.png
Reklama

Stoneov Putin a Alexijevičovej Rusko

Počet zobrazení: 3743

Oliver Stone nakrútil veľa dobrých filmov a nikomu nenapadlo, že by mal byť posudzovaný ako jedna z postáv. Do každého filmu vložil svoju predstavu a ňou vyvolal u diváka emóciu – veď to je zmysel umenia!

Teraz, keď nakrútil dokumentárny film o Vladimírovi Putinovi, spustila sa na neho paľba, že nevystupuje ako novinár. Lebo novinár má byť ostrý, a on nie je, on chce pochopiť. Je to presne tak. Oliver Stone má rád Ameriku a obáva sa o jej osud. Chce vedieť, kto vlastní jadrový kufrík. A chce aj divákom ponúknuť obraz toho človeka, aby sme vedeli, či sa máme báť. Ten hysterický krik médií asi pramení práve z obavy, že umelecká pravda Olivera Stona bude silnejšia, ako ich denne prežúvaná „akože“ pravda. Proste, že vplyv médií, ktoré sa tak usilujú vykresliť z Putina démona, zoslabne. Bude neúčinný.

Trochu som porovnala – Svetlana Alexijevičová píše svoje knihy tiež ako dokument, hlavnou postavou je novinárka, ktorá ako keby podávala holú pravdu o Rusku. Samozrejme, že je to jej projekcia „pravdy“, jej umelecká projekcia. Oliver Stone za svoj dokument dostáva poza uši. Svetlana Alexijevičová dostala Nobelovu cenu. Dobre vedieť.

Status na FB, 11. 7. 2017, titulok Slovo

Priemer: 4.8 (76 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy