Stále sa treba učiť!

Počet zobrazení: 2184

Koľko skvelých ľudí, dnes už aj zaradených do kategórie osobnosti, navštívilo USA s cieľom načerpať cenné skúsenosti a poučenia, ako funguje pravá demokracia, podnikateľské prostredie, daňový systém, možnosti pre zakladanie firiem, ako zdravotníctvo i ako sa správať pred policajtmi, keď nás oslovia či zastavia. Len nedržať ruky vo vrecku a pekne ich položiť na kapotu, ak ste pri aute. Nik z nich sa však nevrátil so správou, ako funguje tamojší volebný systém, jeho princípy i s nim súvisiace zhromaždenia. Bolo by to iste inšpirujúce pre nás teraz už aj Európanov, keď sa stále pohybujeme v starých rituáloch, počtoch a %, s právami a možnosťami voliť na diaľku a písomne. Práve teraz, keď v USA sa konajú predvolebné zhromaždenia čelných kandidátov a u nás voľby do NR SR. Iste, už teraz by nemohlo dôjsť k úpravám nášho volebného zákona, ale predsa, učiť sa treba stále. I redaktorka RTVS A.Taranová, ktorá nás informuje o zhromaždeniach raz jedných ,potom druhých sympatizantov kandidátov hovorí len o tom, čo sľubujú a proti čomu budú, ak budú zvolení. Ale z toho sa nedá ešte pochopiť americký volebný systém, možno len to, že ide o veľmi vážne rozhodnutie, pretože  v osobe prezidenta sa koncentruje veľká moc, ktorá bez porozumenia a súhlasu komôr Kongresu  neplatí .A keď sa pokúsi prelomiť právomoci kongresmanov vydaním prezidentského dekrétu, môžu ten ako sťažnosť poslať na Najvyšší súd.

Vieme síce, prečo voľby prezidenta sa prostredníctvom voliteľov konajú od roku 1804 vždy v utorok po prvom pondelku mesiaca november. Že vtedy bolo už po žatve, obilie vymlátené a v suchu, len cesty boli zablatené pre vozy ťahané koňmo do volebného okrsku Ten utorok platí dodnes.

U nás sa termíny volieb stále prispôsobujú okolnostiam, čo treba rešpektovať. Raz je pred sviatkami, potom po sviatkoch, inokedy sú školské prázdniny, potom je horúco a v zime zase zima. Isté sú len termíny predčasných volieb.

V USA sa stáva prezidentom ten kandidát, ktorý získa viac, ale nie menej ako 270 hlasov všetkých voliteľov, no ako sa vyberajú práve volitelia, nevieme. Aj keď sa dajú nájsť údaje, koľko Američanov kedy volilo a bývalo to okolo 50 až 70 % občanov, nie je to nič presné, pretože občania síce volia prezidenta, ale v skutočnosti volia voliteľov. Ich počet závisí od počtu občanov štátu Únie. Preto najviac voliteľov máva Kalifornia – 55,nasledovaná Texasom s 38 atď. až po malé štáty, ktoré majú povinne aspoň 3 voliteľov.

Ako sa ale dostanú občania Únie k vlastnému aktu výberu voliteľov, to sa nedá zistiť, ale vieme, že voliť môžu aj bezdomovci, pokiaľ poznajú ulicu, na ktorej majú trvalý pobyt. Aj preto v každom štáte Únie je víťazom len jeden v znení hesla „Víťaz berie všetko“, ale demokraticky a tak volitelia volia jednotne. Odchýlka je nebezpečná.

Kdeže sa to dá porovnávať s našim bolením hlavy pri odovzdávaní hlasov jednej z 23 strán, ako teraz, o dva týždne.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984