Robotizácia, postrach alebo nádej ľudstva?

Počet zobrazení: 3584

K zamysleniu sa na nastolenú tému ma vyprovokoval článok Vážení mladí, nebude vás asi třeba a mieru provokácie k nemu zavŕšil článok Mezigenerační konflikt? Spomenul som si v tejto súvislosti aj na Margaret Thatcherovu bývalú premiérku Veľkej Británie ktorá vo svojom vystúpení pred niekoľkými rokmi, vyslovila záhadnú vetu: „Podľa hodnotení svetového spoločenstva je ekonomicky užitočné, aby na území Ruska žilo 15 miliónov ľudí“. Nuž a odtiaľ je už len krok k Výboru 300 (The Comitee of 300) ktorý si v 70. rokoch objednal a dostal vypracovanú teóriu „Zlatej miliardy“ ktorá má právo v priebehu 100 až 150 rokov zostať na zemi TU.

Na otázku kto je ta miliarda? Možno odpovedať, že podľa štatistických údajov z roku 1992 ide o 20% obyvateľov zeme a ich fyzických i duševných goríl ktorí sú majoritnými vlastníkmi zeme a reálnych i virtuálnych hodnôt vrátane súčasných i budúcich robotov. Je možné, že podľa novších údajov to už neplatí a vzhľadom na exponenciálny vývoj koncentrácie vlastníctva už aj ta miliarda je pre túto zem zbytočným prepichom.

Stroje od aut cez tanky až po roboty nemyslia a bezhlavo slúžia svojím vlastníkom a k tomu čoraz viac smeruje aj celospoločenská výchova človeka. „Ekonomické“ myslenie je A-u a Ω-u tejto spoločnosti. Efektivita a honba za ziskom je krédom všemocného TRHu a kto sa nepodriadi tak mu je bieda, nech nežerie. Nie naše myslenie je rozhodujúce pre naše konanie ale vlastnícke vzťahy nám diktujú čo máme robiť a ako myslieť. Možno vyčítať maturantovi, že myslí tak ako myslí? Nie!!! správa sa ekonomický absolútne správne! Chyba je v tom, že dôchodca a učiteľka boli vychovaní v inom prostredí, kde vlastníctvo (všetci sme vlastnili všetko) sa správalo k človeku neutrálne a tak sme mohli myslieť a konať podľa svojho vedomia a svedomia. Samozrejme opomenul som politický diktát ako hriech tej doby (žiaľ ten aj ostal len v inej farbe a je ešte krutejší a zákernejší). Ekonomický neutrálny základ bol pre naše slobodné konanie určujúci a ako vidíme dnes, nový ekonomický základ určujúcim aj ostal. Žiaľ dnes v negatívnom slova zmysle.

Tým som povedal všetko, nie roboty by nám mali naháňať strach ale spoločenský poriadok v ktorom žijeme. Keď všetci budeme vlastniť všetko tak pominie strach a robotizácia, technika a technológie (výrobné sily) nám uľahčia život a uživia nie miliardu ale miliardy ľudí naviac na tejto krásnej zemi. Netreba sa brániť cieľavedomému rozvoju výrobných síl ale poslať na smetisko dejín výrobné vzťahy ktoré sa stali korzetom pre naše konanie i myslenie a ohrozujú nielen 60% nemajetných (20% vlastní čo-to) ale celú spoločnosť. Dianie nad bohatými prírodnými zdrojmi sú toho najlepším dôkazom a predpovedajú katastrofu pre ľudstvo.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984