Otcovia a deti

Počet zobrazení: 6845

Z času na čas, si zalistujem na internete aj v Českej tlači a nachádzam tam niektoré informácie, ktoré skôr čí neskôr, dorazia aj na Slovensko. V uplynulých dňoch (3. 12.) priniesli Lidové noviny informáciu, ktorá určite aj u nás vyvolá rozruch. Brusel sa rozhodol zakázať nezamestnanosť mladých ľudí, prácu im vraj bude musieť zagarantovať štát, v ktorom žijú. Autorom tejto smernice je László Andor, komisár pre zamestnanosť a sociálne záležitosti. Podľa nim pripravenej smernice by mali štáty EU garantovať pracovné miesta všetkým mladým ľuďom do 25 rokov. Zatiaľ sa nič presnejšie nevie, ako by sa to dalo  dosiahnuť, ani aké sankcie by mohli nasledovať, ak nebudú splnené požiadavky EK. Postupovať by sa malo podľa vzoru Rakúska, Nórska... Dôvodom pre takýto postup, je obrovská nezamestnanosť v Európe, ktorá dosahuje už takmer 19 miliónov ľudí v produktívnom veku a približne pätinu z nich tvoria mladí ľudia. Každý  tretí Slovák si iba s námahou hľadá prácu... píše sa. Pomôcť by mal vraj Európsky sociálny fond.

Neviem, ako by na takúto informáciu zareagoval Ivan Sergejevič Turgenev, autor románu „Otcovia a deti“, ale iste by aj on vycítil, že páni z Bruselu sa vybrali hľadať riešenie aj za cenu vyvolania ďalšieho generačného konfliktu. Možno by sa tiež začudoval tomu, ako je možné, že podobné návrhy sa zrodili v inštitúcii, v ktorej sedia najdokonalejšie mozgy z oblasti vedy, techniky, politiky, bankovníctva... doslova výkvet európskej inteligencie a celá Európa sa nachádza v marazme. Každý z týchto ľudí má kráľovský plat, vynikajúce podmienky pre svoju prácu... aj tak sa Európa zmieta v kríze. Vpúšťať do tejto situácie ešte ďalšie generačné konflikty, vyvoláva vo mne všelijaké pocity, len nie obdiv. Alebo si pán László Andor myslí, že to žiaden generačný konflikt nevyvolá? Museli by sme mať na pleciach kapustné hlavy, ak by sme si niečo takého nechali nahovoriť.

Toto storočie a koniec storočia minulého, nám už prinieslo veľa prekvapení. Zvykáme si na zmiešané manželstva, útoky na náboženstvo i vieru, homosexuálnu módu, búrame ploty medzi nami a menšinami, snažíme sa ich odstraňovať všade, kde to je len trocha možné... Zrazu však ideme stavať plot medzi otcov a synov. Je logické, že ak budeme musieť dať miesto v podniku synovi, ohrozíme tak v mnohých prípadoch existenciu jeho otca. Nemáme na Slovensku veľa pracovných miest, máme iba veľa nezamestnaných. Obávam sa, že ak by sme museli vyhovieť v tomto EK, dopadneme rovnako, ako keď nás prinútila vymieňať klietky pre sliepky a ošípané. Pozrime sa ako vzrástla vďaka tomu cena vajec, mäsa a aký je stav nášho poľnohospodárstva, ktoré už nie je schopné zásobiť ani len 60 % nášho obyvateľstva. Malo by nám byť jasné, že aj mi sa pohybujeme v akejsi začarovanej klietke, z ktorej niet úniku.

Keď sa hovorí a píše o generačných konfliktoch, myslí sa tým predovšetkým na konflikt medzi rodičmi a deťmi. Aké miesto však v tomto konflikte zastávajú ich dedovia? Nemyslím tých, ktorí poberajú veľké dôchodky a majú veľa nehnuteľnosti, ale väčšinu tých, ktorí poberajú 250 - 300 eurové dôchodky hlavne kvôli tomu, že za nich zamestnávateľ riadne neodovzdával dane do SP. Títo ľudia už svojim deťom nepomôžu a pochybujem o tom, že by v dnešnom svete vyšli do ulíc nejaké statočné deti a samé od seba zabojovali za dôchodky svojich dedov, tak ako to samé od seba, urobili v prípade učiteľov. Predsa len by bolo zaujímavé dozvedieť sa, ako by sa zachovali, keby mali rozhodnúť o tom, koho poslať na úrad práce - syna, alebo vnuka? Bolo by to ťažké rozhodovanie, no boli časy, keď o ťažkých veciach rozhodovali patriarchovia. Dnes sú to vlastne chudáci, odsúdení na večné odriekanie. To o nich povedala "Matka guráž": Chudák potrebuje odvahu aj na to, aby ráno vstal...
 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984