Patálie s oslavami sviatkov (našich)

Počet zobrazení: 1775

Národy a štáty majú svoje významné dni, ktoré slávia ako začiatok svojich národných dejín, svojej existencie, alebo oslavujú iné historicky významné udalosti a podľa toho sa k nim aj správajú, ctia, vyzdvihujú ich význam, alebo len tak odpočívajú, pretože sú to voľné dni.

Jedným takým sviatkom je deň sv. Patrika, národného svätca Írov, slávený 17. marca v Írsku. Prvý raz bol už slávený aj u nás, hlavne v Bratislave, keď magistrát dal vysvietiť dôležité budovy  zeleným svetlom. V budúcnosti to bude možno ešte lepšie aj s gajdošskou kapelou  a píšťalami priamo z tejto krajiny možno nám blízkej z hľadiska vysťahovalectva do USA.

Iný charakter osláv a pestovanú úctu k svojmu Dňu nezávislosti majú Američania. Každoročne 4. júla, v  deň pracovného voľna milióny Američanov vychádzajú do parkov a do prírody, aby s priateľmi oslávili nezávislosť na Veľkej Británii s hojnosťou zábavy, hier a pokrmov. Svoj vzťah k vlasti prejavujú vždy, keď sa hrá hymna. Vtedy Američan kladie pravú ruku na ľavú stranu hrudníka a stíchne.

Francúzi majú svoj národný deň 14. júla, keď bola v roku 1789 zničená pevnosť a väznica Bastilla. V tento deň sa každý rok sa koná slávnostná vojenská prehliadka na hlavnej triede Paríža Champs Elysées za prítomnosti prezidenta republiky

Naši susedia Poliaci sú skrze osobu p. Kisku a jeho goralskému pôvodu už  nám bližší ako Česi, čo prejavil ešte v zime nad Svrčinovcom srdečným objatím sa s p. Komorowským a tak sa patrí spomenúť, že 3. mája slávia Deň ústavy.

Naši južní susedia Maďari majú svoj slávny deň 15. marca a Rakúšania 26. októbra. Ten maďarský sviatok nejako korešponduje so 14. marcom, podobne ako u Rakúšanov 26. október, kedy si pripomínajú vznik svojho štátu, s českým sviatkom, kde si pripomínajú vznik svojho štátu. Škoda, že už bez nás. Dlho trvalo v ponovembrovom vedení štátu, aby 28. október bol vyhlásený aspoň za pamätný deň. Bol by si zaslúžil viac, aj keď je pravdou, že v roku 1918 sa  predstavitelia Slovenska prihlásili k spoločnému štátu až 30 októbra. Čo sa dá robiť, dátumy  nepustia.

Bolo by neokrôchanosťou zabudnúť, že o krátky čas sa v Moskve uskutočnia oslavy 70. výročia víťazstva nad fašizmom, kedy Červená armáda skončila boje v Berlíne. Predstavitelia štátov združených pod vedením USA a zaradených do EÚ i NATO odmietli účasť na oslavách víťazstva v Moskve s tým, že to nebudú oslavy, ale prehliadka najmodernejšej vojenskej techniky, ktorou má prezident V. Putin naháňať strach zúčastneným hlavám pozvaných štátov. Kto pamätá, vie, že i v časoch studenej vojny stávali na tribúne mauzólea vojenskí predstavitelia západných mocností a veľmi pozorne fotografovali všetko, čo vozili pred ich očami vojenské pluky a raketové vojsko. O davy jasajúcich Moskovčanov už záujem nebol. Hlavné je všetko a správne vysvetliť, že je to o Kryme a Donecku.

Ale my, tichá väčšina národa, sa potácame v nejednotnom výklade našich dejinných udalostí, ktoré by popri cirkevných mali byť tiež v strede pozornosti krajiny. Deň víťazstva, teda 9. máj  ktorý bol pokladaný aj za náš sviatok, pretože v SNP sme sa prihlásili bojom  k víťazným mocnostiam nad fašizmom, sa v réžii kňaza A. Srholca bude sláviť len ako pochôdzka po cintorínoch padlých vojakov, ktorí spočívajú v  našej zemi. Budú možno kytice i hudba, no bez slov o tých, čo svojimi životmi vykúpili naše životy v uplynulých rokoch bez vojny. A slová, ak budú, budú veľmi podobné tým, ktoré odzneli v prejave p. Kisku na oslavách 70. výročia SNP v B. Bystrici. Také univerzálne.

Dlho doznievajú v mnohých hlavách predstaviteľov i súčasných politických strán  myšlienky, že začiatok slovenskej štátnosti treba spojiť so 14. marcom, čomu nasvedčujú každoročné zhromaždenia pred Grassalkovičovským palácom i s heslami a pochodom k symbolickému hrobu Dr. J. Tisu. A názor, historikov Vnuka a Ďuricu z Ríma, že SNP bol židoboľševický puč a oklamaný národ povstal proti svojej vláde,  čo nemá obdobu v Európe, nebol doteraz nikým zo známych politikov stredopravých strán odsúdený, ale len posunutý do odborných diskusií odborníkov.

Po roku 1993 začali vtedajší poslanci NR SR hľadať novú identitu Slovenska a k nej nový, originálny štátny sviatok. Preto ním je 1. január, deň vyhlásenia samostatnosti, ale ten deň je i Novým rokom, dňom nástupu do nového kalendárneho roka. Navyše je v posledných rokoch spájaný aj s veľkým cirkevným sviatkom, Dňom sviatosti Bohorodičky Panny Márie. Tým je i  tento deň silne zriedeným a málo  jedinečným sviatkom, no hlavne, že bol vždy  dňom pracovného pokoja, čím sa blíži k štátnym sviatkom vo svete. Je ešte Deň ústavy pripadajúci na 1. september, no to je pár dní  po 29. auguste a tak sa i jeho zmysel akosi stráca...

Oslava hlavného štátneho sviatku by mala byť len jedna, no naša reprezentácia sa nevedela za uplynulé roky zhodnúť na tom  jednom dni.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984